Najmladší miliardár je žena

najml-miliard.png
Zdroj: neueramediagroup.com

Z najnovšej štúdie Weathinsight tiež vyplýva, že najviac miliardárok, takmer 35 percent, pochádza zo Severnej Ameriky, ktorá tesne predbehla Európu s 32- percentným podielom a Áziu s necelými 15-timi percentami. Na opačnom konci stojí Afrika s jednopercentným podielom. V rámci jednotlivých krajín vedú Spojené štáty pred Nemeckom a Brazíliou. 

Štúdia ukázala pri ultrabohatých ženách aj veľké regionálne rozdiely v spôsobe nadobudnutia ich majetku. Kým drvivá väčšina miliardárok na Západe ho zdedila, tie v Ázii, špeciálne v Číne a Hongkongu zbohatli najmä vďaka podnikaniu. Dôvodom je rýchlejšie tempo rastu rozvíjajúceho sa sveta, kde vzniklo veľa príležitostí pri podnikaní s nehnuteľnosťami a v spracovateľskom priemysle. 

Hoci sa štatistiky inštitúcií ohľadne podielu mužov a žien na svetovom bohatstve rozchádzajú, prevažne sa zhodujú v tom, že počet boháčok porastie naďalej rýchlejšie ako boháčov.

 

 

 

 

 Kontakty pre médiá:

Jana Jarošová, mail: jarosova@jtbanka.sk, mob.: +421 903 419 296

Linda Gáliková, mail: galikova@jtbanka.sk, mob.: +421 911 821 581


Nasledujúce články

7
Január
2025

Sumár roka 2024: Technologický rast a zlato na historických maximách

Väčšina hlavných tried aktív v minulom roku zaznamenala pozitívne zhodnotenie, pričom výnimkou boli štátne dlhopisy s dlhou splatnosťou a ropa. Americký akciový index S&P 500 pokračoval v raste a druhý rok po sebe narástol o viac ako 20 percent, čo sa stalo len štvrtýkrát za ostatných 150 rokov. Tento výsledok bol podporený nárastom ziskov najmä technologických gigantov spojených s umelou inteligenciou, ako aj rastom valuácií, ktoré sa dostali na výrazne nadpriemerné úrovne vďaka pozitívnym očakávaniam ekonomického rastu bez výraznejších inflačných tlakov. Krátke konce výnosových kriviek klesli v reakcii na uvoľnenie menovej politiky centrálnych bánk, zatiaľ čo dlhé konce výnosových kriviek rástli v dôsledku faktorov, ako sú solídne vyhliadky rastu HDP (najmä v USA), očakávania trvalejšie vyššej inflácie, narastajúce verejné dlhy a zmeny v geopolitickom prostredí. Cena zlata pokračovala v raste na nové historické maximá, čo bolo podporené najmä jeho nákupmi centrálnymi bankami v reakcii na tzv. sankčné riziko po zmrazení ruských devízových rezerv Západom. Ropa druhý rok po sebe strácala, keď na nej prevládol faktor previsu ponuky pri dynamickom raste ťažby mimo združenia OPEC+. Dolárový index vzrástol na 25-mesačné maximum, keď americká ekonomika prekonávala výkonnosť ostatných vyspelých krajín. Očakáva sa, že jej dominancia bude pokračovať aj tento rok, čo môže obmedziť ďalšie uvoľňovanie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému.