Graf týždňa: Technologická bublina na prahu prasknutia?
Wall Street sa nedávno dostala do oficiálneho býčieho trhu, keď z minuloročných októbrových miním narástla viac ako o 20 percent a od začiatku tohto roka index S&P 500 pridal približne 14 percent. Väčšina tohto rastu ide na konto pár veľkých technologických firiem vďaka eufórii okolo umelej inteligencie vnímanej ako revolúcia ekvivalentná objavu elektriny, ktorá dokáže výrazne zlepšiť produktivitu a ekonomický rast. Tieto očakávania vystrelili index NYSE FANG+ oproti koncu minulého roka viac ako o 70 percent, pričom kurz výrobcu čipov NVIDIA narástol viac ako o 170 percent. Rast technologických akcií pritom nebol spätý so zlepšením očakávaní ich ziskovosti, čím sa ich valuácie (a aj valuácie celého trhu) dostali na mimoriadne vysoké úrovne nad historické priemery. Možno očakávať, že trh rýchlo precitne a bublina vyfučí?
Nie nevyhnutne. Už slávny ekonóm John Maynard Keynes sa o tom presvedčil pri obchodovaní na vlastnej koži, čo ho viedlo ku konštatovaniu, že trhy sa dokážu správať dlhšie iracionálne, ako vie ostať investor solventný.
Graf 1: Valuácie indexu S&P 500 sa na základe pomeru ceny k ziskom (P/E) pohybujú na úrovni 19-násobku, po rozdelení trhu na 7 Big Tech firiem a ostatných 493 firiem sa ukáže veľký rozdiel v ich valuáciách. P/E Big Tech „magickej sedmičky“ dosahuje 30-násobok, kým zvyšok trhu je na 17-násobku.
Barton Biggs, jeden z expertov, ktorý predpovedal dot-com bublinu, pripomína, že je neznesiteľne ťažké zistiť, kedy bubliny prasknú. Majú totiž odpornú tendenciu vydržať oveľa dlhšie, ako si vie predstaviť aj ten najtrpezlivejší odborník na psychológiu davu. Vždy totiž vychádzajú zo silnej racionálnej substancie, ktorá sa postupne presunie až k iracionálnej mystike. Preto valuácie a prekúpené technické úrovne vždy signalizujú ich krach príliš skoro.
Graf 2: Rast akcií Big Tech firiem nie je sprevádzaný rastom ich očakávaných ziskov (s výnimkou NVidie, kde však stále cena predbieha ziskovosť), čo vedie k nafukovaniu valuácií.
Vskutku, na prelome milénií mali technologické akcie ešte vyššie valuácie, a to napriek vyšším základným sadzbám Fedu, ktoré miestami presahovali šesť percent a aj tak bublina ostala nafúknutá pomerne dlho. Nemožno preto vylúčiť takýto scenár ani teraz.
Stále síce bude platiť, že technologický pokrok a rozmach umelej inteligencie sa nezastaví ani v komplikovanejšom makroekonomickom prostredí pomalšieho ekonomického rastu a vyššej inflácie, no pomer potenciálneho výnosu k podstupovanému riziku sa nejaví ako atraktívny z historického kontextu na amerických akciových trhoch a špeciálne v prípade Big Tech firiem v najbližšom čase (čo však neznamená, že trhy nemusia pokračovať ďalej v raste). Najmä ak zoberieme do úvahy zvýšené riziko recesie, vyššie náklady kapitálu a pokles likvidity na trhoch (ktorý by sa mal po určitom spomalení v dôsledku bankového stresu na jar a otázky dlhového stropu opäť viac pretavovať v nasledujúcich mesiacoch).
Graf 3: Kvantitatívne sprísňovanie by sa malo po prestávke v druhej polovici roka 2023 viac rozbehnúť.
Graf 4: Zvýšené valuácie sa netýkajú len technológií, ale celého amerického akciového trhu, a nejde len o metriku P/E, ale aj mnohé ďalšie.