Veľkosť slovenskej ekonomiky je takmer osemkrát menšia ako hodnota Apple

  • Naša ekonomika je zhruba 184-násobne menšia ako hospodárstvo Spojených štátov, ktoré je svetovou jednotkou a 40-krát menšie ako nemecké, ktoré je najväčšie v Európe.

  • Veľkosť slovenskej ekonomiky, je takmer osemkrát menšia ako trhová kapitalizácia firmy Apple, najväčšej spoločnosti sveta, ktorá dosahuje približne 700 miliárd dolárov.

  • Z iného uhla pohľadu, výška slovenského HDP sa približne rovná súčtu HDP 50 najmenších ekonomík sveta.

  • Celkový štátny dlh Slovenska presahuje 40 miliárd eur, necelých 55 percent HDP, čo nepredstavuje ani polovicu dlhu známej nemeckej automobilky BMW.

  • Veľkosť slovenského HDP dosahuje približne výšku hotovosti, ktorou disponuje Microsoft, legendárny americký výrobca softvéru.

  • Majetok všetkých dolárových miliardárov presahuje HDP Slovenska približne 70-násobne.

  • Čínska ekonomika vyprodukuje za menej ako štyri dni to, čo sa u nás vyrobí za celý rok.

  • Aktíva pod správou najväčšieho svetového asset managera, spoločnosti PIMCO, presahujú HDP Slovenska viac ako 20-násobne.

  • Veľkosť slovenskej ekonomiky je približne ekvivalentom ročných ruských výdavkov na obranu, ktoré sa pohybujú okolo 90 miliárd dolárov.

  • HDP Slovenska je o vyše dva a pol krát menšie ako všetky ročné príjmy koncernu Volkswagen, ktorý je u nás významným zamestnávateľom. Ak by Slovensko malo vyššiu produktivitu práce a nominálne HDP na obyvateľa na úrovni susedného Rakúska, naša ekonomika by bola trikrát väčšia. Zaradilo by ju to na približne 40. miesto na svete, veľkosťou by sa rovnala fínskej.

Pre citácie: Stanislav Pánis, analytik J&T Banky

Kontakt: Stanislav Pánis, mail: panis@jtbanka.sk, mob.: +421911821577


Nasledujúce články

7
Január
2025

Sumár roka 2024: Technologický rast a zlato na historických maximách

Väčšina hlavných tried aktív v minulom roku zaznamenala pozitívne zhodnotenie, pričom výnimkou boli štátne dlhopisy s dlhou splatnosťou a ropa. Americký akciový index S&P 500 pokračoval v raste a druhý rok po sebe narástol o viac ako 20 percent, čo sa stalo len štvrtýkrát za ostatných 150 rokov. Tento výsledok bol podporený nárastom ziskov najmä technologických gigantov spojených s umelou inteligenciou, ako aj rastom valuácií, ktoré sa dostali na výrazne nadpriemerné úrovne vďaka pozitívnym očakávaniam ekonomického rastu bez výraznejších inflačných tlakov. Krátke konce výnosových kriviek klesli v reakcii na uvoľnenie menovej politiky centrálnych bánk, zatiaľ čo dlhé konce výnosových kriviek rástli v dôsledku faktorov, ako sú solídne vyhliadky rastu HDP (najmä v USA), očakávania trvalejšie vyššej inflácie, narastajúce verejné dlhy a zmeny v geopolitickom prostredí. Cena zlata pokračovala v raste na nové historické maximá, čo bolo podporené najmä jeho nákupmi centrálnymi bankami v reakcii na tzv. sankčné riziko po zmrazení ruských devízových rezerv Západom. Ropa druhý rok po sebe strácala, keď na nej prevládol faktor previsu ponuky pri dynamickom raste ťažby mimo združenia OPEC+. Dolárový index vzrástol na 25-mesačné maximum, keď americká ekonomika prekonávala výkonnosť ostatných vyspelých krajín. Očakáva sa, že jej dominancia bude pokračovať aj tento rok, čo môže obmedziť ďalšie uvoľňovanie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému.