Graf týždňa: Svetová ekonomika porastie svižne
Globálny ekonomický rast dával v závere prázdnin nohu dole z plynu a sentiment klesol podľa augustového JP Morgan Global Composite PMI indexu na sedemmesačné minimá. Napriek tomu by svetová ekonomika mala rásť svižným tempom.
Väčšinu z decelerácie rastu malo na svedomí pokračovanie narušených dodávateľských reťazcov v kombinácii s rozširujúcim sa delta variantom koronavírusu. Prvý faktor sa podpísal najmä pod spomalenie aktivity v spracovateľskom sektore, kým druhý v službách. Okrem toho je problémom pre oba sektory aj neschopnosť zamestnávateľov obsadzovať pracovné miesta.
Graf 1: JP Morgan Global PMI Composite Output Index
Očakávame, že tieto protivetry rastu sú len dočasné.
A hoci úzke hrdlo globálnych hodnotových reťazcov sa nepodarí v dohľadnom čase odstrániť, veríme, že svetová ekonomika bude mať pred sebou naďalej nadtrendový rast. Rast počtu nových prípadov koronavírusu v systémovo dôležitých ekonomikách sa totiž začína spomaľovať aj bez tvrdých reštriktívnych opatrení vo väčšine z nich. Služby by tak mali potiahnuť ekonomické momentum napriek tomu, že spotreba domácností čelí protivetrom zvýšených inflačných tlakov. Navyše predstihové ukazovatele budúceho výstupu služieb aj výroby sú na vysokých úrovniach. K tomu je potrebné pripočítať pokračovanie masívnych fiškálnych stimulov, špeciálne z USA, ako aj otočku v reštriktívnej hospodárskej politike Číny, pričom menová politika ostane naďalej mimoriadne uvoľnená.
Graf 2: Odhady rastu svetovej ekonomiky na tretí kvartál sú znižované, ale súčasné sa zlepšujú prospekty rastu na záver roka
Inak povedané, aj keď globálna ekonomika bude v treťom kvartáli rásť o niečo pomalšie, ako boli predchádzajúce odhady, projekcie na štvrtý kvartál sú zvyšované. Celkové tempo ekonomického rastu dosiahne v aktuálnom roku multidekádne maximá a svižný rast bude pokračovať aj v nasledujúcom.
Rizikové aktíva by z toho mali profitovať.