Kam za hranice za umením?
Jar je v plnom prúde, blíži sa leto a chuť cestovať. Nielen za pracovným rokovaním. Aké umelecké výstavy a podujatia by vám popri poznávaní rôznych krajín Európy nemali uniknúť?
EDVARD MUNCH: IN DIALOGUE
18. februára – 19. júna 2022
Albertina Museum, Viedeň, Rakúsko
Napriek celosvetovej pandémii bol minulý rok pre diela nórskeho umelca Edvarda Muncha úspešný. Rok 2021 sa začal výstavou Tracey Emin/Edvard Munch: Loneliness of the Soul v Kráľovskej akadémii v Londýne. Na jar vydražili Munchov dvojmetrový Linde Frieze na aukcii za viac ako 16 miliónov libier a na jeseň otvorilo svoje brány nové Munchovo múzeum v Osle, jedna z najväčších svetových inštitúcií venovaná len jedinému umelcovi. V poctách tomuto expresionistickému velikánovi pokračuje tento rok viedenská Albertina. Výstava In Dialogue sa nesústredí len na Munchove diela, ale skúma aj vplyv tohto umelca na siedmich najväčších maliarov 20. storočia: Georga Baselitza, Andyho Warhola, Miriam Cahn, Petra Doiga, Marlene Dumas, Tracey Emin a Jaspera Johnsa.
Zdroj: artfacts.net
DONATELLO: THE RENAISSANCE
19. marca – 31. júla 2022
Palazzo Strozzi a Museo del Bargello, Florencia, Taliansko
Podľa Francesca Cagliotiho, kurátora výstavy, sme sa na dielo sochára Donatella pozerali úplne zle. „Pozrite na jeho bronzovú sochu Dávida. Dnes sa zobrazuje tesne nad úrovňou očí. To vytvára dojem rozpačitého chlapca, ktorý sa díva na vlastné nohy,“ povedal Caglioti v rozhovore pre The Art Newspaper. Potom však upozornil na to, že toto slávne dielo, v podobe prvého voľne stojaceho aktu od staroveku, bolo navrhnuté tak, aby bolo umiestnené na stĺp. Tam Dávidov pohľad pôsobil, naopak, ako víťazný postoj hrdinu. Prvá výstava venovaná priekopníckemu sochárovi takmer po 40 rokoch tak vracia jeho dielo do kontextu Quattrocenta vo Florencii. Zahŕňa pritom asi 130 umeleckých exemplárov od sôch po krucifixy a relikviáre. Kurátor Caglioti sa pritom snaží ukázať, že vďaka spôsobu, akým Donatello priviedol k životu inertnú umeleckú formu, je jeho umelecko-historická úloha dôležitejšia ako napríklad Giotta, Raffaela alebo Caravaggia. Na základe tejto výstavy to môžete posúdiť aj vy sami.
Zdroj: worldartfoundations.com
DOCUMENTA 15
18. júna – 25. septembra 2022
Kassel, Nemecko
V Kasseli sa tento rok uskutoční už 15. ročník slávnej umeleckej prehliadky s názvom documenta. Kurátorom celého podujatia je umelecký kolektív ruangrupa z Jakarty, ktorý jeho členovia založili na hodnotách a myšlienkach lumbungu. Ide o indonézsky výraz pre spoločnú ryžovú stodolu. Ako umelecký a ekonomický model je lumbung založený na princípoch, akými sú kolektívnosť, spoločné získavanie zdrojov a ich spravodlivá distribúcia. Tento motív sa kurátori snažili preniesť aj do výstavy, kde sa realizuje vo všetkých oblastiach možnej spolupráce a výstavného dizajnu. Okrem hlavných budov Fridericianum a documenta Halle nájdete rôzne expozície, inštalácie a performance aj na mnohých ďalších miestach po celom Kasseli. Napríklad v kine Gloria, v skleníku v Karlsaue, v kostole či v trafostanici.
Zdroj: universes.art
BENÁTSKE BIENÁLE: THE MILK OF DREAMS
23. apríla – 27. novembra 2022
Arsenale a Giardini, Benátky, Taliansko
Jedna z najslávnejších medzinárodných výstav umenia znovu po dvoch rokoch láka do Benátok milovníkov umenia z celého sveta. Hlavná expozícia a program vznikli pod taktovkou kurátorky Cecilie Alemani, Talianky pôsobiacej v New Yorku. „Ako prvá Talianka, ktorá zastáva túto pozíciu, mám v úmysle dať hlas umelcom, aby vytvorili jedinečné projekty, ktoré odrážajú ich vízie a našu spoločnosť,“ povedala ešte pred začiatkom bienále Alemani. Názov celej výstavy Mlieko snov si požičala kurátorka z knihy Leonory Carringtonovej, v ktorej surrealistická umelkyňa opisuje magický svet, v ktorom sa život ustavične pretvára vďaka predstavivosti. Je to svet, kde sa každý môže zmeniť, transformovať, stať sa niečím alebo niekým iným. V tomto duchu vznikla aj hlavná výstava v Centrálnom pavilóne Giardini a v Arsenale, ktorá zahŕňa 213 umelcov z 58 krajín sveta. Okrem toho Bienále zahŕňa aj 80 výstav v národných pavilónoch v časti Giardini, ale aj v Arsenale či po celých Benátkach. Takže je naozaj na čo pozerať.
Zdroj: art-agenda.com