Graf týždňa: Výrobu elektriny v Európe trápi sucho a teplé počasie
Zatiaľ čo sa Európa vo svetle vojny na Ukrajine snaží zaistiť alternatívne zdroje ruským energetickým surovinám, energetickú bezpečnosť v regióne najnovšie ohrozuje teplé a suché počasie. Vlna horúčav v Európe má vplyv na všetko od potravín cez dopravu až po životné prostredie. Uchránená nie je ani výroba elektriny.
Ako ukazuje dnešný graf, výroba elektriny z vody poklesla v prvom polroku oproti minulému roku o 20 percent. Na vine je vysychanie a nízka hladina riek a vodných nádrží. Nižšia produkcia je aj z jadra. Dôvodom je, že Francúzsko, ktoré je kľúčovým vývozcom elektriny v Európe a na 70 percent je závislé od jadrovej energie, muselo odstaviť niekoľko svojich jadrových elektrární, pretože rieky Rhona a Garonna sú príliš teplé, aby ochladili ich reaktory. Značný počet elektrární vo Francúzsku museli odstaviť aj pre poruchy a problémy s údržbou, ktorá bola pre pandémiu covidu-19 odložená. Kombinácia týchto problémov spôsobila, že domáca jadrová flotila ide len na 50 percent svojej kapacity.
Rastúca cena elektriny na rekordné úrovne tak nie je prekvapením. Cena kľúčového kontraktu na energetickej burze Europe Energy Excange v Lipsku po prvýkrát prekročila hladinu 500 eur za MWh. Za posledný rok sa tak zvýšila zhruba o 500 percent. Nahor ju tlačí okrem vyššie spomínaných faktorov aj obmedzovanie dodávok a rastúce ceny plynu. Cena komodity sa pohybuje v Európe na maximách z marca, na úrovni 240 eur za MWh, a je tak 11-krát vyššie, ako bola pred rokom. Navyše, podľa Gazpromu sa môže v zime cena ešte zvýšiť o ďalších 60 percent.
Graf 1 Produkcia elektriny v Európe v prvom polroku 2022 (v TWh)
Zdroj: Statista/Rystad Energy