Podenkový odraz z úvodu októbra
Akciové trhy vstúpili do októbra robustným odrazom, ktorému vydláždil cestu pokles dlhopisových výnosov ako reakcia na zverejnenie slabých (nielen) predstihových makrodát. Vytvorilo to očakávania, že centrálne banky by mohli spomaliť tempo zvyšovania sadzieb a následne tento cyklus aj čoskoro zastaviť. Takéto mentálne nastavenie trhu však narazilo na realitu silného amerického trhu práce, ktorý zatiaľ nevykazuje výrazné zhoršovanie pri pokračovaní svižného tempa rastu miezd. Tento faktor tak dáva zelenú pre to, aby Fed pokračoval v rýchlonohom uťahovaní menovopolitických oprát, čo bolo potvrdené aj vystúpeniami viacerých centrálnych bankárov. Preto mala akciová rely krátku životnosť podobne ako odraz zlata, oslabenie dolára či rast cien dlhopisov. Ropa rástla v minulom týždni o masívnych 15 percent v reakcii na dohodu o výraznom znížení ťažby združením OPEC+ a benchmark Brent sa blíži k trojciferným úrovniam.
AKCIOVÉ TRHY
Akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceánu sa v úvode októbra pokúšali o odraz, za čím stála kombinácia prepredanosti po hlbokých septembrových stratách a obnovy špekulácií, že centrálne banky by predsa len nemuseli mať pred sebou dlhú cestu dynamického zvyšovania úrokových sadzieb vzhľadom na rýchlo sa zhoršujúci makroekonomický výhľad s perspektívami recesií. Podstatná časť rely však bola v závere minulého týždňa vymazaná zverejnením amerických dát, najmä septembrového nonfarm payrolls reportu, ktoré hovoria o tom, že lokálny trh práce je naďalej relatívne silný s rýchlym rastom miezd. To opätovne podporilo očakávania, že Fed by predsa len nemusel zvoľniť tempo uťahovania monetárnej politiky, čo sa pretavilo do rastu dlhopisových výnosov a uhasilo konštruktívnu náladu na burzách. Široký americký index S&P 500 preto skončil v zisku len vo výške 1,5 percenta, hoci v priebehu týždňa sa odrážal miestami o vyše päť percent v porovnaní s koncom septembra, pričom paneurópsky index STOXX 600 rástol o necelé jedno percento.
DLHOPISOVÉ TRHY
Začiatkom štvrtého kvartálu nastala určitá korekcia strmého rastu dlhopisových výnosov Spojených štátov či Nemecka, po ich posune na vyše dekádne maximá, keď 10-ročný americký výnos sa priblížil k štvorpercentnej méte a nemecký s rovnakou splatnosťou prekročil dve percentá. Pokles mal však len relatívne krátke trvanie, keď obchodníci obnovili svoje očakávania toho, že koniec cyklu zvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami je ešte ďaleko a sotva možno očakávať v budúcom roku ich znižovanie, ktoré je zacenené v derivátovom trhu. Centrálni bankári totiž nezmenili svoj nabrúsený jastrabí slovník a navyše je možné, že inflácia bude ustupovať len pomerne pozvoľne pri silnom trhu práce v Spojených štátoch a pri energetickej kríze v Európe.
KOMODITNÉ TRHY
Zlato sa v ostatných dňoch síce dokázalo vrátiť nad 1 700-dolárovú métu pri miernom poklese úročenia amerických dlhopisov a oslabení dolára, celkovo sa však nachádza naďalej v defenzíve v blízkosti miním z jari 2020 a bude zrejme ďalej pod tlakom, keď je zrejmé, že centrálne banky budú nateraz ďalej pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb a dolár nemá dôvod sa nateraz výraznejšie oslabiť pri vysokej úrovni rizikovej averzie a fakte, že americká ekonomika je na tom v porovnaní s ostatným západným svetom relatívne najlepšie. Ropa rástla o vyše 15 percent a benchmark Brent sa blíži k 100-dolárovej méte pri jasnom návrate WTI nad 90 dolárov po tom, ako sa združenie OPEC+ dohodlo na radikálnom znížení ťažby o dva milióny barelov denne od novembra, pričom sa blíži začiatok platnosti embarga na dovoz ruskej ropy a ropných produktov po mori do EÚ, ukončenie rozpúšťania amerických strategických ropných rezerv a Západ sa snaží o zastropovanie cien ruskej ropy, čo môže v konečnom dôsledku trhové ceny ešte zvýšiť.
DEVÍZOVÉ TRHY
Dočasné zníženie averzie voči riziku v prvých októbrových dňoch pri odraze cien akcií aj amerických dlhopisov sa pretavilo do oslabenia dolára voči košu hlavných svetových mien, keď trhy znížili očakávania agresívneho sprísňovania menovej politiky centrálnych bánk vzhľadom na publikovanie makrodát naznačujúcich slabnutie globálneho ekonomického rastu. Dolár však dokázal straty rýchlo vymazať a zabrániť smerovaniu kurzu eura k parite, keď sa ukazuje, že americký trh práce je naďalej robustný, čo dáva zelenú pre pokračovanie reštriktívnej menovej politiky Fedu, čo bolo potvrdené aj ústami viacerých svojich bankárov o tom, že ukončenie cyklu zvyšovania sadzieb je ešte dosť vzdialené.