Ideálna penalta má ísť na stred!

is60456842.jpg

Jedno futbalové klišé hovorí, že penalty sú lotériou. Iné tvrdí, že pokutový kop sa nedá chytiť, ale len zle kopnúť. Čísla ukazujú, že len 15-20 percent jedenástok ostáva nepremenených. Vedecká štúdia Univerzity Johna Moora z Liverpoolu na základe štatistickej vzorky ukázala, že ideálne kopnutá penalta s najväčšou pravdepodobnosťou skórovania by mala mieriť do hornej časti brány a mala by byť precízne nasmerovaná do jedného z rohov rýchlosťou 90 až 104 kilometrov za hodinu. Silnejšie kopnutie zvyšuje šancu neúspechu pre nižšiu presnosť umiestnenia. Čokoľvek pomalšie dáva naopak šancu brankárovi, aby stihol zareagovať.

Výskumníci z Ben-Gurion Univerzity zistili, že na rýchlosti až tak nezáleží a najspoľahlivejšie je kopať loptu priamo do stredu brány, kde je pravdepodobnosť skórovania takmer 90 percent. Len približne šesť percent brankárov totiž ostatne stáť v strede. Drvivá väčšina z nich sa hodí do jednej zo strán. Z psychologického pohľadu je to vysvetľované tým, že v opačnom prípade by sa cítili previnilo, že nespravili nič na zabránenie gólu. Ide však o najhoršiu možnú stratégiu, pretože brankár pri hodení do strany dokáže pokryť len jednu devätinu priestoru brány, čo je trikrát menej ako keď ostane stáť.

Vedci dokázali, že pre strelca jedenástky je výhodné ak k realizácii kopu pristúpi ihneď, alebo naopak až s odstupom viac ako 13 sekúnd. V prvom prípade vyvolá u brankára efekt prekvapenia, v druhom ho až nadmieru znervózni. Pri samotnej exekúcii sa podľa matematikov z Univerzity Johna Moora oplatí počkať na reakciu brankára a následne umiestniť strelu na opačnú stranu. Nie však viac ako 0,41 sekundy, pretože šanca na gól klesá o polovicu. Analytici zistili, že strelec má najväčšiu pravdepodobnosť skórovať, ak sa rozbehne zo štyroch až šiestich krokov. Naopak najmenšiu, ak robí rozbeh až z 10 a viac metrovej vzdialenosti.

Z jedného uhľa pohľadu sa pre exekútorov oplatí mať sofistikovanú matematickú stratégiu, ako kopať jedenástky. Z iného uhľa pohľadu je však lepšie, ak hráč nebude stále udržovať rovnakú taktiku „ideálne kopnutej jedenástky“, pretože by sa mohol stať brankárom ľahko čitateľný.

Pre citácie:
Stanislav Pánis, analytik, e-mail: panis@jtbanka.sk
 


Nasledujúce články

7
Január
2025

Sumár roka 2024: Technologický rast a zlato na historických maximách

Väčšina hlavných tried aktív v minulom roku zaznamenala pozitívne zhodnotenie, pričom výnimkou boli štátne dlhopisy s dlhou splatnosťou a ropa. Americký akciový index S&P 500 pokračoval v raste a druhý rok po sebe narástol o viac ako 20 percent, čo sa stalo len štvrtýkrát za ostatných 150 rokov. Tento výsledok bol podporený nárastom ziskov najmä technologických gigantov spojených s umelou inteligenciou, ako aj rastom valuácií, ktoré sa dostali na výrazne nadpriemerné úrovne vďaka pozitívnym očakávaniam ekonomického rastu bez výraznejších inflačných tlakov. Krátke konce výnosových kriviek klesli v reakcii na uvoľnenie menovej politiky centrálnych bánk, zatiaľ čo dlhé konce výnosových kriviek rástli v dôsledku faktorov, ako sú solídne vyhliadky rastu HDP (najmä v USA), očakávania trvalejšie vyššej inflácie, narastajúce verejné dlhy a zmeny v geopolitickom prostredí. Cena zlata pokračovala v raste na nové historické maximá, čo bolo podporené najmä jeho nákupmi centrálnymi bankami v reakcii na tzv. sankčné riziko po zmrazení ruských devízových rezerv Západom. Ropa druhý rok po sebe strácala, keď na nej prevládol faktor previsu ponuky pri dynamickom raste ťažby mimo združenia OPEC+. Dolárový index vzrástol na 25-mesačné maximum, keď americká ekonomika prekonávala výkonnosť ostatných vyspelých krajín. Očakáva sa, že jej dominancia bude pokračovať aj tento rok, čo môže obmedziť ďalšie uvoľňovanie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému.