Vesmírne preteky miliardárov
Deväť dní po Richardovi Bransonovi sa do kozmu pozrel aj Jeff Bezos. Prvenstvo síce nezískal, ale vyletel vyššie a spoločnosť mu robila najmladšia aj najstaršia osoba, aká kedy do vesmíru cestovala.
Richard Branson absolvoval svoj let v nedeľu 11. júla. Bolo to prvýkrát, čo súkromná spoločnosť vyslala do vesmíru civilistu – teda nie profesionálneho astronauta. Jeho spoločnosť Virgin Galactic pri tom použila materské lietadlo VMS Eve, ktoré vynieslo raketoplán VSS Unity do výšky približne 15 km nad zemský povrch. Tam sa odpojil a pomocou raketového motora stúpal do výšky 86 km. Pasažieri pritom zažili tri minúty stavu bez tiaže. Okrem Bransona boli na palube traja zamestnanci firmy a dvaja piloti. Raketoplán potom začal kĺzať naspäť a po hodine letu pristál na letisku.
PREDBEHOL HO
Branson mal pôvodne letieť neskôr, ale po oznámení Bezosovoých plánov posunul termín. Štartoval tak skôr, no medzinárodne uznávanú výšku 100 km, ktorá sa považuje za hranicu vesmíru, nedosiahol. Šéf Amazonu letel o deväť dní neskôr, v utorok 20. júla. Jeho vesmírna spoločnosť Blue Origin použila klasickú kolmo štartujúcu raketu New Shepard. Prvý stupeň vyniesol kapsulu s cestujúcimi do výšky a potom pristál na určenom mieste neďaleko kozmodrómu v Texase. Kapsula dosiahla výšku 107 km a po pár minútach klesla aj ona naspäť. Jej pád zbrzdili padáky.
Celý let trval 10 minút a 10 sekúnd a bol plne automatický. Okrem Jeffa Bezosa sa na ňom zúčastnil jeho brat Mark, 18-ročný študent Oliver Daemen a 82-ročná pilotka Wally Funk. Tá sa v mladosti pripravovala na let do vesmíru s NASA, no nakoniec jej program zrušili. Sen si splnila až teraz a zároveň sa stala najstaršou osobou vo vesmíre. Oliver Daemen je zas najmladší. Pôvodne mal s Bezosom letieť anonymný výherca aukcie, no ten sa toho vzdal. Oliverov otec, holandský finančník, mal zaplatenú miestenku na druhý let spoločnosti Blue Origin, no posunul sa dopredu a prepustil sedadlo synovi.
KRITIKU ODMIETAJÚ
Branson aj Bezos čelili kritike, že mali peniaze vynaložené na vesmírne preteky venovať radšej na ochranu životného prostredia či zlepšenie situácie svojich zamestnancov. Bezos však oponuje, že práve na ochranu životného prostredia bude nutné časť znečisťujúcej výroby presunúť do vesmíru a toto je súčasťou toho, ako to v priebehu budúcich dekád dosiahnuť. Zatiaľ plánujú ponúkať bohatým záujemcom letenky ako vesmírnu turistiku. Virgin Galactic pýta 250-tisíc dolárov a komerčné lety spustí v roku 2022. Blue Origin má cenu letenky stanovenú na 200-tisíc dolárov.