Vyhliadky silnejšej monetárnej reštrikcie neprajú trhom
Minulý týždeň sa niesol v znamení priaznivých makroekonomických údajov, spomalenia ustupovania inflačných tlakov a jastrabích komentárov centrálnych bankárov nielen z USA, podporujúcich ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb nielen Fedu, ale i ECB. Nedarilo sa tak akciám, ktoré prerušili svoju rely z úvodu roka, a tiež štátnym dlhopisom Západu, ktorých výnosy skokovito rástli. S rastúcou rizikovou averziou sa na výslnie vracia dolár, ktorého sila zrazila nadol ceny energetických komodít i drahých kovov.
Akciové trhy
Akciové trhy predviedli v minulom týždni zmiešané obchodovanie, keď dáta z reálnej americkej ekonomiky vysielajú zmiešané signály o silnom spotrebiteľskom dopyte a chladnúcom priemysle, zatiaľ čo trh práce zostáva utiahnutý a cenové tlaky ustupujú pomaly. Tieto správy tak dláždia cestu Fedu k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb, čo potvrdzujú aj vyjadrenia centrálnych bankárov a trhu sa to, samozrejme, nepáči. Investori tak krotia kladné naladenie voči rizikovým aktívam zo začiatku roka. Výsledková sezóna podľa očakávania len dokresľovala neutrálne vyznenie bez výraznejšieho negatívneho scenára. Celkovo v USA blue chips index Dow Jones stratil 0,13 percenta a širší index S&P 500 0,28 percenta, zatiaľ čo technologický Nasdaq Composite 0,59 percenta. O poznanie lepšie na tom boli európske akcie, ktoré si prostredníctvom súhrnného indexu STOXX Europe 600 pripísali 1,4 percenta. Z čiastkových trhov si nemecké akcie pripísali prostredníctvom indexu DAX 1,14 percenta a britské prostredníctvom indexu FTSE 100 1,55 percenta.
Dlhopisové trhy
Dlhopisové výnosy sa postupne šplhajú nahor pri zverejňovaní solídnych makrodát, čo vyvoláva preceňovanie očakávaní ďalších krokov centrálnych bánk smerom k dlhšej ceste zvyšovania úrokových sadzieb v snahe skrotiť vysokú infláciu. Americký 10-ročný výnos stúpol o osem bázických bodov na 3,81 percenta a jeho nemecký konkurent rovnakým tempom vystúpil na 2,44 percenta.
Komoditné trhy
Pod tlakom silného dolára strácajú komodity ako drahé kovy na čele so zlatom, ktoré oslabilo o 1,24 percenta na 1 850 dolárov. Pod tlakom je i ropa, ktorá stratila zhruba štyri percentá a v prípade amerického benchmarku WTI sa prepadla späť pod 80-dolárovú hranicu na 76,34 dolára za barel. Cena severomorského benchmarku Brent sa ustálila na 83 dolároch. Za oslabením čierneho zlata stojí i masívny nárast zásob komodity na americkom trhu, prípadne špekulácie, že sa Washington chystá uvoľniť časť svojich strategických rezerv.
Devízové trhy
Dolár sa s prispením silných makrodát podporujúcich vyhliadky na pokračovanie agresívnej menovej politiky Fedu vyšplhal voči košu svetových mien na šesťtýždňové a voči euru prechodne na nové päťtýždňové maximá pod hladinou 107 centov. Jeho zisky však boli nakoniec korigované, keďže ECB bude musieť pravdepodobne ešte ráznejšie zakročiť proti vysokej inflácii ako Fed.