J&T Banka odovzdala cenu študentke v oblasti ekonómie

J&T Banka je hrdým partnerom kategórie ekonómia, ktorej laureátom sa tento rok stala Kristína Gardoňová z Národohospodárskej fakulty EU v Bratislave a Ekonomického ústavu SAV v Bratislave. V jej dizertačnej práci spracovala tému „Úloha nekonvenčných zdrojov energie v globálnej energetickej bezpečnosti a ich vplyv na globálnu ekonomiku“. Práca spojila oblasť ekonómie a energetiky, teda problematiku unikátnu na slovenské pomery. K. Gardoňovej odovzdal cenu riaditeľ marketingu a komunikácie J&T Banky Radovan Teuschel. „Na víťaznom projekte sme ocenili spracovanie netradičnej problematiky a zanietenie študenta v jeho realizácii. Budúcnosť našej ekonomiky je v rukách mladých  ľudí a vzdelanie je jednou z najdôležitejších hodnôt,“  hovorí Radovan Teuschel.

Celkovo bolo do súťaže nominovaných 90 študentov v 12 kategóriách. O víťazstvo bojovali napríklad študenti elektrotechniky, fyziky, informatiky či ekonómie. Jednotlivé nominácie posúdili garanti podujatia, ktorými sú uznávaní odborníci v každej ocenenej oblasti.

Cieľom súťaže Študentská osobnosť Slovenska je vyzdvihnúť mladé osobnosti na slovenských vysokých školách a predstaviť širokej verejnosti ich talent, cieľavedomosť a úspešnosť. Hlavným organizátorom projektu je Junior Chamber International – Slovakia a garantom je Slovenská akadémia vied s podporou Slovenskej rektorskej konferencie.

studentska-osobnost-roka-2-800.jpg

studentska-osobnost-roka-1-800.jpg

 

 


Nasledujúce články

7
Január
2025

Sumár roka 2024: Technologický rast a zlato na historických maximách

Väčšina hlavných tried aktív v minulom roku zaznamenala pozitívne zhodnotenie, pričom výnimkou boli štátne dlhopisy s dlhou splatnosťou a ropa. Americký akciový index S&P 500 pokračoval v raste a druhý rok po sebe narástol o viac ako 20 percent, čo sa stalo len štvrtýkrát za ostatných 150 rokov. Tento výsledok bol podporený nárastom ziskov najmä technologických gigantov spojených s umelou inteligenciou, ako aj rastom valuácií, ktoré sa dostali na výrazne nadpriemerné úrovne vďaka pozitívnym očakávaniam ekonomického rastu bez výraznejších inflačných tlakov. Krátke konce výnosových kriviek klesli v reakcii na uvoľnenie menovej politiky centrálnych bánk, zatiaľ čo dlhé konce výnosových kriviek rástli v dôsledku faktorov, ako sú solídne vyhliadky rastu HDP (najmä v USA), očakávania trvalejšie vyššej inflácie, narastajúce verejné dlhy a zmeny v geopolitickom prostredí. Cena zlata pokračovala v raste na nové historické maximá, čo bolo podporené najmä jeho nákupmi centrálnymi bankami v reakcii na tzv. sankčné riziko po zmrazení ruských devízových rezerv Západom. Ropa druhý rok po sebe strácala, keď na nej prevládol faktor previsu ponuky pri dynamickom raste ťažby mimo združenia OPEC+. Dolárový index vzrástol na 25-mesačné maximum, keď americká ekonomika prekonávala výkonnosť ostatných vyspelých krajín. Očakáva sa, že jej dominancia bude pokračovať aj tento rok, čo môže obmedziť ďalšie uvoľňovanie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému.