Santa na Wall Street neprišiel
Na prelome rokov bolo na Wall Street vidno určité znepokojenie z rastu dlhopisových výnosov na sedemmesačné maximá, čo sa pretavilo do absencie Santa rely. Celkovo však prevažovala konštruktívna nálada pri očakávaní „no landingu“ americkej ekonomiky a pokračovaní boomu okolo umelej inteligencie. Do Európy sa však prikrádala nervozita z možného stagflačného scenára. To sa pretavovalo do posilňovania dolára voči euru na 25-mesačné maximá. Silný dolár a vyššie americké dlhopisové výnosy limitovali rast zlata, ktoré profituje z meniacej sa geopolitickej reality so vznikom multipolárneho sveta, kde si rivali prestávajú dôverovať. Ropa sa odrazila na dvaapolmesačné maximá, keď sa zlepšujú perspektívy rastu americkej ekonomiky a trh kalkuluje s revitalizáciou čínskej ekonomiky vďaka balíku stimulov.
Akciové trhy
Na prelome rokov v prostredí zníženej likvidity a absencie podstatnejších makrodát sme nevideli jasné smerovanie amerických akciových trhov. V závere roka po Vianociach sa obchodovanie nieslo v znamení pullbacku (absenciou Santa rely), keď sa k slovu prihlásil odraz dlhopisových výnosov, ktoré predstavujú dôležitý diskontný faktor. Desaťročný výnos narástol k 4,6 percenta na sedemmesačné maximá, keď trh začína precitať z očakávaní rýchleho uvoľňovania menovej politiky Fedom vzhľadom na „no landing“ americkej ekonomiky a obavy z inflácie či z vysokých deficitov rozpočtov. V úvode roka 2025 sa predsa len vrátila na trh viac pozitívna atmosféra v reakcii na správy, že Microsoft plánuje masívne investície do datacentier pre umelú inteligenciu, a Foxconn, ktorý vyrába čipy, oznámil skvelé výsledky za štvrtý kvartál. To signalizuje, že boom okolo umelej inteligencie by mal pokračovať, čo by malo tlačiť nahor najmä technologické firmy a následne aj celý trh, a to napriek ich bohatým valuáciám. Celkovo však na týždennej báze stratil vlajkový index S&P 500 0,5 percenta. Na európskom akciovom trhu bolo na prelome rokov takmer „mŕtvo“ a hlavné indexy sa pohybovali v úzkom pásme.
Dlhopisové trhy
Desaťročný americký výnos sa konsolidoval v okolí 4,6 percenta na najvyšších úrovniach od mája minulého roka a je o 100 bázických bodov vyššie, odkedy začal Fed v septembri s cyklom uvoľňovania menovej politiky. Pod tento vývoj sa podpísala skutočnosť, že výhľad americkej ekonomiky sa zlepšuje a smeruje k „no landingu“, teda rastu nad dve percentá v tomto roku, keď sa k boomu okolo umelej inteligencie, k robustnej spotrebe domácností a expanzívnej fiškálnej politike pridávajú aj očakávania prorastovej hospodárskej politiky znižovania daní a deregulácií establishmentu (staro)nového prezidenta Donalda Trumpa. Navyše politika obmedzovania imigrácie a protekcionizmu v zahraničnom obchode, ku ktorej je naklonený Trump, je proinflačná, čo je ďalší faktor, ktorý tlačil americké dlhopisové výnosy nahor. Obchodníci tak precitajú z toho, že Fed by mohol pokračovať v dynamickom uvoľňovaní menovej politiky. Koniec koncov jeho šéf Jerome Powell po decembrovom „jastrabom cute“ deklaroval, že Fed bude opatrný pri ďalšom uvoľňovaní menovej politiky. Aktuálne preto derivátový trh kalkuluje, že americká centrálna banka doručí najviac dva „cuty“ po 25 bázických bodov v tomto roku, pričom s prvým znížením sadzieb počíta derivátový trh až v júni. Pred tromi mesiacmi pritom trh očakával približne šesť znížení sadzieb v tomto roku. Ostatný odraz amerických dlhopisových výnosov sa pretavil aj do Európy, čo znamenalo, že nemecký 10-ročný výnos sa odrazil na 2,45 percenta na dvojmesačné maximá. A to napriek tomu, že ECB v decembri znížila sadzby o 25 bázických bodov a trh predpokladá, že tak urobí znova aj v januári a potom ešte tri- až štyrikrát počas roka vzhľadom na zhoršujúce sa perspektívy ekonomického oživenia pre štrukturálne výzvy ako drahé energie, preregulovanosť a nízky rast produktivity, ktoré budú sotva riešené pri politickej paralýze v Nemecku a vo Francúzsku, ako aj pre visiaci Damoklov meč amerických ciel na importy z EÚ a skutočnosť, že z Číny sa stáva väčší rival, nielen exportná destinácia.
Komoditné trhy
Ropa v závere roka rástla a posunula sa na dvaapolmesačné maximá, keď sa Brent obchodoval miestami nad 77 dolármi a WTI nad 75 dolármi. K rastu cien komodity prispelo, že na zasadnutí politbyra, čínskeho vládneho orgánu, bola oznámená viac proaktívna fiškálna a mierne uvoľnená menová politika na podporu domáceho dopytu. Obchodníci špekulujú, že tieto opatrenia podporia ekonomický rast, a tým aj rast dopytu po rope v druhej najväčšej svetovej ekonomike. Okrem toho sú zlepšované perspektívy rastu americkej ekonomiky, svetovej jednotky, kde sú odhady rastu v ostatných týždňoch posúvané nahor nad dvojpercentnú métu. Rast komodity podporovali aj očakávania možných prísnejších amerických sankcií na Rusko, Irán a Venezuelu, ktoré by mohli viac skomplikovať ich exporty ropy na svetové trhy. Všetky tieto faktory by mohli znamenať, že previs ponuky ropy v tomto roku, kde bude rast ťažby predbiehať rast dopytu, by nemusel byť až taký vysoký.
Zlato sa konsolidovalo nad métou 2 600 dolárov zhruba 100 dolárov pod decembrovými maximami a 150 dolárov pod historickými maximami z prelomu októbra a novembra. Zlato v ostatných týždňoch drží na uzde rast amerických dlhopisových výnosov a silnejší dolár, ktorý sa voči euru a košu hlavných svetových mien obchoduje v okolí 25-mesačných maxím. Tieto faktory zatienili geopolitické napätie a efekt zvyšovania podielu zlata na devízových rezervách mnohých centrálnych bánk sveta, najmä mimo Západu.
Devízové trhy
Dolár na prelome rokov pokračoval v trende posilňovania voči košu hlavných svetových mien na čele s eurom. Vzájomný výmenný kurz miestami klesol pod 102,5 dolárového centa, keď sa roztvárajú nožnice medzi prospektmi ekonomického rastu Spojených štátov a eurozóny (či zvyšku veľkých vyspelých ekonomík Západu). Prospekty rastu americkej ekonomiky sú solídne a navyše sa v ostatnom čase ďalej zlepšujú, k čomu prispievajú aj očakávania prorastovej pravicovej hospodárskej politiky nového prezidenta Donalda Trumpa. Naopak, projekcie rastu eurozóny vädnú, kde sa k štrukturálnej slabosti a politickej neistote v Nemecku a vo Francúzsku či k fiškálnej rigoróznosti pridáva aj hrozba uvalenia amerických ciel na vývozy z EÚ a fakt, že európske tovary sa už tak ľahko nepresadzujú na čínskom trhu. Divergujúce očakávania ekonomického rastu na oboch brehoch Atlantiku sa odzrkadľujú aj do divergencie v menovej politike. Kým v prípade Fedu trh kalkuluje len približne s dvomi „cutmi“ po 25 bázických bodov v novom roku, v prípade ECB očakáva začiatkom januára takmer päť.