Trhy sa nadýchli pred skokom do vody
Preklenovací týždeň na finančných trhoch sa niesol v znamení zvýšenej volatility, ale pritom za nízkych celkových zmien, keď investori zostávajú obozretní pred tohtotýždňovou náložou dôležitých makrovstupov na čele s rozhodnutím ECB a Fedu o úrokových sadzbách a nových údajov o americkej inflácii. Nervozita z Fedu postupne opadla a trh očakáva prerušenie cyklu zvyšovania úrokových sadzieb v júni, no očakávania pre júlový rast sadzieb nepoľavujú. Pri inflácii investori stavili na pevnosť zostupného trendu, ktorý by mala zariadiť už zrovnávacia základňa.
Akciové trhy
Akcie v zámorí sa minulý týždeň zastabilizovali v blízkosti svojich tohtoročných maxím, keď investori zostali opatrní pred novou sadou inflačných čísel z americkej ekonomiky a zasadnutím kľúčových centrálnych bánk tento týždeň. Efekt eufórie okolo umelej inteligencie kompenzovalo riziko slabnúceho ekonomického rastu, dopĺňané ochabujúcim americkým trhom práce, čo je vodou na mlyn Fedu, ktorý by tak mohol pristúpiť k očakávanej pauze vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Za celý uplynulý týždeň blue chips index Dow Jones stúpol o 0,34 percenta, širší S&P 500 sa zvýšil o 0,39 percenta a technologický Nasdaq Composite pridal 0,14 percenta. Európske akcie na rozdiel od Ameriky skončili v týždňovom horizonte v mínuse, keď paneurópsky index STOXX Europe 600 klesol o 0,46 percenta, britský index FTSE 100 odovzdal 0,59 percenta a nemecký DAX uzavrel so stratou 0,63 percenta.
Dlhopisové trhy
Neistota okolo nastavenia menovej politiky Fedu ovplyvnila predovšetkým dlhopisový trh, kde sa americké výnosy nasledované Európou vo vysokej volatilite skokovito pohybovali oboma smermi. Americký 10-ročný benchmark osciloval vo veľmi širokom pásme okolo hranice 3,7 percenta, nad ktorou aj uzatváral, keď za celý týždeň vzrástol o päť bázických bodov na 3,74 percenta. Jeho nemecký konkurent stúpol o šesť bázických bodov na 2,38 percenta.
Komoditné trhy
Zlato ťažilo zo slabosti dolára a posilnilo o 0,68 percenta na 1 961,19 dolára. Ropa svoje rozpohybované obchodovanie uzatvárala v miernej strate, keď všetky zisky po rozhodnutí Saudskej Arábie o dodatočnom znížení ťažby o jeden milión barelov limitovali obavy zo slabého globálneho ekonomického rastu a množiace sa špekulácie o možnej jadrovej dohode medzi USA a Iránom, ktorá by zároveň viedla k desankcionovaniu ázijskej krajiny a sprístupneniu jej produkcie na svetové trhy, čo by kompenzovalo obmedzenie produkcie alianciou OPEC+. Celkovo americká ľahká ropa WTI odpísala 2,19 percenta a uzatvárala na 70 dolároch za barel, zatiaľ čo severomorský benchmark Brent stratil 1,76 percenta a prepadol sa pod 75 dolárov za barel.
Devízové trhy
Na rozdiel od Fedu, ktorý je pripravený na prestávku v aktuálnom cykle zvyšovania sadzieb, sa od ECB očakáva pokračovanie reštriktívnej politiky a ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, čo v konečnom dôsledku nahráva euru, ktoré voči americkej mene posilnilo o 0,38 percenta na 1,0749 EUR/USD.