Tvrdé aprílové vytriezvenie
Americká Wall Street klesala celý týždeň a zo svojich marcových maxím už odovzdala zhruba 5,4 percenta. K predajnému tlaku dopomáhajú paradoxne silnejšie dáta, ktoré indikujú odolný trh práce, neuspokojivý disinflačný vývoj a dobrú kondíciu americkej ekonomiky, čo vytvára nervozitu, že Fed bude musieť ponechať súčasné reštriktívne nastavenie menovej politiky dlhší čas, ako sa pôvodne predpokladalo. To sa pretavuje do rastu dlhopisových výnosov na najvyššie úrovne od novembra, čo skrz vyšší diskontovaný faktor tlačí na pokles valuácií a núti investorov vyberať nahromadené predchádzajúce zisky, predovšetkým z technologického sektora. Záchranou nie je ani zatiaľ priaznivý začiatok výsledkovej sezóny za prvý kvartál. Mínusom pre rizikové aktíva je aj ďalšia eskalácia napätia na Blízkom východe, ktorá sa pretavuje do úteku investorov k bezpečným prístavom zlata a amerického dolára. Žltý kov funguje aj ako protiinflačná zábezpeka a jeho cena sa aktuálne pohybuje na rekordných maximách okolo 2 400 dolárov za trójsku uncu. Voči doláru oslabuje euro, proti ktorému hrá priaznivejší úrokový diferenciál v prospech americkej meny, keď trh počíta s tým, že ECB začne skôr so znižovaním úrokových sadzieb ako Fed. Odvetné útoky medzi Iránom a Izraelom nahrávajú rope, ktorá sa drží v blízkosti ročných maxím, v prípade Brentu okolo 90-dolárovej hranice za barel.
Akciové trhy
Americká Wall Street pokračovala v poklese tretí týždeň v rade, pričom indexy S&P 500 a Nasdaq Composite odpisovali straty celý týždeň, čo je ich najhorší výkon od novembra 2022. Investori si do väčšej miery začínajú uvedomovať, že centrálne banky na čele s Fedom sa budú musieť dlhší čas popasovať s infláciou. To znamená neskoršie uvoľňovanie menovej politiky, a teda vyššie úrokové sadzby dlhší čas, čo motivuje k výberu ziskov najmä z rastových technologických firiem ako aktív s dlhou duráciou. Pod predajným tlakom sú predovšetkým ešte donedávna miláčikovia trhu z polovodičového sektora. Na trhu pokračuje i nervozita prameniaca z geopolitického vývoja na Blízkom východe. Sumárne blue chips index uzatváral týždeň takmer bez zmeny, širší index S&P 500 stratil 3,05 percenta a technologický Nasdaq Composite až 5,25 percenta. Strácali i európske akcie. Konkrétne paneurópsky index STOXX Europe 600 odpísal 1,2 percenta, nemecký DAX 1,1 percenta a britský FTSE 100 1,3 percenta.
Dlhopisové trhy
Vyhliadky dlhšie trvajúceho obdobia zvýšených úrokových sadzieb Fedu i naďalej tlačia nahor výnosy štátnych dlhopisov Západu, ktoré sa pohybujú na najvyšších úrovniach od novembra. Americký referenčný 10-ročný výnos stúpol o 10 bb na 4,62 percenta, zatiaľ čo jeho priamy nemecký konkurent vzrástol o 14 bb na 2,5 percenta.
Komoditné trhy
S rastúcim geopolitickým rizikom okolo konfliktu na Blízkom východe, do ktorého sa zamotal aj Irán, sa darí drahým kovom. Zlato však neudržalo svoje rekordné maximá nad 2 400 dolármi za trójsku uncu, keď sa neočakáva rozhorenie širšieho konfliktu a odvetné útoky medzi Izraelom a Iránom budú mať len epizódny charakter. Žltý kov i tak pridal za celý týždeň dve percentá. O poznanie horšie na tom bola ropa, ktorá nedokázala využiť geopolitiku a stratila zhruba tri percentá. Na komodite prevážil faktor prekvapivo výraznejšie rastúcich amerických komerčných zásob a obavy, že dlhšie trvajúca menová reštrikcia v USA bude negatívne vplývať na reálnu ekonomiku, čím zníži i dopyt po energii a palivách.
Devízové trhy
Po predchádzajúcich volatilných týždňoch prišlo k upokojeniu na globálnom devízovom trhu. Dolár si voči euru v podstate držal relatívne silné úrovne v blízkosti hladiny 1,06 EUR/USD, keď mu pomáha tak postavenie bezpečného prístavu v čase zvyšujúceho sa geopolitického napätia, ako aj pretrvávajúce robustné dáta z americkej ekonomiky, ktoré nahrávajú scenáru, že Fed sa nemusí ponáhľať s uvoľňovaním reštriktívnej menovej politiky a v tomto roku by sadzby nemusel znižovať vôbec.