Novembrové prebúdzanie býka
Zasadnutie Fedu na začiatku mesiaca nielenže pomohlo finančným trhom jednorazovo nahor, ale súčasne pripravilo pevnú pôdu na podstatnú zmenu sentimentu, ktorý teraz priživuje výraznejší ústup inflačných tlakov. Strach z Fedu a jeho prípadného ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb sa vytratil, pričom vďaka priaznivým dátam z reálnej ekonomiky pretrváva presvedčenie o hladkom pristátí americkej ekonomiky. Celková eufória na trhu tak investorom momentálne velí nakupovať, z čoho ťažia predovšetkým rizikové aktíva na čele s akciami. Vo všeobecnej rely sa však darí i iným aktívam ako drahým kovom či štátnym dlhopisom, ktorých výnosy citeľne poklesli, a americký 10-ročný benchmark už ustúpil pod 4,5 percenta, pričom ešte pred mesiacom atakoval psychologickú päťpercentnú hranicu. S ústupom rizikovej averzie boli výraznejšími porazenými len americký dolár a bitcoin.
Akciové trhy
Dianie na globálnych akciových trhoch sa nieslo v znamení sledovania geopolitiky, výsledkovej sezóny a priaznivých makrodát na čele s americkou infláciou. Geopolitika v podobe diania v Pásme Gazy či na Ukrajine je síce investormi vnímaná obozretne, no neeskalovanie napätia relativizuje možný rizikový faktor a nahráva pozitívnemu sentimentu. Ten dokresľuje i doznievajúca výsledková sezóna, ktorá pokračuje v relatívne pozitívnom celkovom vyznení. Hlavným hýbateľom trhu však boli priaznivé dáta z americkej ekonomiky na čele s ustupujúcou spotrebiteľskou infláciou za október, ktorá spolu s ochladzujúcim trhom práce nahráva ukončeniu prísnej menovej politiky Fedu a možnosti v priebehu budúceho roka znižovať úrokové sadzby. Americké akcie tak rástli tretí týždeň v rade, čo je ich najdlhšia séria od júna. Blue chips index posilnil o 1,9 percenta, širší index S&P 500 o 2,2 percenta a technologický Nasdaq Composite o 2,4 percenta. Eufória panovala i na európskych trhoch, kde súhrnný index STOXX Europe 600 posilnil o 2,8 percenta, britský FTSE 100 o dve percentá a nemecký benchmark DAX až o 4,5 percenta.
Dlhopisové trhy
Vyhliadky mäkšej menovej politiky centrálnych bánk sa pretavili do skokovitého poklesu úročenia štátnych dlhopisov Západu, kde americký referenčný 10-ročný výnos spadol o 22 bb na 4,44 percenta a jeho nemecký konkurent sa zosunul o 13 bb na 2,69 percenta.
Komoditné trhy
Vo všeobecnej rely sa s prispením slabšieho dolára a klesajúcich výnosov na dlhopisoch darilo zlatu, ktoré aj napriek tomu, že ide o protiinflačné aktívum, vzrástlo o 2,1 percenta na 1 980 dolárov. Ropa sa prepadla až na júlové minimá, keď na trhu pretrvávajú obavy z klesajúceho dopytu po energii a palivách v Ázii a rekordná americká produkcia sa premieta aj do rekordného skokovitého nárastu zásob komodity na americkom trhu. Odraziť z dna sa jej podarilo až v závere týždňa, keď rastú špekulácie, že kartel OPEC by mohol opäť zasiahnuť a znížiť svoju produkciu s cieľom zastabilizovať cenotvorbu a pokles cien komodity. Celkovo americká ľahká ropa WTI minulý týždeň stratila 1,7 percenta a uzatvárala pod 76 dolármi za barel, zatiaľ čo severomorská ropa Brent poklesla o rovné percento na 80,6 dolára za barel.
Devízové trhy
Na devízovom trhu citeľne oslaboval americký dolár, ktorý sa voči euru prepadol nad úroveň 109 centov a pohybuje sa voči spoločnej mene na najnižších úrovniach od konca augusta, keď spomalenie rastu inflácie a slabnúci trh práce naznačujú ukončenie cyklu zvyšovania úrokových sadzieb Fedu.