Umelá inteligencia a francúzske parlamentné voľby hýbali trhmi
Vývoj na Wall Street v minulom týždni naďalej diktovali predovšetkým ťažké váhy Big Tech firiem spojených s potenciálom umelej inteligencie s bohatými valuáciami a meniacim sa sentimentom okolo nich, ktorý je však stále vo všeobecnosti konštruktívny. Euro a európske akcie boli pod tlakom najmä pre nervozitu pred francúzskymi parlamentnými voľbami, ktoré prebehli cez víkend. Ropa sa konsolidovala na dvojmesačných maximách, keď sa zmes Brent pohybovala okolo 85 dolárov pri očakávaní deficitného trhu s rekordným dopytom počas letnej sezóny. Zlato sa stabilizovalo nad 2 300-dolárovou métou, keď ho signály obnovy dezinflačného vývoja vytláčali nahor, no odraz limitoval silný dolár.
Akciové trhy
Vývoj na Wall Street v minulom týždni ovplyvňovali najmä Big Tech firmy okolo umelej inteligencie. V úvode týždňa sa zastavila ráznejšia korekcia s výberom ziskov, ktorá zrazila Nvidiu, výrobcu čipov, z pozície trhovej jednotky podľa trhovej kapitalizácie. Neskôr sa sentiment voči umelej inteligencii opäť zlepšil, keď značná časť trhu v nej vidí naďalej veľký potenciál napriek zvýšeným valuáciám. To priviedlo široký index S&P 500, ako aj technologický index Nasdaq Composite na nové intradenné rekordné úrovne v závere týždňa, s prispením zverejnenia ústupu inflačných tlakov podľa májového PCE reportu, ktoré však napokon neboli udržané. Technicky tak index S&P 500 na týždennej báze klesol o necelú 0,1 percenta. Európske akcie boli v minulom týždni pod tlakom, keď paneurópsky index STOXX 600 klesol o 0,7 percenta a francúzsky index CAC 40 takmer o dve percentá, za čím stála najmä nervozita pred víkendovými francúzskymi prezidentským voľbami s hrozbou vytvorenia vlády pod vedením populistického Národného zhromaždenia Marine Le Penovej.
Dlhopisové trhy
Dlhopisové výnosy na oboch brehoch Atlantiku sa v minulom týždni odrážali nahor z okolia najnižších úrovní od prelomu marca a apríla. 10-ročný americký výnos vystrelil k 4,4 percenta a nemecká „desina“ k 2,5 percenta. Stálo za tým čiastočné rozväzovanie úteku do bezpečia, keď medzi trhovými hráčmi prevážil viac konštruktívny pohľad na ostatné zverejňované makrodáta ekonomickej aktivity. To zatienilo faktor obnovy dezinflačného vývoja, ktorý bol potvrdený aj zverejnením májového PCE inflačného reportu z USA, znamenajúci, že centrálne banky by mali pokračovať v uvoľňovaní menovej politiky, respektíve, že začiatok cyklu znižovania úrokových sadzieb v prípade Fedu či Bank of England by sa mohol začať už čoskoro. Zvýšenú nervozitu bolo pred víkendovým prvým kolom parlamentných volieb vo Francúzsku cítiť na trhu s francúzskymi dlhopismi, ktorých riziková prirážka voči nemeckým ďalej rástla miestami až k 85 bázickým bodom pri 10-ročnej splatnosti, čo boli úrovne ako počas dlhovej krízy v roku 2012. Trh sa obáva zvolenia populistickej vlády, ktorej postoje budú v rozpore s prezidentom Emmanuelom Macronom, čo by mohlo vyústiť do politickej krízy a paralýzy fungovania miestnym inštitúcií.
Komoditné trhy
Ropa sa v minulom týždni konsolidovala na dvojmesačných maximách, keď sa americký benchmark WTI pohyboval väčšinu času nad 81 dolármi a severomorský Brent v okolí 85 dolárov. Na najvyšších úrovniach od konca apríla držali komoditu naďalej očakávania rekordného dopytu po palivách počas letnej špičky, s ktorým zrejme ťažba nebude vedieť držať krok, čo bude znamenať deficitný trh s poklesom zásob. Okrem toho obchodníci započítavali do cien aj rastúce napätie medzi Izraelom a libanonskou militantnou organizáciou Hizballáh, kde nemožno vylúčiť otvorenú vzájomnú vojenskú konfrontáciu. To vytvára zvýšené riziko disrupcie dodávok ropy z regiónu na svetové trhy.
Zlato strávilo minulý týždeň v konsolidácii mierne nad 2 300 dolármi. Na jednej strane signály pozvoľného odznievania inflačných tlakov v Spojených štátoch, čo potvrdilo aj zverejnenie májového PCE reportu, mali tendenciu držať kov na vyšších úrovniach pri raste šancí, že Fed začne „cutovať“ sadzby už od septembra. Na druhej strane silnejší dolár mal tendenciu tlačiť komoditu na nižšie úrovne.
Devízové trhy
Dolár sa uplynulý týždeň konsolidoval voči euru v okolí 107 centov, čo predstavuje najsilnejšie úrovne americkej meny od začiatku mája. Dolár na relatívne silnej úrovni držala zvýšená neistota pred víkendovým prvým kolom francúzskych parlamentných volieb, kde bola veľká pravdepodobnosť zvolenia vlády zostavenej zo strán, ktoré by mohli presadzovať jednak euroskeptickú a jednak ešte menej fiškálne zodpovednú politiku oproti súčasnej s už aj tak laxným prístupom ku konsolidácii verejných financií. Francúzsky faktor bol silnejší ako séria inflačných dát zo Spojených štátov, ktoré ukazujú obnovu dezinflačného trendu, čo zvyšuje šancu na septembrový „výkop“ cyklu uvoľňovania menovej politiky Fedom.