Wall Street prerušil trojtýždňovú šnúru strát
Americké akciové trhy sa v minulom týždni odrazili, keď sa zastavil rast dlhodobých dlhopisových výnosov, čo prinieslo úľavu najmä technologickým akciám ako aktívam s dlhou duráciou. Na trhoch prevážil optimizmus, že americká ekonomika je relatívne odolná aj vďaka silnej investičnej aktivite a robustnosti spotreby domácností pri silnom trhu práce, pričom vidno aj prvé signály odrazu realitného trhu. Zverejnené predstihové ukazovatele PMI za august vskutku hovoria o jej ďalšej expanzii (hoci pomalším tempom) pri spomaľovaní inflácie, čo je odlišný obraz oproti eurozóne, kde mäkké makročísla čoraz silnejšie signalizujú recesiu či v lepšom prípade stagnáciu. Aj preto sa dolár posilnil voči euru, pričom v závere týždňa ho podporili aj slová šéfa Fedu Jaya Powella na sympóziu v Jackson Hole, ktorý nevylúčil ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb, ak to bude potrebné. Zlato sa však v minulom týždni posilnilo napriek silnejšiemu dolára a jastrabiemu slovníku hlavy Fedu. Ropa síce ostala v defenzíve, najmä pre signály slabosti globálneho ekonomického rastu, no straty limitovalo presvedčenie obchodníkov, že na trhu ostane naďalej previs dopytu.
Akciové trhy
Americké akciové trhy merané indexom S&P 500 prerušili sériu trojtýždenných strát a v minulom týždni sa odrazili o 0,8 percenta, pričom technologický index Nasdaq Composite si dokonca pripísal 2,3-percentný zisk. K zlepšeniu sentimentu prispela kombinácia solídneho konca kvartálnej firemnej výsledkovej sezóny, ktorá prekonala očakávania, ako aj rastúce presvedčenia, že americká ekonomika sa vyhne recesii a dokáže si poradiť aj s vyššími úrokovými sadzbami, ktorých dosah na aktivitu by mal byť zrejme viac oneskorený a pozvoľnejší, ako sa predpokladalo. A to aj vzhľadom na to, že mnoho firiem využilo nulové sadzby z nedávnej minulosti na masívne predfinancovanie, a teda nefinančnému sektoru ako celku aktuálne nerastú úrokové náklady. Vskutku, americká ekonomika je robustná, keď rastu pomáhajú nerezidenčné investície vďaka vládnemu plánu obnovy infraštruktúry a podpory strategického priemyslu (napríklad čipy) v rámci návratu výroby domov. Spotreba domácností ostáva solídna pri silnom trhu práce a obnove rastu disponibilných príjmov pri poklese inflácie. Náladu na trhu preto nedokázali pokaziť ani zverejnené augustové prieskumy PMI, ktoré hovoria o zvoľňovaní expanzie ekonomiky, no stále sa hovorí o expanzii. Na rozdiel od eurozóny, kde augustové PMI indexy hovoria o kontrakcii. Aj tieto makrodáta čiastočne prispeli k zastaveniu rastu dlhodobých dlhopisových výnosov a ich miernej korekcii nadol, čo prispelo k úľave na akciovom trhu, a to aj v prípade Európy, kde index STOXX 600 Europe rástol na týždennej báze o 0,7 percenta. Akciové trhy v minulom týždni nedokázal rozhodiť ani jastrabí slovník šéfa Fedu Jay Powella na tradičnom sympóziu centrálnych bankárov v Jackson Hole, keď naznačil, že stále existuje možnosť zvýšenia základných úrokových sadzieb do konca roka, ak si to vývoj (inflačných) dát vyžiada, no budú postupovať opatrne a rozvážne pri dodatočnej úprave menovej politiky, čo by malo znamenať, že nie je žiadna urgencia urobiť tento krok už na septembrovom zasadnutí. V zásade trhy neprekvapil, mnoho participantov predpokladalo, že nebude môcť priamo povedať, že vrchol úrokových sadzieb Fedu bol už dosiahnutý (aj keby bol o tom presvedčený), aby neprišlo k započítavaniu skorého znižovania sadzieb (o uvoľnení menovej politiky nezaznelo v jeho vystúpení žiadne slovo), čo by mohlo nechcene spomaliť skrotenie inflácie. Navyše ak aj príde k predĺženiu zvyšovania sadzieb, príde pravdepodobne už len jeden „hike“, čo trhy rádovo nevylučovali.
