Rely mod akciových trhov je obnovený
Silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za tretí kvartál na Wall Street znamenal návrat konštruktívnej atmosféry na trhy a dal stopku obavám zo stagflačného prostredia a energetickej krízy. Akciové trhy sa vrátili do rastového modu, ktorému pomohlo aj zastavenie rastu dlhopisových výnosov. Komoditný komplex pokračoval v raste na nové historické maximá, pričom ropa Brent pokorila métu 85 dolárov. Predstavuje to najvyššie úrovne od jesene 2018 pri pokračovaní cyklického oživovania globálnej ekonomiky a ponuky ropy, ktorá pre obmedzenia OPEC-u plus, odklonu investícií od fosílnych nálezísk a v dôsledku hurikánovej sezóny v USA zaostáva za dopytom. Zlato ako bezpečný prístav paradoxne rástlo, čo bolo funkciou poklesu americkej výnosovej krivky a určitého oslabenia dolára pri vyššej ochote podstupovať riziko.
AKCIOVÉ TRHY
Akciové trhy na oboch stranách Atlantického oceána sa v minulom týždni vrátili k rastu, ktorý je založený na solídnom začiatku podnikovej výsledkovej sezóny za tretí kvartál. Obavy zo stagflačného prostredia pri vysokej inflácii v dôsledku narušených dodávateľských reťazcov a vysokých cien energií a priemyselných komodít, čo by mohlo výrazne pribrzdiť ekonomický rast, sa nateraz dostali do úzadia. Široký americký index S&P 500 si pripísal 1,8 percenta pri raste paneurópskeho indexu STOXX 600 o 2,7 percenta, pričom emerging trhy si podľa MSCI Emerging Markets indexu pripísali 2,2 percenta.
DLHOPISOVÉ TRHY
Výnosy bezpečne vnímaných amerických aj nemeckých štátnych dlhopisov zastavili svoj rast a mierne klesli napriek čoraz silnejšiemu presvedčeniu trhov, že zvýšené inflačné tlaky vo svete budú mať viac trváci charakter. 10-ročný „Američan“ klesol o necelých päť bázických bodov tesne pod 1,6 percenta, pričom nemecký benchmark s rovnakým časom splatnosti klesol o tri bázické body na -0,16 percenta. Problémy dodávateľských reťazcov budú totiž ešte niekoľko kvartálov pokračovať a komoditné indexy dosahujú rekordné úrovne. Znamená to však značné protivetry ekonomického rastu, na čo mohli dlhopisoví hráči reagovať. Viac konštruktívna nálada na trhoch sa pretavila do rastu cien rizikovejších podnikových dlhopisov.
KOMODITNÉ TRHY
Zlato sa v ostatných dňoch vymanilo z predajného tlaku, čo bola funkcia poklesu úročenia amerických dlhopisov a oslabenia dolára, a získalo takmer jedno percento, keď zatváralo v minulom týždni tesne pod 1 770 dolármi. Ropa Brent pokorila takmer pri štvorpercentnom raste 85-dolárovú úroveň a obchoduje sa na trojročnom maxime, pričom benchmark WTI sa priblížil k 83 dolárom pri minulotýždňovom takmer trojpercentnom zisku, čo je najvyššia úroveň od roku 2014. Za rastom cien ropy stojí svižne sa oživujúci dopyt pri cyklickom oživení globálnej ekonomiky a ústupe koronavírusu, pričom ponuka za ním nestíha z viacerých faktorov. Okrem iného aj preto, že zelená politika Západu presmerovala kapitál energetických firiem od expanzie ťažby ropy a sektor čelí značnému podinvestovaniu, OPEC+ stále len veľmi pomaly zvyšuje ťažbu z opatrnosti a hurikánová sezóna v USA odstavila viacero ťažobných zariadení pri veľkej údržbe rafinérií. Dodatočný dopyt po rope vytvára aj vysoká cena plynu a prepínanie výroby energií z plynu práve na ropu.
DEVÍZOVÉ TRHY
Dolár sa v posledných dňoch stále udržuje na pomerne silných úrovniach voči euru – okolo 116 centov. Trhy očakávajú, že Fed začne čoskoro s redukciu tempa nákupu dlhopisov a tento proces by mohol rýchlo ukončiť už v lete budúceho roka a zhruba o 12 mesiacov, teda výrazne skôr ako ECB, by mohol zvýšiť úrokové sadzby. Ostatné mierne straty dolára v posledných dňoch idú na vrub zlepšenia nálady na trhoch.