J&T BANKA dosiahla v roku 2019 historicky najlepšie výsledky

„Rekordné výsledky banky v minulom roku dokazujú, že je v historicky najlepšej kondícii. Na tieto úspechy chceme v roku 2020 nadviazať aj napriek výzvam, ktorým budeme čeliť,“  povedala riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková.

Čisté úrokové výnosy dosiahli 156 miliónov eur. Pretlak likvidity a investičného kapitálu na trhu sa prejavil v dopyte po dlhopisoch, poplatky za umiestnene dlhopisov významne prispeli k dosiahnutým výnosom z poplatkov a provízií vo výške 55 miliónov eur.

V roku 2019 uviedla banka 17 dlhopisových emisií v celkovej nominálnej hodnote viac ako 1,13 miliardy eur. Banka si tak aj naďalej drží pozíciu najväčšieho aranžéra podnikových dlhopisových emisií na Slovensku a v Českej republike.

V súlade s dlhodobou stratégiou aj v roku 2019 banka optimalizovala vkladovú základňu z pohľadu objemu, produktovej štruktúry aj tenorov. Naďalej prevažujú dlhodobé vklady so splatnosťou 1 rok a viac. Objem celkových vkladov od klientov predstavoval ku koncu roka 4,50 miliardy eur (-3,7 %).

V oblasti investičných produktov banka začiatkom roka predstavila nový podielový fond J&T Profit s pravidelnou výplatou výnosu. U investorov sa stretol s úspechom, keď do konca minulého roka do neho investovali takmer 18 miliónov eur. Ocenenia sa dočkal aj fond J&T Bond, ktorý zvíťazil v súťaži Top Fond v kategórii konzervatívne zmiešané a štruktúrované fondy vďaka najlepšiemu pomeru medzi výnosom a podstupovaným rizikom. Objem prostriedkov v troch podielových fondoch ponúkaných J&T Bankou na Slovensku (J&T Bond, J&T Profit a J&T Select) ku koncu roka predstavoval viac ako 350 miliónov eur. Celkový objem v podielových fondoch v Českej republike spravovaných J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTÍ bol 1,12 miliardy eur.

Kapitálová primeranosť dosiahla ku koncu roka úroveň 16,48 %. Banka je tak dostatočne kapitálovo vybavená pre zaistenie stability a rozvoja v nasledujúcich rokoch.

Hospodárske výsledky 2019 (Excel)


Nasledujúce články

7
Január
2025

Sumár roka 2024: Technologický rast a zlato na historických maximách

Väčšina hlavných tried aktív v minulom roku zaznamenala pozitívne zhodnotenie, pričom výnimkou boli štátne dlhopisy s dlhou splatnosťou a ropa. Americký akciový index S&P 500 pokračoval v raste a druhý rok po sebe narástol o viac ako 20 percent, čo sa stalo len štvrtýkrát za ostatných 150 rokov. Tento výsledok bol podporený nárastom ziskov najmä technologických gigantov spojených s umelou inteligenciou, ako aj rastom valuácií, ktoré sa dostali na výrazne nadpriemerné úrovne vďaka pozitívnym očakávaniam ekonomického rastu bez výraznejších inflačných tlakov. Krátke konce výnosových kriviek klesli v reakcii na uvoľnenie menovej politiky centrálnych bánk, zatiaľ čo dlhé konce výnosových kriviek rástli v dôsledku faktorov, ako sú solídne vyhliadky rastu HDP (najmä v USA), očakávania trvalejšie vyššej inflácie, narastajúce verejné dlhy a zmeny v geopolitickom prostredí. Cena zlata pokračovala v raste na nové historické maximá, čo bolo podporené najmä jeho nákupmi centrálnymi bankami v reakcii na tzv. sankčné riziko po zmrazení ruských devízových rezerv Západom. Ropa druhý rok po sebe strácala, keď na nej prevládol faktor previsu ponuky pri dynamickom raste ťažby mimo združenia OPEC+. Dolárový index vzrástol na 25-mesačné maximum, keď americká ekonomika prekonávala výkonnosť ostatných vyspelých krajín. Očakáva sa, že jej dominancia bude pokračovať aj tento rok, čo môže obmedziť ďalšie uvoľňovanie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému.