Graf týždňa: Európska energetická kríza spúšťa ázijský hlavybôľ
Pri prudkom obmedzení dodávok ruského plynu do Európy sa jej štáty vrhli na trh so skvapalneným plynom LNG a veľkú časť jeho dodávok vyfúkli menej solventným rozvíjajúcim sa krajinám v Ázii. Tie aktuálne trpia jeho nedostatkom, ktorý potrvá zrejme do roku 2026, keď budú k dispozícii nové ťažobné projekty. Chýbajúci plyn preto nahrádzajú menej ekonomickým uhlím či ropnými derivátmi.
Európe sa podarilo pred zimnou sezónou 2022/23 naplniť svoje plynové zásobníky takmer doplna najmä zvýšeným dovozom LNG plynu, keď predtým rádovo 40-percentný rozhodujúci podiel dovozov ruského potrubného plynu zrazu klesol na úroveň približne ôsmich percent. A to v dôsledku zastavenia jeho dodávok severnou cestou ruskou stranou najskôr údajne pre rozličné technické problémy okolo plynovodu Nord Stream 1 a neskôr výbuchmi potrubia pod morom, kde nie je verejnosti známy páchateľ.
Európe sa síce podarilo podstatnú časť výpadkov ruského plynu nahradiť (no rozhodne nie všetok), ale len za zvýšené náklady a najmä na úkor chudobnejších rozvíjajúcich sa krajín, predovšetkým z Ázie. Tie neboli schopné konkurovať bohatším európskym krajinám, ktoré dokázali preplatiť dodávky určené do emerging sveta. Dodávatelia mnohokrát rušili dávnejšie dohodnuté dodávky do týchto destinácií aj za cenu pokút a predávali Európe na spotovom trhu, kde cena pri akútnom nedostatku a ponáhľaní sa s naplnením zásobníkov raketovo vyskočila, a stále na tom dokázali zarobiť. Okrem toho dodávatelia prirodzene preferujú bonitnejších európskych zákazníkov na spotovom trhu, ktorí rýchlonoho budujú LNG terminály a ďalšiu infraštruktúru umožňujúcu im zvýšiť dovozy LNG pred emerging krajinami. Tie by nemuseli dodržať svoje záväzky s rizikom bankrotu, špeciálne pri posilňovaní dolára a oslabovaní ich lokálnych mien s rýchlo klesajúcimi devízovými rezervami. Aj preto sa Indii, Thajsku, Bangladéšu či Pakistanu nepodarilo uzavrieť dlhodobé kontrakty na plyn štartujúce pred rokom 2026.
Až v roku 2026 sa očakáva nábeh dodávok z nových plynových projektov v Spojených štátoch či v Katare. Dovtedy však bude plynový trh bez ruských dodávok napätý. A mnoho emerging krajín sa obracia, pri prospektoch nižších dodávok LNG plynu, na menej ekologické uhlie či ropu pri výrobe elektriny či vykurovaní, ak nechcú čeliť častým blackoutom či plánovaným odstávkam priemyslu, čo by viedlo k poklesu životnej úrovne a hrozbe sociálnych nepokojov.
Graf 1: Európa zvyšuje dovozy LNG plynu na úkor rozvíjajúcich sa krajín