Najdlhšia šnúra klesania indexu Dow Jones od roku 1923 bola prerušená
Hlavné svetové akciové trhy sa v minulom týždni odrazili pre prvé signály spomaľovania rastu inflácie, čo zníži tlak na agresívne zvyšovanie sadzieb centrálnymi bankami. Odrazu pomohli aj technicky prepredané úrovne a fakt, že ostatný pokles sa javil ako prestrelený vzhľadom na solídne, hoci vädnúce makrofundamenty. Spomaľujúca sa ekonomická aktivita a redukcia odhadov tempa sprísňovania menovej politiky Fedu stála za poklesom amerických výnosov. Nemecké však rástli, keď predstavitelia ECB majú čoraz presvedčivejší jastrabí slovník. Divergencia výnosov a prehodnocovania vývoja menových politík v USA a eurozóne prispela k odrazu eura voči doláru. Ropa sa posunula na dvojmesačné maximá, keď by sa mal dopyt po nej zlepšovať pred letom a pri uvoľňovaní koronalockdownov v Číne, pričom ponuke hrozí obmedzenie po uvalení európskeho embarga na ruskú ropu. Zlato len stagnovalo v okolí 1 850 dolárov, keď slabý dolár a pokles amerických výnosov bol offsetovaný zníženou rizikovou averziou.
AKCIOVÉ TRHY
Americké akcie zastavili osemtýždňovú šnúru poklesu, pre index Dow Jones najdlhšiu od roku 1923, a zaznamenali najlepší týždeň od novembra 2020, teda od času, keď bol oznámený objav vakcín proti koronavírusu. Za nákupnou náladou na trhoch stáli predpoklady, že dynamika inflácie by sa mala v nasledujúcich mesiacoch spomaľovať, čo by malo znížiť tlaky na to, aby Fed musel agresívne zvyšovať sadzby (a čo sa už aj prejavuje na derivátovom trhu, ktorý redukuje očakávania, ako vysoko zdvihne americká centrálna banka úroky). Navyše, trhy vykazovali znaky vysokej prepredanosti, keď klesali bez prerušenia takmer dva mesiace, čo mohlo prispieť k súčasnému odrazu, najmä keď sa makroobraz nezhoršoval, tak ako započítavali klesajúce kurzy akcií. Široký index S&P 500 si pripísal až 6,6-percentný medzitýždenný zisk, pričom európske akcie len kopírovali americký vývoj s rastom indexu STOXX 600 o 3 percentá.
DLHOPISOVÉ TRHY
Výnosy amerických dlhopisov klesli a pri 10-ročnej splatnosti sa ponorili hlbšie pod trojpercentnú métu, keď americká a svetová ekonomika spomaľuje dynamiku rastu a súčasne trhy predpokladajú, že v týchto mesiacoch bude americká inflácia kulminovať a následne príde k jej spomaleniu. To by mohlo vytvoriť priestor, aby Fed nemusel zvyšovať sadzby v závere roka v 50-bodových bázických krokoch s možnosťou pozastavenia sprísňovania okolo jesene. Nemecké výnosy mali tendenciu rásť s posunom 10-ročného benchmarku k jednopercentnej méte, keď predstavitelia ECB majú čoraz presvedčivejší jastrabí slovník a mnohí z nich nevylučujú ani potrebu zvyšovania sadzieb v 50-bodových bázických krokoch. Viac konštruktívna nálada na trhoch podporila aj rast cien podnikových dlhopisov pri kompresii rizikových prirážok.
KOMODITNÉ TRHY
Zlato sa v ostatných dňoch len konsolidovalo okolo 1 850-dolárovej méty, keď oslabovanie dolára s poklesom amerických dlhopisových výnosov bolo kompenzované väčšou ochotou podstupovať riziko pri určitom ústupe strachu z príchodu recesie do americkej či európskej ekonomiky. Ropa sa posunula v minulom týždni na dvojmesačné maximá a Brent sa obchodoval miestami nad 117 dolármi a WTI na 114 dolároch, pred začiatkom letnej motoristickej sezóny, ktorá prinesie dodatočný rast dopytu po komodite. Obchodníci navyše započítavajú aj postupné uvoľňovanie koronalockdownov v Číne a sú nervózni z toho, že EÚ by mohla čoskoro uvaliť pomerne prísne embargo na ruskú ropu, čo by výrazne zhoršilo už teraz vysokú dopytovo-ponukovú nerovnováhu na trhu, ktorý je podzásobený.
DEVÍZOVÉ TRHY
Dolár strácal voči väčšine hlavných svetových mien, keď obchodníci prehodnocujú počet a tempo zvýšení sadzieb Fedom smerom nadol pri prvých znakoch spomaľovania americkej inflácie. Silu dolára podkopávala aj zvýšená ochota podstupovať riziko. Euro sa posilnilo voči doláru o 200 bázických bodov k 107,5 dolárového centa, keď obchodníci začínajú zvyšovať počty zvýšení sadzieb ECB v najbližších mesiacoch po množiacich sa jasne jastrabích vyhláseniach jej predstaviteľov vzhľadom na tvrdohlavú infláciu, ktorá nie je kompatibilná s nulovým sadzbami.