Narkóza nižších inflačných tlakov vyprcháva
Rely na akciových burzách bola minulý týždeň zastavená, keď narkóza zverejnenia nižšej ako očakávanej októbrovej americkej inflácie vyprcháva, k čomu prispelo ďalšie kolo jastrabích postojov reprezentantov Fedu. Takýto slovník hovoriaci o potrebe menovej reštrikcie, ktorým sa prezentovali aj predstavitelia ECB, znamenal stopku pre pokles vládnych dlhopisových výnosov a korekciu sily zlata. Výsledky amerických Midterm Elections v podobe rozdeleného Kongresu, ktoré sú z historického pohľadu vnímané trhmi konštruktívne, išli takisto na vedľajšiu koľaj. A to isté platilo o solídnej kvartálnej firemnej výsledkovej sezóne. Euro si však dokázalo udržať ostatné zisky voči doláru, keď naďalej profitovalo najmä z plných plynových zásobníkov a prospektov dostatku dodávok plynu do Európy cez zimu. Plusom boli naďalej aj správy o vytlačení ruskej armády z ukrajinskej Chersonskej oblasti. Ropa výrazne strácala, keď sa k slovu prihlásila najmä ďalšia vlna koronavírusu v Číne.
AKCIOVÉ TRHY
Akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceánu sa minulý týždeň konsolidovali na vyvýšených úrovniach po mimoriadne výraznom predchádzajúcom raste. Rely bola prerušená, keď trhoví hráči začínajú precitať z narkózy vyvolanej spomaľovaním dynamiky americkej inflácie (čo ukázali októbrové čísla) vyvolávajúcej nádej, že Fed by nemusel tak agresívne zvyšovať sadzby (a azda by ani nemusel zájsť s ich ďalších rastom príliš ďaleko) a americká ekonomika by mohla predsa len dosiahnuť aké-také „jemné zosadnutie“. Bublina takýchto úvah bola prepichnutá žihadlom salvy jastrabích slov predstaviteľov Fedu. Rovnako vyprcháva efekt výsledku amerických Midterm Elections, kde republikáni získali späť pod kontrolu Snemovňu reprezentantov, kým kontrolu Senátu majú naďalej v rukách demokrati, výsledkom čoho je rozdelený Kongres. To je trhmi spravidla vnímané pozitívne, keďže takáto skutočnosť limituje extrémne politiky, v tomto prípade rozšafné vládne výdajové plány a zvyšovanie daní doľava orientovaného Bieleho domu, čo by mohlo znamenať aj nižšie inflačné tlaky (a nižšie dlhopisové výnosy). Trhy už strávili a takmer zabudli na solídnu kvartálnu podnikovú výsledkovú sezónu s oznámením rekordných buybackov. V Európe išli do úzadia konštruktívne správy z Ukrajiny okolo stiahnutia ruských okupantov z Chersonskej oblasti (a rastie nádej na skoršie ukončenie vojny) a vyšumelo aj pozitívum spočívajúce vo fakte, že starý kontinent by mal mať dostatok plynu na zimu. Široký americký index S&P 500 preto v minulom týždni stratil 0,7 percenta pri 0,3-percentnom zisku paneurópskeho indexu STOXX 600.
DLHOPISOVÉ TRHY
Dlhopisové výnosy Spojených štátov či Nemecka zastavili v minulom týždni svoj pokles pri 10-ročnej splatnosti na úrovniach pod 4 percentami v prvom prípade a tesne nad 2 percentami v druhom prípade. Obchodníci prehodnocujú svoje euforické postoje po zverejnení ostatných inflačných čísel z USA ukazujúcich väčšie ako očakávané spomaľovanie rastu cien v októbri. Ďalšia salva jastrabích komentárov predstaviteľov Fedu a ECB jasne signalizuje, že základné úrokové sadzby budú musieť byť ďalej zvyšované do reštriktívneho pásma, keď ani ekonomické spomalenie či recesia nemusia dostatočne zraziť inflačné tlaky.
KOMODITNÉ TRHY
Ropa stratila v minulom týždni takmer 10 percent, keď WTI zatvárala na 80-dolárovej méte a Brent o necelých osem dolárov vyššie. Medzi obchodníkmi klesajú obavy z napätého trhu a previsu dopytu na ňom. Dopyt dostáva pod tlak nová vlna covidu-19 v Číne s jej politikou nulovej tolerancie vírusu, ako aj všeobecné ekonomické spomaľovanie najväčších svetových ekonomík. Ponuku v najbližšom čase zlepšuje zhon po ruskej rope pred začiatkom embarga na jej dovoz do EÚ po mori začiatkom decembra. Okrem toho sa po trhu hovorí, že sú zatvárané veľké špekulantské pozície na rast backwardácie WTI futures krivky, ktoré spôsobujú masívne predávanie futures s najbližším časom dodávky. WTI futures krivka sa preto dostala prvýkrát od roku 2021 do contanga (keď futures s neskorším termínom dodania sa obchodujú s prémiou) a backwardácia Brent futures výrazne klesá. Zlato sa oslabovalo a za minulý týždeň stratilo 1,3 percenta a končilo na 1 750-dolárovej úrovni, keď viacerí predstavitelia Fedu zdôrazňovali potrebu ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb, ako aj potrebu ponechať ich po nejaký čas v reštriktívnom pásme s cieľom udusenia inflácie. Na tento fakt trhy akoby (opäť) pozabudli po zverejnení nižšej ako očakávanej októbrovej inflácie v Spojených štátoch, no centrálni bankári im to dôrazne pripomenuli.
DEVÍZOVÉ TRHY
Euro sa udržalo voči doláru zhruba tri a pol figúry nad paritou, keď naďalej profitovalo najmä z plných plynových zásobníkov a prospektov dostatku dodávok plynu do Európy cez zimu. Plusom boli naďalej aj správy o vytlačení ruskej armády z ukrajinskej Chersonskej oblasti, čo vyvolalo medzi obchodníkmi dúfanie v skoršie ukončenie vojny. Jastrabie vyhlásenia predstaviteľov Fedu o potrebe ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb doláru v zásade nepomohli, keď boli kompenzované v podstate podobným slovníkom od centrálnych bankárov z eurozóny.