Akciová horúčka neustupuje
Minulý týždeň panovalo na finančných trhoch živé obchodovanie, z ktorého vzišli víťazne akcie prepisujúce v Európe aj zámorí svoje rekordné maximá. Investorom dodáva sebavedomie výsledková sezóna, ktorá dokresľovala celkové pozitívne vyznenie, ale i optimizmus z postupného ekonomického ožívania na Západe a ďalších fiškálnych stimulov v USA. V konštruktívnej nálade sa zo začiatku týždňa nedarilo bezpečným aktívam ako zlatu a štátnym dlhopisom, naopak, svoje štvormesačné maximá atakoval dolár. Otočka po katastrofálnom zhoršení nálady amerických spotrebiteľov na 10-ročné minimá však v závere týždňa vrátila bezpečné prístavy späť do hry. Ropa sa po predchádzajúcom poklese konsolidovala na 70-dolárovej hranici, prípadne pod ňou.
AKCIOVÉ TRHY
Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku pokračovali v prepisovaní svojich rekordných maxím, poháňané ústupom obáv z delta variantu koronavírusu, priaznivým vývojom na americkom trhu práce, výbornými firemnými výsledkami počas výsledkovej sezóny za druhý kvartál, fiškálnou injekciou americkej vlády do infraštruktúry v hodnote jedného bilióna dolárov a spomalením inflačných tlakov v americkej ekonomike. Americká inflácia sa síce drží 13-ročného maxima, no júlové spomalenie rastu spotrebiteľských cien naznačilo, že by už mohla dosiahnuť svoj vrchol. To dáva zatiaľ za pravdu Fedu o jej prechodnosti a pokračovaniu jeho uvoľnenej menovej politiky. Sumárne blue chips index Dow Jones vzrástol o 0,87 percenta na 35 515 bodov, širší index S&P 500 poskočil o 0,71 percenta na 4 468 bodov, čo v oboch prípadoch znamená nové zatváracie maximá. Technologický Nasdaq zakončil na červenej nule na 14 822 bodoch. Paneurópsky index STOXX Europe 600 vzrástol o 1,25 percenta na 475,83 bodov, britský FTSE 100 sa vyhupol o 1,34 percenta na 7 218 bodov a nemecký DAX poskočil o 1,37 percenta na 15 977 bodov, pričom v piatok po prvýkrát nazrel aj nad hranicu 16-tisíc bodov. Nedarilo sa emerging trhom, keď index MSCI Emerging World poklesol o 0,9 percenta na 1 280 bodov.
DLHOPISOVÉ TRHY
Na dlhopisovom trhu v úvode týždňa rástli americké výnosy, keď sa zdalo, že silný trh práce by spolu s rastúcou infláciou mohol byť dôvodom na skoršie priškrtenie mimoriadne uvoľnenej menovej politiky Fedu. Celý pohyb však v závere týždňa vymazalo zhoršenie nálady medzi americkými spotrebiteľmi na 10-ročné minimá. Americký 10-ročný výnos sa tak vrátil pod 1,3 percenta. Európske výnosy prežili týždeň bez výraznejšieho pohybu mierne nižšie. Nemecká desiatka sa pohybuje tesne nad hranicou -0,5 percenta.
KOMODITNÉ TRHY
Zlato spočiatku bičované silou globálneho ekonomického oživenia ustúpilo až k štvormesačným minimám. Následne však obavy z negatívnych dôsledkov delta variantu koronavírusu vrátili drahý kov opäť do hry a celé svoje týždňové straty vymazalo. Nakoniec zakončilo obchodovanie o necelé percento vyššie na týždňovom maxime 1 779 dolárov za uncu. Ropa zastavila zostupný trend z predchádzajúceho týždňa, aj keď sa zdá, že by dopyt po komodite mohol v druhej polovici roka spomaľovať vinou novej vlny pandémie delta koronavírusu. Investori však tieto obavy nateraz potlačili a komodita sa drží hranice 70 dolárov za barel. Brent tesne nad ňou a WTI 1,5 dolára pod ňou.
DEVÍZOVÉ TRHY
Svoje štvormesačné maximá voči konkurencii atakoval americký dolár, keď s dobrými dátami z domácej ekonomiky investori stavili na skoršiu intervenciu Fedu. Americkej mene nahrával aj priaznivejší úrokový diferenciál amerických výnosov v porovnaní s Európou. Nedarilo sa tak euru, keď s hrozbou štvrtej vlny pandémie prudko klesá dôvera investorov v európsku ekonomiku. Piatková otočka na trhoch spôsobená katastrofálnym zhoršením nálady amerických spotrebiteľov pôsobila v neprospech dolára, no prinavrátila euru všetky predchádzajúce straty. Jeho posilňovanie sa zastavilo na hranici 1,18 EUR/USD.