NFT, metaverse, udržateľné investovanie, noví zberatelia: Trh s umením v roku 2021
So záverom roku prichádzajú bilancie. Ako je na tom trh s umením v poslednom roku? Aké sú aktuálne trendy? A aké predikcie do budúcnosti? Poďme sa pozrieť na niekoľko dostupných čísiel, kým sa celkové výsledky na konci roka uzatvoria.
Napriek pokračujúcej pandémii sa už teraz dá konštatovať, že trhu s umením sa v tomto roku darilo. Aukčný dom Sotheby’s predal umenie v hodnote 7,3 miliardy dolárov. Ide o rekord v jeho 277-ročnej histórii. Spoločnosť predala dohromady 158 položiek v cenovom rozpätí od 5 miliónov do 50 miliónov dolárov, čo je o 66 percent viac ako v roku 2020. Diela, ktoré dosiahli na sumu viac ako 10 miliónov dolárov, sa objavili v širokej škále kategórií vrátane ázijského a latinskoamerického umenia, súčasného, moderného umenia aj starých majstrov, hodiniek, šperkov, kníh, rukopisov a v neposlednom rade NFT.
Zástupcovia Sotheby’s pripisujú tento rekordný výsledok novým formátom a kategóriám predaja, ktoré prilákali k nákupu umenia oveľa širšie publikum ako doposiaľ. Signifikantných 44 percent dražiteľov v tomto roku bolo novými zákazníkmi tejto aukčnej siene.
Sotheby’s, podobne ako jej konkurenti, tiež veľmi rýchlo naskočila na rastúci záujem o digitálne umenie v podobe NFT. Aukčná sieň začala v mnohých prípadoch akceptovať nákup pomocou kryptomien. Samostatné predaje v rámci NFT predstavovali celkovú dosiahnutú sumu takmer 100 miliónov dolárov. Aukčný dom priamo pre tento segment spustil tzv. Sotheby’s Metaverse, špecializovaný trh s NFT s podporou Web-3. Sotheby’s tiež bystro reagovala aj na dopyt po dielach mladších umelcov a figurálnych maliarov. Pre túto kategóriu vytvorila na jeseň dokonca špeciálny predajný formát s názvom „The Now“.
Podľa tohtoročného prieskumu Art & Finance spoločností Deloitte a ArtTactic 85 % wealth manažérov, 76 % zberateľov a 96 % odborníkov z oblasti umenia verí, že by umenie malo byť integrálnou súčasťou ponuky správy bohatstva. Aj keď 69 % správcov majetku svojich klientov sa domnieva, že umelecký priemysel potrebuje zmodernizovať svoje obchodné praktiky.
Pre 28 % respondentov z radov zberateľov a 31 % z radov umeleckých profesionálov sú udržateľné investície do umenia najatraktívnejším investičným modelom. Udržateľné investovanie je najpopulárnejšie medzi mladšou demografickou skupinou do 35 rokov, kde až 50 % respondentov malo najväčší záujem o sociálne zodpovedné investičné produkty z oblasti kultúry.
Spôsob, akým zberatelia vnímajú svoje umelecké zbierky, sa za posledné desaťročie výrazne zmenil. Aj keď zberatelia stále zbierajú najmä z emocionálnych dôvodov, sú pritom čoraz viac motivovaní aj finančnými aspektmi a svoje umelecké zbierky považujú za súčasť svojho celkového portfólia. Správa Art & Finance konzervatívne odhaduje, že celková trhová veľkosť nesplatených pôžičiek zaručenými umeleckými zbierkami by mohla so záverom roku 2021 dosiahnuť 24 až 28,2 miliardy dolárov, čo je priemerná miera rastu o 10,7 %. Do roku 2022 by potom mohla vzrásť na odhadovaných 31,3 miliardy dolárov.
Ako vidieť aj na príklade výsledkov aukčnej siene Sotheby´s, tento rok sa darilo alternatívnym formám vlastníctva umenia. 33 % wealth manažérov v prieskume uviedlo, že ich klienti prejavili zvýšený záujem o nezameniteľné tokeny (NFT), čiastočné vlastníctvo umeleckých diel, fondy zamerané na investície do umenia a o vybrané investície so sociálnym vplyvom na kultúru. Najmä mladší zberatelia pritom veria, že práve technológie od blockchainu až po umelú inteligenciu budú v priebehu nasledujúcich dvoch až troch rokov stáť za zásadnou zmenou v oblasti umenia a správy majetku. Prevažná väčšina, konkrétne 92 %, zberateľov mladšej vekovej kategórie uviedla, že rozšírená a virtuálna realita budú mať podľa nich významný vplyv na trh s umením. Rovnako tejto tendencii však verí len 38 % starších zberateľov a tradičných účastníkov trhu.