Dlhopisové trhy
10-ročný americký výnos v minulom týždni zastavil svoj rast, ktorý ho posunul až nad 4,35 percenta, čo je najvyššia úroveň od konca roka 2007 a minulý týždeň zatvára marginálne nižšie na úrovni 4,25 percenta. Prispelo k tomu zverejnenie slabých predstihových dát, najmä indexov PMI zo Spojených štátov, ktoré hovoria, že ekonomická aktivita síce pokračuje v raste, no ten sa zvoľňuje. Podobne reagovali aj dlhý koniec nemeckej výnosovej krivky, kde sa pri 10-ročnej splatnosti znížilo medzitýždenne úročenie o šesť bázických bodov na 2,55 percenta, keď stále viac predstihových ukazovateľov z eurozóny a špeciálne z Nemecka hovorí o kontrakcii ekonomickej aktivity, čo stiahlo nadol aj krátky koniec nemeckej výnosovej krivky, kde dvojročný výnos miestami klesol pod 3,0 percentá. Ekonomická slabosť Nemecka a eurozóny bude znižovať pravdepodobnosť toho, že by ECB mohla ešte sprísňovať menovú politiku. Krátky koniec americkej výnosovej krivky však rástol na úrovne z marca spred vypuknutia bankového stresu okolo Silicon Valley Bank, a dvojročný výnos sa posunul značne nad 5,0-percentnú úroveň, k čomu prispel aj jastrabí príhovor šéfa Fedu Jaya Powella na sympóziu v Jackson Hole, kde naznačil, že inflácia sa síce spomaľuje, no stále je príliš vysoká a Fed zatiaľ nemá úplne vybudovanú dôveru v udržateľné smerovaniu rastu spotrebiteľských cien k dvojpercentnému inflačnému cieľu, čo znamená, že by ešte mohol ďalej zvýšiť úrokové sadzby.
Komoditné trhy
Ropa v minulom týždni ostala v defenzíve, no stlmila klesanie z augustových maxím, keď sa benchmark brent konsolidoval nad 84 dolármi a zmes WTI zatvárala v okolí 80 dolárov. Na trhu s komoditou prevažovali počas väčšiny minulého týždňa predajné tlaky po zverejnení predstihových makroindikátorov, ktoré hovoria o ďalšom spomalení globálnej ekonomickej aktivity, pričom zhoršujúci sa sentiment v eurozóne čoraz hlasnejšie naznačuje príchod recesie. Pochmúrne výhľady a kontrakcia sa pritom týka najmä výrobného sektora,. podstatného pre dopyt po rope., Výkričníkom pre ropu sú aj problémy na čínskom realitnom trhu. Aj preto sa miestami brent obchodoval pod 82 dolármi a WTI pod 78 dolármi. Mínusom pre ropu boli aj šíriace sa špekulácie, že Spojené štáty budú privierať oči nad embargom uvaleným na predaj iránskej ropy a Teherán už avizoval, že predpokladá na jeseň rast ťažby. Okrem toho Washington údajne plánuje zmierniť ropné sankcie voči Venezuele. Ropu dostával pod tlak aj silnejší dolár na devízových trhoch. V závere týždňa však predajné tlaky postupne odznievali, keď trhoví hráči predpokladajú, že ropný trh ostane zrejme do konca roka v deficite, keď rekordný dopyt bude predbiehať ponuku, a to aj pri zvoľňujúcom sa globálnom ekonomickom raste.
Zlato sa v minulom týždni marginálne posilnilo o 1,4 percenta a zatváralo v okolí 1 915 dolárov, keď reagovalo na určitú korekciu dlhého konca americkej dlhopisovej výnosovej krivky. Jeho zisky však boli limitované jastrabím slovníkom šéfa Fedu Jaya Powella, ktorý stále pripúšťa možnosť zvyšovať úrokové sadzby, pričom chce držať menovú politiku reštriktívnu dovtedy, kým nebude mať dôveru v to, že inflácia naberie udržateľný azimut k dvojpercentnému inflačnému cieľu centrálnej banky.
Devízové trhy
Dolár pokračoval v minulom týždni v posilňovaní voči košu hlavných svetových mien vrátane eura, kde vzájomný výmenný kurz klesol pod 108 dolárov centov. Za silou dolára stál solídny stav americkej ekonomiky, kde klesá pravdepodobnosť recesie na rozdiel od eurozóny, kde augustové prieskumy Ifo aj PMI ukazujú značné spomaľovanie ekonomickej aktivity, ktorá už dosahuje úrovne recesie. Doláru pomohol v samotnom závere minulého týždňa aj jastrabo hodnotený slovník hlavy Fedu Jaya Powella o tom, že centrálna banka ešte nemusela skončiť so zvyšovaním úrokových sadzieb.