Slovenská ekonomika rastie najrýchlejšie za ostatných 14 kvartálov

Detailné zloženie rastu HDP bude zverejnené 4. septembra, avšak vývoj jeho hlavných zložiek možno odhadnúť z už skôr zverejnených mesačných štatistík:

  • Očakávame, že ekonomický rast stál podobne, ako v predchádzajúcom kvartáli na oboch nohách, keď ho potiahli domáci dopyt aj zahraničný obchod.

  • Spotreba domácností rástla, čo signalizuje obnova rastu maloobchodných tržieb pri raste dovozov spotrebného tovaru. Domácnostiam pomáha aj rast zamestnanosti, nízka inflácia a rastúce reálne disponibilné príjmy. Plusom sú aj zlepšujúce sa podmienky úverovania s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami pri uvoľňovaní úverových štandardov.

  • Vládny sektor by mal ďalej pozitívne prispievať k rastu HDP, pri len pozvoľnej konsolidácii verejných financií, keď rastú reálne verejné výdaje.

  • Investície firiem by mali pokračovať v solídnom raste, k čomu prispieva uvoľnená menová politika pretavujúca sa do nízkych sadzieb úverov a rastu ziskovosti podnikov pre nižšie ceny energií. Investičný dopyt podporuje aj zlepšujúce sa externé prostredie. Postupne dochádza k realizácii predtým odkladaných projektov modernizácie a rozširovania kapacít vďaka očakávaniam pozitívneho budúceho vývoja spolu s rastom infraštruktúrnych investícií. Plusom je aj oživenie realitného trhu. Podiel investícií na HDP by tak mal konvergovať k predkrízovému stavu.

  • Dynamický rast dovozov pri oživovaní domáceho dopytu predstihol tempo zmeny exportov. Značí to, že napriek akcelerujúcemu rastu v zahraničí dosiahol zrejme čistý export nižší príspevok k rastu slovenskej ekonomiky v porovnaní s predošlým kvartálom.

Predstihové indikátory z eurozóny na čele s Nemeckom, našim hlavným obchodným partnerom, naznačujú ďalšie zlepšovanie externého prostredia. To by sa malo pretaviť do pokračovania zrýchľovania ekonomiky v druhej polovici roka. Profitovať by mala naďalej z uvoľnenia menových podmienok ECB, slabého kurzu eura a z nízkych cien energií. Predpokladáme, že ani turbulencie na čínskych trhoch, či prípadné zvýšenie sadzieb FEDom by ekonomiku eurozóny a Slovenska nemali vykoľajiť z pozitívneho rastového kurzu.

Graf: Rast slovenskej ekonomiky

ekonomika.png

Zdroj: J&T Banka na základe dát Štatistického úradu SR

Pre citácie: Stanislav Pánis, analytik J&T Banky

Kontakt: mail: panis@jtbanka.sk, mob.: +421911821577

 


Nasledujúce články

7
Január
2025

Sumár roka 2024: Technologický rast a zlato na historických maximách

Väčšina hlavných tried aktív v minulom roku zaznamenala pozitívne zhodnotenie, pričom výnimkou boli štátne dlhopisy s dlhou splatnosťou a ropa. Americký akciový index S&P 500 pokračoval v raste a druhý rok po sebe narástol o viac ako 20 percent, čo sa stalo len štvrtýkrát za ostatných 150 rokov. Tento výsledok bol podporený nárastom ziskov najmä technologických gigantov spojených s umelou inteligenciou, ako aj rastom valuácií, ktoré sa dostali na výrazne nadpriemerné úrovne vďaka pozitívnym očakávaniam ekonomického rastu bez výraznejších inflačných tlakov. Krátke konce výnosových kriviek klesli v reakcii na uvoľnenie menovej politiky centrálnych bánk, zatiaľ čo dlhé konce výnosových kriviek rástli v dôsledku faktorov, ako sú solídne vyhliadky rastu HDP (najmä v USA), očakávania trvalejšie vyššej inflácie, narastajúce verejné dlhy a zmeny v geopolitickom prostredí. Cena zlata pokračovala v raste na nové historické maximá, čo bolo podporené najmä jeho nákupmi centrálnymi bankami v reakcii na tzv. sankčné riziko po zmrazení ruských devízových rezerv Západom. Ropa druhý rok po sebe strácala, keď na nej prevládol faktor previsu ponuky pri dynamickom raste ťažby mimo združenia OPEC+. Dolárový index vzrástol na 25-mesačné maximum, keď americká ekonomika prekonávala výkonnosť ostatných vyspelých krajín. Očakáva sa, že jej dominancia bude pokračovať aj tento rok, čo môže obmedziť ďalšie uvoľňovanie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému.