Zdroj: UBS
Graf týždňa: Realitnou bublinou je najviac ohrozený Frankfurt
Cenové bubliny na realitnom trhu sú pravidelne sa opakujúcim javom všade vo svete. Dokázať ich existenciu je však veľmi ťažké a zväčša sa ukážu, až keď prasknú. Na trhu sa však dajú nájsť indície, ktoré naznačujú ich vznik. K typickým znakom patrí nesúlad medzi rastúcim príjmami, nájomným a cenami nehnuteľností, nerovnováha v reálnej ekonomike, nadmerné úverovanie či nedostatočná výstavba.
Práve tieto faktory analyzuje UBS Global Real Estate Bubble Index (index realitnej bubliny), ktorý porovnáva vývoj na trhu nehnuteľností v 25 veľkých mestách po celom svete. Ceny nehnuteľností rastú v postcovidovej dobe nevídaným tempom. Sčasti za to môže aj nárast práce z domu či nepomer medzi ponukou a dopytom na realitnom trhu, ktorý ešte viac zvýraznili rekordne nízke náklady na financovanie prostredníctvom hypoték v období záplavy lacných peňazí na trhu.
Európa je domovom celého radu miest s reálnym rizikom vzniku bubliny na realitnom trhu. Prvým na zozname je nemecký finančný a dopravný uzol Frankfurt nad Mohanom, ktorý od roku 2016 zaznamenal priemerný ročný rast cien nehnuteľností na úrovni 10 percent. Pevný základ pre túto dynamiku položil hospodársky rast a rast zamestnanosti. Počet obyvateľov sa za posledných 10 rokov zvýšil o 12 percent, no s rastúcou urbanizáciou nestíha držať krok výstavba nových domov a bytov v meste. V dôsledku toho sa nájomné v meste zvyšuje priemerným tempom presahujúcim tri percentá ročne, čo znamená tretiu najvyššiu infláciu nájomného spomedzi skúmaných miest. Tento fakt láka množstvo špekulantov, ktorí nakupujú investičné nehnuteľnosti s cieľom prenájmu. Prvé mraky nad Frankfurtom sa už sťahujú. Bývanie v meste sa stáva čoraz nedostupnejším luxusným statkom. Priemerný pomer cien nehnuteľností k príjmom obyvateľov sa za posledných 10 rokov viac ako zdvojnásobil.