Úspešný záver prázdnin
Finančné trhy predviedli v minulom týždni zmiešané obchodovanie. Efekt očakávanej kombinácie priaznivejšej menovej politiky a mäkkého pristátia americkej ekonomiky po uistení šéfa Fedu Jeromea Powella o obrate v monetárnom cykle síce zafungoval, no po víkende postupne vyprchal. Investori hodnotili korporátne výsledky počas končiacej sa výsledkovej sezóny a nové makrodáta. Na jednej strane barikády stáli technológie s miernymi stratami, keď reagovali na výsledky technologického gigantu Nvidia, ktoré tentoraz nevyvolali vlnu nadšenia. Samotné čísla za uplynulý kvartál boli síce veľmi dobré, výhľad však nestačil na veľmi optimistické očakávania investorov. Nešlo o žiadnu katastrofu, no i tak medzi investormi panujú obavy, či je súčasný boom na poli umelej inteligencie udržateľný. Celkovo však akciám neprekážali ani vyššie výnosy na amerických štátnych dlhopisoch, keď im pomohla posilnená viera v silnú americkú ekonomiku, ktorá rástla v druhom kvartáli trojpercentným tempom. Blue chips index Dow Jones, reprezentujúci tradičnú americkú ekonomiku, tak vystúpil v priebehu týždňa na nové rekordné maximá. Vplyv bezpečnostnej situácie na Blízkom východe na akcie bol len minimálny. Silnejšia americká ekonomika korigovala straty dolára, ktorý sa odrazil takmer z dvojročných miním voči košu svetových mien. V opačnej pozícii bolo euro, ktoré voči doláru oslabilo k hranici 110 centov. Dôvodom bola predovšetkým nemecká inflácia, ktorej dynamika sa v auguste medziročne spomalila pod dve percentá. Výraznejší inflačný útlm sa následne podpísal na posilnení očakávaní znižovania úrokových sadzieb ECB. To vynieslo nemecké i európske akcie na nové rekordné maximá.
Akciové trhy
Globálne akciové trhy sa v závere nevýrazného týždňa, keď sa investori sústredili na výsledky Nvidie, vplyv zasadnutia centrálnych bankárov v Jackson Hole i technické preváženie indexov MSCI, predsa len osmelili k rastu. Podporil ich nakoniec zvýšený optimizmus ohľadom vývoja americkej ekonomiky, keď najnovšie dáta v podobe HDP i osobných výdavkov a príjmov podporili tézu o hladkom pristátí ekonomiky na konci cyklu zvyšovania úrokových sadzieb. To spolu s priaznivým inflačným vývojom na oboch brehoch Atlantiku potvrdzuje obrat v menovej politike centrálnych bánk a posilňuje očakávania septembrového znižovania úrokov ECB I Fedu. Ani solídne výsledky Nvidie však neprinútili investorov, aby nevyberali zisky na technologickom sektore ako celku. Sumárne blue chips index Dow Jones posilnil o necelé percento, širší index S&P 500 vzrástol o 0,2 percenta, čo bol jeho tretí rastový týždeň za sebou. Naopak, technologický index Nasdaq Composite necelé percento odovzdal. Paneurópsky index STOXX Europe 600 pridal 1,3 percenta, nemecký DAX 1,5 percenta a britský benchmark FTSE 100 0,6 percenta.
Dlhopisové trhy
Dlhopisové výnosy v USA i Európe korigovali svoj predchádzajúci pokles naprieč všetkými splatnosťami, keď trh prehodnocuje, ako veľmi agresívny bude Fed so znižovaním úrokových sadzieb ešte v tomto roku. Šéf Fedu Jerome Powell ponechal otvorené dvere na výraznejšie zníženie sadzieb v prípade zhoršujúceho sa trhu práce, ktorý je pre Fed momentálne dôležitejší ako inflácia. Americký 10-ročný výnos poskočil o 10 bb späť na úroveň 3,9 percenta. Jeho priamy nemecký konkurent stúpol o sedem bb na 2,3 percenta.
Komoditné trhy
Pod tlakom rastúcich výnosov na dlhopisoch a posilňujúceho dolára sa nedarilo zlatu, ktoré odpísalo 0,4 percenta a jeho cena sa zastabilizovala rovno na 2 500 dolároch. Spočiatku sa darilo rope, ktorá pre obavy o dodávky ropy z Blízkeho východu i Líbye na svetové trhy výraznejšie zdražovala až k 80 dolárom za barel. Svoje zisky však neudržala, keď niekoľko nezávislých zdrojov blízkych OPEC-u uviedlo, že kartel sa chystá zrealizovať plán na postupné zvýšenie svojej ťažby od začiatku októbra. To poslalo cenu pod úrovne zo začiatku týždňa. Americká ľahká ropa WTI uzatvárala nižšie o 1,7 percenta na 73,5 dolára za barel, severomorská ropa Brent odpísala 0,3 percenta na 78,8 dolára za barel.
Devízové trhy
Na devízovom trhu posilňoval po priaznivých údajoch z americkej ekonomiky dolár, a to vďaka poklesu vyhliadok na výraznejšie zníženie úrokových sadzieb Fedu na najbližšom zasadnutí. Naopak, nedarilo sa euru, ku ktorého oslabeniu prispelo zmiernenie inflačných tlakov v eurozóne, čo podporuje očakávania, že ECB v septembri pristúpi k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb, s ktorým začala už v júni. Vzájomný kurz tak spadol o 1,3 percenta k úrovni 1,1 EUR/USD.