Úľavová novoročná rely sa nekončí
Aj druhý januárový týždeň pokračovala na akciových trhoch úľavová novoročná rely čerpajúca energiu zo signálov, že rastie pravdepodobnosť jemného pristátia ekonomiky pri ochladzovaní inflácie bez recesie. Predovšetkým spomaľovanie inflačných tlakov a s tým súvisiace vyhliadky spomalenia zvyšovania úrokových sadzieb Fedu hýbu trhom, keď sa darí širokej škále rizikových aktív od akcií až po ropu, ale i zlatu, ktoré pozitívne reaguje na masívne oslabenie dolára i výraznejší pokles výnosových kriviek na oboch brehoch Atlantiku.
Akciové trhy
Obchodovanie na trhu primárne ovplyvnil pokles inflačných tlakov, ktorý potvrdila decembrová inflačná štatistika zo zámoria. Spomaľovanie inflačných tlakov v USA redukuje očakávania agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb Fedom, keď sa trh prikláňa k ich zvýšeniu na februárovom zasadnutí menového výboru len o 0,25 percenta. Nákupný apetít podporil i zlepšujúci sa spotrebiteľský sentiment v USA a pomerne uspokojivý rozbeh výsledkovej sezóny za posledný kvartál minulého roka, ktorú už tradične svojimi číslami odštartovali veľké americké banky. Sumárne blue chips index Dow Jones pridal dve percentá. Dôležitú technickú úroveň dosiahol široký index S&P 500, ktorý vzrástol o 2,7 percenta a po mesiaci čakania sa vrátil na 4 000 bodov. Najlepšie sa darilo technologickému Nasdaqu, ktorý si pripísal až 4,8-percentný rast. Nezadržateľne rastie aj Európa, ktorá tak kopíruje vývoj v zámorí. Celkovo paneurópsky index STOXX Europe 600 posilnil o 1,8 percenta, rovnakým tempom rástol aj britský FTSE 100 a až 3,2-percentný rast zaznamenal nemecký DAX.
Dlhopisové trhy
Ústup inflačných tlakov i krátkodobých očakávaní zvyšuje šance na pozvoľnejšiu reštriktívnu monetárnu politiku Fedu, prípadne na potenciálne zvoľnenie reštrikcie už počas tohto roka, čo spôsobilo prepad výnosov amerických štátnych dlhopisov na najnižšie úrovne od septembra, ktorý nasledovali aj výnosové krivky v eurozóne. Americký 10-ročný benchmark poklesol o päť bb na 3,5 percenta, jeho nemecký konkurent sa podobným tempom zosunul na 2,17 percenta.
Devízové trhy
Faktor menej agresívneho sprísňovania menových podmienok Fedom sa podpísal pod masívne oslabenie dolára, ktorý na páre s eurom atakuje deväťmesačné minimá nad kurzom 1,08 EUR/USD.