Svet má už vyše 15 miliónov dolárových milionárov

V roku 2015 narástol medziročne celosvetový počet osôb s investovateľným majetkom aspoň jeden milión dolárov o 4,9 percenta a dosiahol historický rekord 15,4 milióna. Oproti roku 2014 sa zvýšilo ich bohatstvo o 4,0 percenta na rekordnú úroveň 58,7 bilióna dolárov.

Ťahúňom rastu počtu dolárových milionárov ako aj ich majetku bol ázijsko-pacifický región, predovšetkým Čína a Japonsko. Stál za tým rast akciových trhov v týchto krajinách, pričom v Číne sa darilo aj realitnému trhu napriek spomaľovaniu rastu lokálnej ekonomiky. Výsledkom bolo, že ázijsko-pacifická oblasť v minulom roku prvýkrát predstihla Severnú Ameriku ako dlhodobú jednotku v počte dolárových milionárov a tiež vo veľkosti ich bohatstva.

Počet dolárových milionárov v Ázii rástol v minulom roku 9,4-percentným medziročným tempom a dosiahol počet 5,1 milióna osôb. Ich majetok sa zvýšil o takmer 10 percent na 17,4 bilióna dolárov. Severoamerický región rástol v oboch ukazovateľoch pomalšie, keď akciové trhy v USA aj v Kanade končili minulý rok v červených číslach. Počet dolárových milionárov v týchto krajinách sa tak zvýšil medziročne zo 4,7 na 4,8 milióna pri raste ich majetku zo 16,2 na 16,6 bilióna dolárov. Európa si uchovala tretiu priečku ako v počte dolárových milionárov, ktorý sa zvýšil medziročne o 4,8 percenta na 4,2 milióna, tak aj vo veľkosti ich bohatstva, ktoré narástlo z 13,0 na 13,6 bilióna dolárov. Naopak, počet ľudí s investovateľným majetkom aspoň jeden milión dolárov klesol v Latinskej Amerike ako aj v Afrike pri stagnácii na Blízkom Východe.

Report očakáva, že do roku 2025 sa bohatstvo dolárových milionárov dostane na 106 biliónov dolárov, čo predstavuje 80-percentný nárast oproti stavu v roku 2015. Najviac k tomu prispeje rast v ázijsko-pacifickom regióne, ktorý by mal dosiahnuť vyše 140 percent. Rast počtu bohatých v Severnej Amerike by mal dosiahnuť vyše 54 percent, zatiaľ čo v Európe by mal byť zo všetkých regiónov najpomalší – približne 46 percent. Dôvodom sú skeptické vyhliadky hospodárskeho rastu.

Tabuľka 1: Počet dolárových milionárov vo svete ( v miliónoch)

graf1.jpg
Zdroj: World Wealth Report 2016 Capgemini

Tabuľka 2: Majetok dolárových milionárov vo svete

graf2.jpg
Zdroj: World Wealth Report 2016 Capgemini

 


Nasledujúce články

7
Január
2025

Sumár roka 2024: Technologický rast a zlato na historických maximách

Väčšina hlavných tried aktív v minulom roku zaznamenala pozitívne zhodnotenie, pričom výnimkou boli štátne dlhopisy s dlhou splatnosťou a ropa. Americký akciový index S&P 500 pokračoval v raste a druhý rok po sebe narástol o viac ako 20 percent, čo sa stalo len štvrtýkrát za ostatných 150 rokov. Tento výsledok bol podporený nárastom ziskov najmä technologických gigantov spojených s umelou inteligenciou, ako aj rastom valuácií, ktoré sa dostali na výrazne nadpriemerné úrovne vďaka pozitívnym očakávaniam ekonomického rastu bez výraznejších inflačných tlakov. Krátke konce výnosových kriviek klesli v reakcii na uvoľnenie menovej politiky centrálnych bánk, zatiaľ čo dlhé konce výnosových kriviek rástli v dôsledku faktorov, ako sú solídne vyhliadky rastu HDP (najmä v USA), očakávania trvalejšie vyššej inflácie, narastajúce verejné dlhy a zmeny v geopolitickom prostredí. Cena zlata pokračovala v raste na nové historické maximá, čo bolo podporené najmä jeho nákupmi centrálnymi bankami v reakcii na tzv. sankčné riziko po zmrazení ruských devízových rezerv Západom. Ropa druhý rok po sebe strácala, keď na nej prevládol faktor previsu ponuky pri dynamickom raste ťažby mimo združenia OPEC+. Dolárový index vzrástol na 25-mesačné maximum, keď americká ekonomika prekonávala výkonnosť ostatných vyspelých krajín. Očakáva sa, že jej dominancia bude pokračovať aj tento rok, čo môže obmedziť ďalšie uvoľňovanie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému.