Prospekty obchodnej vojny podkopali konštruktívnu atmosféru na Wall Street
Obavy z obchodnej vojny spustenej uvalením amerických ciel na dovozy z Kanady, Mexika a Číny tlačili minulý týždeň Wall Street nadol, kým solídny priebeh kvartálnej firemnej výsledkovej sezóny pôsobil opačným smerom. Americké dlhopisové výnosy reagovali na prekvapivé uvalenie amerických ciel voči svojim významným obchodným partnerom rastom, napokon však obavy z pomalšieho ekonomického rastu stlačili nadol a prevážili nad inflačným faktorom. Zlato pokračovalo v pochode nahor na nové historické maximá pri neistote okolo ďalších krokov Bieleho domu (nielen) v oblasti protekcionizmu, k čomu pri zvýšenej nervozite na trhu prispel aj pokles dlhopisových výnosov. Okrem toho zlato podporovali aj obavy, že inflácia v USA nemusí byť úplne skrotená. Ropa klesla na päťtýždňové minimá práve pre obavy, že už len hrozba rastu protekcionizmu môže podkopať globálnu ekonomickú aktivitu. Dolár neudržal voči euru zisky z úvodu týždňa, keď sa zdalo, že americké clá voči Kanade a Mexiku sa okamžite stanú skutočnosťou, jeho oslabenie k úrovni 104 centov pre ich odloženie však bolo limitované vzhľadom na roztvárajúce sa nožnice medzi prognózami rastu ekonomiky USA a eurozóny.
Akciové trhy
Wall Street vstúpila do uplynulého týždňa stratami, pod čo sa podpísalo sčasti prekvapujúce rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení dovozných ciel vo výške 25 percent na Kanadu (10 percent na kanadské energie) a Mexiko a dodatočné 10-percentné clo na čínske dovozy prakticky s okamžitou platnosťou. To vyvolalo obavy z rozhorenia obchodnej vojny s očakávanými odvetnými krokmi Kanady, Mexika, Číny, prípadne ďalších krajín zasiahnutých americkými clami, čo by malo negatívny dosah na globálny ekonomický rast. Trump však v priebehu pondelka oznámil pozastavenie platnosti ciel voči Kanade a Mexiku, čo prinieslo na trhy určitú úľavu. To dalo americkým akciovým trhom priestor na odraz a vymazanie „colných strát“ pri solídnom priebehu kvartálnej firemnej výsledkovej sezóny, ktorá agregátne prekonávala očakávania, a to na oboch brehoch Atlantiku. Napriek tomu však Wall Street končila na týždennej báze v červenej nule, keď sa v samotnom závere týždňa dostala pod predajný tlak po tom, ako americký prezident Donald Trump znova signalizoval recipročné clá na obchodných partnerov. Mínusom pre akcie bolo aj zverejnenie januárového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce, ktorý ukázal zrýchlenie tempa rastu miezd, čo je proinflačným faktorom, a odraz inflačných očakávaní medzi spotrebiteľmi na najvyššie úrovne od novembra 2023 podľa februárového prieskumu spotrebiteľskej nálady Michiganskej univerzity.
Európske akcie sa takisto otriasli z úvodného amerického „colného šoku“ a následne sa bluechipsový akciový index STOXX 50 vrátil k prepisovaniu historických maxím, keď je vnímaný kapitálom ako atraktívny vzhľadom na výrazný valuačný diskont voči americkým akciám pri vysokom dividendovom výnose a značných spätných odkupoch.
Dlhopisové trhy
Ohlásenie uvalenia 25-percentných ciel americkým prezidentom Donaldom Trumpom na dovozy z Kanady (s výnimkou energií s tarifou 10 percent) a z Mexika a dodatočných 10-percentných ciel na čínske tovary prakticky s okamžitou platnosťou sa pretavilo do odrazu amerických dlhopisových výnosov, keďže ide o proinflačný faktor. Desaťročný výnos preto atakoval métu 4,6 percenta, a to aj po tom, ako si Trump rozmyslel okamžitú platnosť ciel a voči Kanade a Mexiku ich nateraz dočasne odložil. Obchodníci kalkulujú, že clá budú predsa len zavedené, a to pravdepodobne aj voči ďalším krajinám vrátane EÚ. Korekcia dlhopisových výnosov prišla v druhej polovici týždňa po zverejnení viacerých makrodát na čele s januárovým prieskumom nálady ISM nevýrobného sektora, ktorý ukazoval zvoľnenie tempa expanzie, ako aj určitý ústup inflačných tlakov. V piatok sa však americká „desina“ odrazila z úrovní okolo 4,4 percenta k 4,5 percenta v reakcii na zverejnenie januárového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce, ktorý ukázal pokles miery nezamestnanosti a zrýchlenie tempa rastu platov, ako aj februárového prieskumu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity, ktorý ukázal prudký odraz inflačných očakávaní.
Nemecké výnosy v uplynulom týždni klesli, keď sa „desina“ posunula nadol o 10 bázických bodov pod 2,4 percenta, keďže rast protekcionizmu v zahraničnom obchode a pravdepodobné zavedenie amerických ciel voči EÚ (a odveta Bruselu) by mali negatívny dosah na jej už aj tak slabé ekonomické oživenie, čo by znamenalo rýchlejšie uvoľňovanie menovej politiky ECB.
Komoditné trhy
Ropa zaknihovala tretí týždeň strát po sebe, čo ju priviedlo na päťtýždňové minimá. Severoamerický benchmark WTI klesol o 3,7 percenta a končil tesne nad 71-dolárovou métou, pričom severomorská zmes Brent si odpísala 2,4 percenta a ponorila sa mierne pod 75-dolárovú hranicu.
Pod pokles cien ropy sa podpisuje nervozita z rastu protekcionizmu v zahraničnom obchode po tom, ako Biely dom sčasti prekvapujúco uvalil 25-percentné clá na dovozy z Mexika a Kanady (kanadské energetické zdroje budú mať 10-percentné clo) a 10-percentné dovozné clá na čínske tovary.
Obchodníci sa obávajú rozhorenia plnotučnej obchodnej vojny s očakávanými odvetnými krokmi Kanady, Mexika a Číny, prípadne ďalších (potenciálne čoskoro) zasiahnutých krajín americkými clami, čo by malo negatívny dosah na globálny ekonomický rast, a tak aj na rast dopytu po rope.
Veľkú úľavu pritom neprinieslo ani rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o pozastavení platnosti ciel voči Kanade a Mexiku. Neistota okolo obchodnej vojny ostala totiž naďalej visieť vo vzduchu pri nevyspytateľnosti Trumpových krokov.
Trhy preto nereagovali ani na sprísnenie amerických sankcií voči Iránu s cieľom znížiť jeho príjmy z predaja ropy.
Zlato pokračovalo v pochode nahor na nové historické maximá nad 2 800 dolárov, keď si v minulom týždni polepšilo o viac ako dve percentá. Kov podporil dopyt po bezpečí pri neistote okolo ďalších krokov Bieleho domu (nielen) v oblasti protekcionizmu (kde je prezident Trump schopný každý deň prekvapiť svojimi výrokmi), k čomu pri zvýšenej nervozite na trhu prispel aj pokles dlhopisových výnosov. Okrem toho zlato podporovali aj obavy z toho, že inflácia v USA nemusí byť skrotená, keď nonfarm payrolls report za január ukázal zrýchlenie tempa rastu miezd a očakávania inflácie medzi spotrebiteľmi vo februári, podľa prieskumu Michiganskej univerzity narástli na najvyššiu úroveň od jesene 2023.
Devízové trhy
V úvode minulého týždňa sa dolár prudko posilnil voči euru, keď vzájomný výmenný kurz miestami klesol pod 102 dolárových centov na najnižšie úrovne od jesene 2022, keď sa zdalo, že americké clá voči Kanade a Mexiku sa okamžite stanú skutočnosťou. Neskôr sa však šéf Bieleho domu Donald Trump predsa len rozhodol na odložení ich platnosti, čo sa pretavilo do určitého, hoci len limitovaného odklonu od averzie voči riziku a umožnilo odraz kurzu až k úrovni 104 dolárových centov. Zisky eura však boli limitované, keďže americké dovozné clá stále visia vo vzduchu a je značne pravdepodobné, že budú zavedené aj voči EÚ. To by výrazne spomalilo jej už aj tak slabé oživenie v tomto roku, ktorého konsenzy sú posúvané nadol, kým prognózy rastu ekonomiky USA sa držia nad dvomi percentami, čo v podstate znamená „no landing“ a čo bolo potvrdené aj solídnou tvorbou pracovných miest za január podľa nonfarm payrolls reportu.