Dianie okolo insolvenčného konania skupiny Arca Investments

Skupina J&T na čele s J&T BANKOU od začiatku vystupuje v celej situácii transparentne ako subjekt, ktorý sa snaží nájsť spôsob, ako pomôcť nezaisteným veriteľom.

Na základe finančnej analýzy bolo skupine ARCA, lepšie povedané, jej projektom z oblasti real estate a energetiky, poskytnuté bankové financovanie. Týmto krokom sa predišlo nielen nekontrolovanému pádu seniorných úverov a uplatneniu záložného práva za potenciálne nevýhodné ceny, ktoré by poškodili drobných veriteľov, ale predovšetkým došlo k stabilizácii dodávok tepla a elektriny pre koncových odberateľov a k záchrane rezidenčného projektu Pod Vinicou, do ktorého investovalo mnoho ľudí s vidinou vlastného bývania.

Poskytnuté financovanie nič neznížilo z hodnoty patriacej nezaisteným veriteľom, naopak, prípadná nadhodnota bola týmto naším krokom ochránená.

Sme aj naďalej pripravení, ak to bude čo i len trochu možné, pomáhať finančnej stabilite funkčných projektov skupiny Arca Investments s cieľom maximalizovať ich hodnotu a prínos nezaisteným veriteľom, a to bez ohľadu na to, či príde ku konkurzu alebo k reštrukturalizácii a rovnako tak bez ohľadu na to, či bude konkurz alebo reštrukturalizácia prebiehať na Slovensku alebo v Českej republike. Navyše sme pre nezaistených veriteľov skupiny Arca Investments tiež iniciovali pomoc od medzinárodnej právnickej kancelárie a tiež od spoločnosti Gomanold, ktoré by mali svoju ponuku pomoci predložiť v najbližších dňoch.


Nasledujúce články

7
Január
2025

Sumár roka 2024: Technologický rast a zlato na historických maximách

Väčšina hlavných tried aktív v minulom roku zaznamenala pozitívne zhodnotenie, pričom výnimkou boli štátne dlhopisy s dlhou splatnosťou a ropa. Americký akciový index S&P 500 pokračoval v raste a druhý rok po sebe narástol o viac ako 20 percent, čo sa stalo len štvrtýkrát za ostatných 150 rokov. Tento výsledok bol podporený nárastom ziskov najmä technologických gigantov spojených s umelou inteligenciou, ako aj rastom valuácií, ktoré sa dostali na výrazne nadpriemerné úrovne vďaka pozitívnym očakávaniam ekonomického rastu bez výraznejších inflačných tlakov. Krátke konce výnosových kriviek klesli v reakcii na uvoľnenie menovej politiky centrálnych bánk, zatiaľ čo dlhé konce výnosových kriviek rástli v dôsledku faktorov, ako sú solídne vyhliadky rastu HDP (najmä v USA), očakávania trvalejšie vyššej inflácie, narastajúce verejné dlhy a zmeny v geopolitickom prostredí. Cena zlata pokračovala v raste na nové historické maximá, čo bolo podporené najmä jeho nákupmi centrálnymi bankami v reakcii na tzv. sankčné riziko po zmrazení ruských devízových rezerv Západom. Ropa druhý rok po sebe strácala, keď na nej prevládol faktor previsu ponuky pri dynamickom raste ťažby mimo združenia OPEC+. Dolárový index vzrástol na 25-mesačné maximum, keď americká ekonomika prekonávala výkonnosť ostatných vyspelých krajín. Očakáva sa, že jej dominancia bude pokračovať aj tento rok, čo môže obmedziť ďalšie uvoľňovanie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému.