Študenti zažili Investičný deň s J&T Bankou

J&T Banka, ktorá tento rok oslavuje 10. výročie svojho pôsobenia na Slovensku, sa spojila so združením Junior Chamber International Slovakia. Spolu zorganizovali podujatie, ktoré obohatilo študentov ekonómie, manažmentu, financií a investovania na celom Slovensku o cenné informácie z praxe finančných analýz a akciových trhov. „Študenti sa mohli dozvedieť, prečo sa oplatí viac investovať než sporiť alebo aj to, ako je definovaná budúcnosť z ekonomického hľadiska. Samozrejme, nechýbali zaujímavosti z praxe a aktuálne trendy v obchodovaní na trhoch,“ hovorí Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky, ktorá už dlhodobo podporuje vzdelanosť na Slovensku.

Prvé dva Investičné dni boli na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici a na Fakulte ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre. V oboch prípadoch sa podujatie stretlo s veľkým úspechom u študentov aj ich pedagógov. „Prednášajúci nám odovzdali užitočné vedomosti z praxe o investovaní a predpovedaní vývoja akciového trhu. Aj vďaka nim som sa utvrdil v tom, že práve finančným trhom sa chcem po skončení štúdia venovať,“ hovorí Dominik Drug, študent nitrianskej FEM SPU.

Prezentácie analytikov J&T Banky si mohli neskôr pozrieť aj študenti Fakulty managementu Univerzity KomenskéhoNárodohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. Na východe si cenné informácie z prednášky odniesli študenti Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.


Nasledujúce články

7
Január
2025

Sumár roka 2024: Technologický rast a zlato na historických maximách

Väčšina hlavných tried aktív v minulom roku zaznamenala pozitívne zhodnotenie, pričom výnimkou boli štátne dlhopisy s dlhou splatnosťou a ropa. Americký akciový index S&P 500 pokračoval v raste a druhý rok po sebe narástol o viac ako 20 percent, čo sa stalo len štvrtýkrát za ostatných 150 rokov. Tento výsledok bol podporený nárastom ziskov najmä technologických gigantov spojených s umelou inteligenciou, ako aj rastom valuácií, ktoré sa dostali na výrazne nadpriemerné úrovne vďaka pozitívnym očakávaniam ekonomického rastu bez výraznejších inflačných tlakov. Krátke konce výnosových kriviek klesli v reakcii na uvoľnenie menovej politiky centrálnych bánk, zatiaľ čo dlhé konce výnosových kriviek rástli v dôsledku faktorov, ako sú solídne vyhliadky rastu HDP (najmä v USA), očakávania trvalejšie vyššej inflácie, narastajúce verejné dlhy a zmeny v geopolitickom prostredí. Cena zlata pokračovala v raste na nové historické maximá, čo bolo podporené najmä jeho nákupmi centrálnymi bankami v reakcii na tzv. sankčné riziko po zmrazení ruských devízových rezerv Západom. Ropa druhý rok po sebe strácala, keď na nej prevládol faktor previsu ponuky pri dynamickom raste ťažby mimo združenia OPEC+. Dolárový index vzrástol na 25-mesačné maximum, keď americká ekonomika prekonávala výkonnosť ostatných vyspelých krajín. Očakáva sa, že jej dominancia bude pokračovať aj tento rok, čo môže obmedziť ďalšie uvoľňovanie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému.