Wall Street predĺžila novembrový rast, ropa spadla pod 80 dolárov
Rely na akciových trhoch inšpirovaná poklesom dlhopisových výnosových kriviek pokračovala aj druhý novembrový týždeň a priviedla Wall Street približne štyri percentá pod tohtoročné letné vrcholy. Trhoví hráči sa vrátili k značnému prehliadaniu jastrabieho slovníka centrálnych bankárov o tom, že vyššie úrokové sadzby budú potrebné dlhší čas na to, aby sa inflácia presvedčivo nasmerovala k dvojpercentnému cieľu. Skôr špekulujú, že chladnutie globálneho ekonomického rastu umožní rýchle skrotenie cenových tlakov a pomerne skoré uvoľnenie menovopolitických oprát. Ropa klesala tretí týždeň v rade, keď reagovala na zhoršujúce sa predstihové makrodáta, ako aj klesajúce riziká toho, že by sa vojna medzi Hamasom a Izraelom mohla rozšíriť ďalej do regiónu a obmedziť jej dodávky na svetové trhy. Konštruktívna atmosféra na trhoch ďalej znižovala dopyt po bezpečnom prístave zlatého kovu. Kurz dolára sa stabilizoval. Na trhu sa už príliš nemenili očakávania ohľadne skoršieho začiatku znižovania úrokových sadzieb Fedom. K zastaveniu oslabovania americkej meny čiastočne prispelo aj jastrabie vystúpenie šéfa Fedu Jeromea Powella.
Akciové trhy
Hlavné svetové akciové trhy predĺžili rast z úvodu novembra o ďalší týždeň, keď naďalej čerpali energiu z dozvukov ostatného pádu dlhopisových výnosov. Široký americký index S&P 500 pridal 1,3 percenta, technologický Nasdaq Composite 2,4 percenta a index MSCI Developed World rástol o 0,6 percenta. Väčšina trhových hráčov sa jednoducho priklonila k očakávaniam zlatovlasého scenára jemného zosadnutia americkej ekonomiky, kde sa ekonomický rast len mierne spomalí, s plytkou technickou recesiou v eurozóne, čo umožní rýchle skrotenie inflácie a vytvorí priestor na relatívne skorý začiatok znižovania základných úrokových sadzieb centrálnymi bankami. Trhy príliš nerozhodili ani jastrabie slová šéfa Fedu Jeromea Powella, ktorý vyjadril obavy z možných nedostatočných krokov ohľadne skrotenia inflácie centrálnou bankou. Dodal, že súčasný solídny ekonomický rast v USA by mohol podkopať boj s krotením cien, čo by si mohlo vyžiadať potreby odpovede zo strany centrálnej banky. Podobne trhy prehliadli krok ratingovej agentúry Moody´s ohľadne zníženie výhľadu AAA ratingu Spojených štátov zo stabilného na negatívny.
Dlhopisové trhy
Po signifikantnom posune dlhopisových výnosových kriviek nadol na oboch brehoch Atlantiku v úvode mesiaca nastala v priebehu druhého novembrového týždňa určitá konsolidácia na bondovom trhu. Chladnutie ekonomického rastu a disinflačný vývoj boli do cien už započítané a chýbal im výraznejší impulz na pohyb. Ten čiastočne prišiel v závere týždňa s vystúpením šéfa Fedu Jeromea Powella, ktorý vyhlásil, že centrálna banka si nie je istá, či urobila dosť na skrotenie inflácie, a naznačil, že nemožno úplne vylúčiť ďalšie sprísnenie menovej politiky. Jednoducho Powell (ale aj ďalší centrálni bankári z ostatných bánk) robil všetko pre to, aby nechal trhy na pochybách ohľadne ukončenia cyklu zvyšovania úrokových sadzieb, čo sa mu podarilo len čiastočne. 10-ročný americký výnos sa odrazil na týždennej báze o osem bázických bodov na 4,65 percenta a nemecká „desina“ sa posunula nahor o sedem bodov na 2,7 percenta. Krok agentúry Moody´s, ktorým znížila výhľad najvyššieho AAA ratingu Spojených štátov trhy síce zaregistrovali, ale nijak zásadnejšie naň nereagovali. Agentúra to nezdôvodnila ničím prekvapivým a všetky dôvody ako politická disfunkcia a absencia dôveryhodného fiškálneho plánu sú už v značnej miere započítané v cenách.
Komoditné trhy
Ropa zaznamenala tretí stratový týždeň za sebou, čo ju priviedlo na štvormesačné minimá, keď sa benchmark WTI ponoril hlbšie pod 80-dolárovú métu a severomorská ropa Brent sa s námahou udržala tesne nad touto úrovňou. Predstavuje to vyše štvorpercentný pokles komodity na medzitýždennej báze. Obavy z toho, že vojna medzi Izraelom a Hamasom by sa mohla rozšíriť ďalej do regiónu s rizikom narušenia zásobovania globálneho ropného trhu, sa prakticky rozplynuli. K slovu sa silnejšie prihlásila nervozita z toho, že dopyt po rope bude na prelome rokov rásť pomalšie, ako pôvodne predpokladali trhoví hráči v dôsledku čoraz presvedčivejších signálov ochladzovania globálneho ekonomického rastu v prostredí reštriktívnej menovej politiky. Okrem toho sa objavili špekulácie, že za výpredajmi komodity stoja algoritmické obchodné systémy, ktoré reagovali na medvedí signál vývoja ropnej futures krivky. Navyše mnohí veľkí producenti v tomto období robili hedgingové operácie (predávajú budúcu ťažbu), čo takisto prispelo k pádu cien komodity. Zlato ostalo aj v minulom týždni v defenzíve so stratou 2,6 percenta, čo ho priviedlo na štvortýždňové minimá k méte 1 940 dolárov. Na trhu so žltým kovom dominuje znižujúca sa averzia voči riziku spolu so spomaľovaním globálnych inflačných tlakov. V takejto atmosfére preto komodita nereagovala ani na pokračovanie odrazu cien dlhopisov a slabšie úrovne dolára.
Devízové trhy
Po prudkom oslabení v úvode novembra sa dolár stabilizoval a vzájomný výmenný kurz voči euru sa konsolidoval okolo 107 centov. Na trhu sa už príliš nemenili očakávania ohľadne skoršieho začiatku znižovania úrokových sadzieb Fedom. K zastaveniu odrazu kurzu prispelo aj jastrabie vystúpenie šéfa Fedu Jeromea Powella o tom, že centrálna banka si nie je istá, či urobila dostatok na skrotenie inflácie. Powell v podstate naznačil, že je pripravený ďalej sprísniť menovú politiku, ak to bude potrebné.