Stačí vám 3 650 dolárov, aby ste patrili k bohatšej polovici ľudstva

  • Z Global Wealth Report 2014 banky Credit Suisse vyplýva, že majetok nad 77-tisíc dolárov zaručí účasť v klube desiatich percent najbohatších. Spolu vlastnia takmer 90 percent všetkých finančných a nefinančných aktív planéty. Bohatstvo minimálne 798- tisíc dolárov znamená už členstvo medzi TOP jedným percentom ultrabohatých. Tí sú majiteľmi spolu až 48 percent všetkých aktív sveta. Chudobnejšia polovica ľudstva sa pritom podieľa na globálnom majetku len jedným percentom.

  • Až 70 percent dospelej populácie sveta vlastní finančné a nefinančné aktíva vrátane nehnuteľností očistené o dlh vo výške menej ako 10-tisíc dolárov. Táto 3,2-miliardová skupina ľudí spolu kontroluje len necelé tri percentá globálneho bohatstva, čo predstavuje 7,6 bilióna dolárov.

  • Majetkom medzi 10- a 100-tisíc dolármi disponuje na svete jedna miliarda ľudí. Niečo vyše pätina svetovej populácie dospelých však vlastní len necelých 12 percent jej celkového majetku, teda asi 31,1 bilióna dolárov.

  • Na vrchole globálnej pyramídy bohatstva stojí vyše 400 miliónov ľudí s majetkom aspoň 100-tisíc dolárov. Týchto necelých deväť percent dospelých ľudí planéty vlastní viac ako 85 percent jej celkových aktív, čo je viac ako 220 biliónov dolárov. Na svete je asi 35 miliónov milionárov, čo je z celej dospelej populácie asi 0,7 percenta. Spolu kontrolujú 44 percent celého majetku sveta.

 

pyramida-bohatstva.png

 

Kontakty pre médiá:

Jana Jarošová, mail: jarosova@jtbanka.sk, mob.: +421 903 419 296

Linda Gáliková, mail: galikova@jtbanka.sk, mob.: +421 911 821 581


Nasledujúce články

7
Január
2025

Sumár roka 2024: Technologický rast a zlato na historických maximách

Väčšina hlavných tried aktív v minulom roku zaznamenala pozitívne zhodnotenie, pričom výnimkou boli štátne dlhopisy s dlhou splatnosťou a ropa. Americký akciový index S&P 500 pokračoval v raste a druhý rok po sebe narástol o viac ako 20 percent, čo sa stalo len štvrtýkrát za ostatných 150 rokov. Tento výsledok bol podporený nárastom ziskov najmä technologických gigantov spojených s umelou inteligenciou, ako aj rastom valuácií, ktoré sa dostali na výrazne nadpriemerné úrovne vďaka pozitívnym očakávaniam ekonomického rastu bez výraznejších inflačných tlakov. Krátke konce výnosových kriviek klesli v reakcii na uvoľnenie menovej politiky centrálnych bánk, zatiaľ čo dlhé konce výnosových kriviek rástli v dôsledku faktorov, ako sú solídne vyhliadky rastu HDP (najmä v USA), očakávania trvalejšie vyššej inflácie, narastajúce verejné dlhy a zmeny v geopolitickom prostredí. Cena zlata pokračovala v raste na nové historické maximá, čo bolo podporené najmä jeho nákupmi centrálnymi bankami v reakcii na tzv. sankčné riziko po zmrazení ruských devízových rezerv Západom. Ropa druhý rok po sebe strácala, keď na nej prevládol faktor previsu ponuky pri dynamickom raste ťažby mimo združenia OPEC+. Dolárový index vzrástol na 25-mesačné maximum, keď americká ekonomika prekonávala výkonnosť ostatných vyspelých krajín. Očakáva sa, že jej dominancia bude pokračovať aj tento rok, čo môže obmedziť ďalšie uvoľňovanie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému.