Zabudnutá delta a holubičí tapering Fedu povzbudili Wall Street
Wall Street sa v minulom týždni vrátila k systematickému prepisovaniu historických maxím, keď vyšumel strach z delta variantu koronavírusu, ktorého denné prírastky vo svete vykazujú tendenciu spomaľovania. To viedlo aj k poklesu obáv zo zásadného spomaľovania globálneho ekonomického rastu, ktorého dynamika by mala byť naďalej nadpriemerná. Navyše trhoví hráči sa priklonili k presvedčeniu, že odoberanie menovej akomodácie centrálnymi bankami bude len veľmi pozvoľné. Potvrdilo to aj holubičo prijaté vystúpenie šéfa Fedu Jaya Powella, ktorý síce naznačil tapering, no bez konkrétneho harmonogramu a tempa. Zdôraznil pritom, že zvyšovanie úrokových sadzieb je ďaleko, keď americká ekonomika má pred sebou ešte dlhú cestu k dosiahnutiu plnej zamestnanosti. Z konštruktívneho nastavenia trhov profitovali rizikové aktíva ako ropa, emerging meny či podnikové dlhopisy. Naopak, bezpečne vnímané aktíva ako štátne dlhopisy či dolár sa oslabovali. Zlato však zo slabšieho dolára profitovalo.
AKCIOVÉ TRHY
Široký americký akciový index S&P 500 zakončil minulý týždeň na nových historických maximách, ktoré pokoril v tomto roku už 52-krát, pričom sa darilo aj európskym akciám, výsledkom čoho bol rast globálneho indexu MSCI World takisto na historické rekordy. Väčšina trhu sa prikláňa k názoru, že delta variant koronavírusu by nemal mať zásadnejší dopad na oživovanie globálnej ekonomiky a pokračovanie rastu firemných ziskov. Vskutku po dvoch mesiacoch rastu počtu nových prípadov vírusu vo svete sa dynamika prírastkov začína spomaľovať. Väčšina systémovo dôležitých ekonomík, s výnimkou Číny, pritom nepristupovala k agresívnym plošným lockdownom (Čína to pritom robí pre extrémnu politiku nulovej tolerancie vírusu). Navyše, hoci posledné makrodáta zo všetkých troch kľúčových regiónov – z USA, Číny aj z Európy – hovoria o zmieňovaní dynamiky rastu oproti predchádzajúcim mesiacom, stále pôjde o veľmi robustné tempo. Globálna ekonomika by tak mala rásť vysoko netrendovou dynamikou v nasledujúcich kvartáloch, a to aj pri pretrvávaní narušených dodávateľských reťazcov. Forsáž by jej naďalej mala dodávať veľká fiškálna stimulácia v Spojených štátoch. Trhoví hráči súčasne očakávajú, že v najbližšom čase príde väčší úverový impulz aj z Číny, kde tvorcovia politík nebudú chcieť pripustiť prílišné zvoľňovanie tempa jej rastu. Súčasne investori veria, že odoberanie monetárnej akomodácie centrálnymi bankami bude len veľmi pozvoľné, pričom zvyšovanie úrokových sadzieb ešte stále nie je na obzore. Presne v tomto duchu vystúpil v piatok na tradičnej augustovej konferencii centrálnych bankárov v Jackson Hole (technicky išlo v dôsledku koronavírusu o virtuálny event) aj šéf Fedu Jay Powell, ktorý v podstate oznámil „holubičí tapering“. Teda pripustil, že Fed začne pred koncom roka s redukciou kvantitatívneho uvoľňovania, no zároveň dodal, že zvyšovanie úrokových sadzieb je ďaleko, keď americká ekonomika má pred sebou ešte dlhú cestu k dosiahnutiu plnej zamestnanosti. Široký americký index S&P 500 pridal na týždennej báze 1,5 percenta pri 0,8-percentnom raste paneurópskeho indexu STOXX 600. Výrazne sa darilo emerging trhom, kde index MSCI Emerging Markets pridal až 4,3 percenta, čo bola kombinácia ústupu nervozity z delta variantu covidu-19 a oslabenia dolára.
DLHOPISOVÉ TRHY
Konštruktívna nálada na trhoch potlačila výnosy štátnych dlhopisov nahor, hoci rast bol limitovaný opatrným slovníkom hlavy Fedu Jaya Powella, ktorý síce naznačil, že americká centrálna banka pravdepodobne začne so spomaľovaním mesačného tempa nákupu dlhopisov pred koncom roka, čo už bolo započítané v trhu, no zároveň dodal, že zvyšovanie úrokových sadzieb nebude nasledovať bezprostredne po ukončení kvantitatívneho uvoľňovania, keď ekonomika ešte stále nedosahuje cieľ plnej zamestnanosti, kde bude potrebné získať ešte veľa pôdy pod nohami. 10-ročný americký dlhopis tak v priebehu týždňa narástol len o päť bázických bodov na 1,31 percenta. Výnosy dlhopisov eurozóny rástli o niečo viac ako americké, za čím stál prekvapivo jastrabí slovník šéfekonóma ECB Philipa Lana o možnom spomalení nákupu dlhopisov v rámci núdzového pandemického PEPP programu. Navyše výnosy nemeckých dlhopisov začínajú započítavať možné prevzatie moci v krajine ľavicovou koalíciou po septembrových voľbách, ktorá naznačuje ochotu k väčším štátnym výdavkom. 10-ročný nemecký výnos pridal osem bodov a posunul sa na –0,41 bodu. Napriek rastu výnosov štátnych dlhopisov ceny podnikových dlhopisov rástli v dôsledku kompresie rizikových prirážok po ústupe averzie voči riziku.
KOMODITNÉ TRHY
Ropa Brent sa vrátila nad 72-dolárovú métu a WTI nad 68 dolárov s 10-percentným týždenným ziskom, najväčším za vyše 12 mesiacov, keď sa rozplývajú obavy zo slabšieho rastu dopytu po komodite v dôsledku delta variantu koronavírusu. Ostatné dáta signalizujú najsilnejší dopyt po komodite z USA od marca 2020. Súčasne pravidelné týždňové dáta komerčných zásob z tejto krajiny ukazujú na ich ďalší pokles. Cenu čierneho zlata podporili aj výpadky offshore ťažby v Mexiku v dôsledku požiarov na plošinách a riziká späté s hurikánom Ida v Mexickom zálive. Zlato si v minulom týždni pripísalo solídne dve percentá a končilo na 1 820-dolárovej méte v reakcii na oslabenie dolára a pomerne holubičo hodnotený slovník šéfa Fedu Jaya Powella, ktorý síce oznámil možný tapering, teda redukciu mesačného tempa nákupu aktív, pred koncom roka, no bez konkrétnejšieho harmonogramu. Súčasne naznačil, že so zvýšením sadzieb trhy nemusia v dohľadnom čase počítať, a podotkol, že zvýšené inflačné tlaky nemusia rýchlo ustať.
DEVÍZOVÉ TRHY
Dolár bol v priebehu väčšiny minulého týždňa pod tlakom, keď klesala averzia voči riziku a ustupoval strach obchodníkov z delta variantu koronavírusu a jeho negatívneho dopadu na globálny ekonomický rast. V závere týždňa sa zelená bankovka oslabila voči euru až k méte 118 centov po holubičo vnímanom slovníku šéfa Fedu Jaya Powella. Pripustil primeranosť redukcie kvantitatívneho uvoľňovania americkou centrálnou bankou pred koncom roka, no neposkytol pohľad na časovanie a rýchlosť tempa redukcie. Navyše dodal, že k zvyšovaniu sadzieb je potrebné výrazné zlepšenie trhu práce. Zo slabšieho dolára a konštruktívnej náladyna trhoch výrazne profitovali emerging meny.