Pochmúrna nálada na Wall Street pokračuje
Wall Street pokračovala bezprostredne pred Veľkou nocou v klesaní, keď medzi trhovými hráčmi dominovala skepsa z vysokej inflácie a rýchleho sprísňovania menovej politiky, ktorá posúvala nahor dlhopisové výnosy. Zlato profitovalo z pochmúrnej nálady a zvýšenej averzie voči riziku, keď mu neprekážal okrem posunu výnosov ani silnejší dolár. Americká mena profitovala z očakávaní rýchlejšieho sprísňovania menovej politiky Fedom oproti ECB spolu s rýchlym zhoršovaním vyhliadok európskej ekonomiky, ktorá môže dokonca krátkodobo vstúpiť do kontrakcie aj pre výrazne vyššie energetické bremeno na rozdiel od Spojených štátov. Ropa zaknihovala v minulom týždni až 10-percentný zisk a Brent sa posunul dokonca nad 110 dolárov po tom, ako OPEC varoval, že ruskú ropu nemožno efektívne nahradiť, a Čína začala uvoľňovať prísny režim koronalockdownov.
AKCIOVÉ TRHY
Hlavné svetové akciové trhy ostali pod tlakom aj vo veľkonočnom týždni a mazali zisky z očakávaní deeskalácie konfliktu na Ukrajine, keď sa výnosy nielen amerických dlhopisov posúvali prudko nahor pri očakávaní dynamického odoberania menovej akomodácie centrálnymi bankami na čele s Fedom v dôsledku zvýšených inflačných tlakov. Sentiment ďalej zhoršovali aj zhoršujúce sa prospekty rastu svetovej ekonomiky, ktorý vyplýva z ponukového komoditného šoku, menšej menovopolitickej podpory, geopolitickej neistoty či predpokladov zhoršenia fungovania dodávateľských reťazcov v dôsledku novej vlny koronavírusu v Číne, ktorý vedie k lokálnym lockdownom. Široký americký index S&P 500 klesol na týždennej báze o 2,2 percenta pri strate paneurópskeho indexu STOXX 600 o 0,2 percenta a oslabení indexu MSCI Emerging Markets o 1,3 percenta.
DLHOPISOVÉ TRHY
Výnosy dlhopisov sa pred Veľkou nocou posúvali ďalej nahor, keď je zrejmé, že Fed bude svižne zvyšovať úrokové sadzby a súčasne redukovať bilanciu a ďalšie centrálne banky ho budú rýchlejšie či pomalšie nasledovať. A to vzhľadom na vysoké inflačné tlaky, v Spojených štátoch na 40-ročných maximách a v eurozóne na historických maximách, pričom aj keď by inflácia mala v nasledujúcich mesiacoch kumulovať, k jej výraznému zmierneniu dynamiky by vzhľadom na vysoké ceny komodít nemalo prísť. 10-ročný americký výnos tak presiahol už 2,8 percenta a je najvyššie od konca roka 2018, pričom 10-ročný nemecký je nad 0,8 percenta na najvyšších úrovniach od jari 2018. Odraz výnosov štátnych dlhopisov a nervóznejšia nálada na trhoch sa pretavovali aj do poklesu cien podnikových dlhopisov.
KOMODITNÉ TRHY
Ropa v minulom týždni získala rádovo 10 percent a Brent sa posunul nad 110 dolárov pri raste ceny WTI k 108 dolárom, keď si trh začína uvedomovať, že prípadné západné embargo na ruskú ropu by prehĺbilo previs dopytu nad ponukou. Samotný OPEC varoval, že ruskú ropu nemožno efektívne nahradiť. Navyše, Čína začala uvoľňovať prísny režim koronalockdownov, čo zlepšuje prospekty dopytu po komodite. Zlato v minulom týždni rástlo o 1,5 percenta nad 1 980 dolárov, pričom mu nevadil ani rast amerických výnosov ani silnejší dolár, keď prevážil efekt rastu dopytu po bezpečí pri výrazne negatívnych reálnych sadzbách.
DEVÍZOVÉ TRHY
Dolár sa ďalej posilňoval voči košu hlavných svetových mien a jej najsilnejší od apríla 2020, keď trhy započítavajú dynamické sprísňovanie menovej politiky Fedom, ktorý bude v tomto smere postupovať rýchlejšie ako zvyšok sveta. Euro sa oslabilo voči doláru miestami až pod 108 dolárových centov, keď je zrejmé, že ECB bude vo veci odoberania menovej akomodácie postupovať slimačím tempom, navyše vyhliadky rastu ekonomiky eurozóny sa zhoršujú rýchlejšie ako americkej, keď bude viac pociťovať protiruské sankcie a bude niesť výrazne vyššie bremeno drahých energií v porovnaní s USA.