Neúnavný býk posúva Wall Street na nové rekordy
Wall Street oslávila druhé výročie býčieho trhu posunom na nové historické maximá, keď americký ekonomický rast vykazuje známky odolnosti, lokálny trh práce je silný, inflácia prestáva byť ústredným problémom Fedu, ktorý bude pozvoľne uvoľňovať menovú politiku, a zisky firiem by mali ďalej svižne rásť. Aj skeptický americký dlhopisový trh „hodil flintu do žita“ a začína vidieť, že šance na recesiu v USA sú nízke, menej ako 20-percentné, pri rozšafnej fiškálnej politike s veľkými rozpočtovými deficitmi, ktoré budú zrejme pokračovať bez ohľadu na to, kto sa stane v novembri novým prezidentom. To sa pretavilo do rastu 10-ročného amerického výnosu nad 4,0 percenta na dvaapolmesačné maximá a ďalšie posilnenie dolára. Ropa sa posunula na najvyššie úrovne od konca augusta, keď ju naďalej znervózňovalo riziko útoku Izraela na iránsku ropnú infraštruktúru. Zlato sa konsolidovalo tesne pod historickými maximami, keď tlaky na jeho pokles v podobe rastu amerických dlhopisových výnosov a posilňovaní dolára boli kompenzované prehodnocovaním inflačných rizík.
Akciové trhy
Wall Street pokračovala v prepisovaní historických maxím, keď predĺžila rastovú sériu na piaty týždeň za sebou. Vlajkový index S&P 500 pridal 1,1 percenta rovnako ako technologický benchmark Nasdaq Composite, bluechipsový index Dow Jones si polepšil o 1,2 percenta. Rely bola podporovaná zlepšením očakávaní hospodárskeho rastu Spojených štátov, ktorý nevykazuje tendenciu zásadne spomaľovať svoju dynamiku pri expanzívnej fiškálnej politike a zdravých bilanciách domácností aj firemného sektora. Konštruktívny výhľad na ekonomický vývoj znamenal aj pozitívne očakávania ohľadne ďalšieho rastu firemných ziskov pred začínajúcou výsledkovou sezónou za tretí kvartál (ktorá bola otvorená lepším ako očakávaným číslam J. P. Morgan a Wells Fargo) aj na celý budúci rok. Okrem toho menová politika (nielen) Fedu bude ďalej uvoľňovaná smerom do neutrálneho pásma (hoci o niečo pomalšie v porovnaní s nedávnymi očakávaniami), čo takisto podporovalo býčiu náladu, keď inflácia prestáva byť zásadným problémom. Pozitívna nálada v Spojených štátoch sa preliala aj do väčšiny ostatných akciových trhov sveta, rastový týždeň preto zaknihovali aj európske akcie, keď index STOXX 600 pridal 0,7 percenta napriek nie veľmi priaznivým očakávaniam ekonomického rastu v Európe na najbližšie obdobie a pretrvávajúcemu geopolitickému napätiu na Blízkom východe.
Dlhopisové trhy
Dlhý koniec americkej výnosovej krivky sa naďalej posúval nahor a 10-ročný výnos sa za týždeň posunul o vyše 10 bázických bodov nahor k 4,1 percenta, čo predstavuje dvaapolmesačné maximá. Výnosy boli vytláčané nahor viac optimistickým pohľadom dlhopisových hráčov na perspektívy rastu americkej ekonomiky. V zásade donedávna skeptický dlhopisový trh „hodil flintu do žita“ a začína vidieť, že šance na recesiu v USA sú nízke, menej ako 20-percentné pri rozšafnej fiškálnej politike s veľkými rozpočtovými deficitmi, ktoré budú zrejme pokračovať bez ohľadu na to, kto sa stane v novembri novým prezidentom. Spotreba domácností je pri zvoľňujúcej sa inflácii a prakticky plnej zamestnanosti podporovaná wealth efektom rekordných úrovní Wall Street a cien rezidenčných nehnuteľností. Navyše lokálne finančné podmienky sú mimoriadne uvoľnené a ekonomické subjekty nie sú vysoko zadlžené a bez problémov zvládajú splácať dlhy. Okrem toho solídny ekonomický rast bude znamenať aj vyššie inflačné riziká a tlaky. To sa ukázalo už aj pri zverejnení septembrovej lokálnej inflácie, ktorá ustúpila menej v porovnaní s predpokladmi (a jadrová inflácia sa dokonca mierne zrýchlila oproti augustu). Americké dlhopisové výnosy sú aktuálne vyššie ako po septembrovom „výkope“ uvoľňovania menovopolitických oprát Fedu, keď derivátový trh zredukoval počet predpokladaných „cutov“ Fedu na menej ako šesť do konca budúceho roka (pričom ešte v polovici septembra kalkuloval s desiatimi!). Centrálna banka jednoducho pri silnej ekonomike a robustnom trhu práce nebude musieť rýchlo redukovať menovopolitickú reštrikciu.
Nemecké výnosy sa síce inšpirovali rastom tých amerických, no ich posun nahor bol limitovaný, keď sa pri 10-ročnej splatnosti odrazili o päť bázických bodov na 2,26 percenta. Ekonomika eurozóny na čele s Nemeckom vykazuje totiž len slabú ekonomickú aktivitu (a Nemecko v tomto roku zrejme skončí opäť v plytkej recesii), čo ide ruka v ruke aj so slabými inflačnými tlakmi. ECB by tak mohla doručiť ďalší „cut“ sadzieb už tento týždeň, čo ešte v polovici septembra nebol väčšinový názor trhov.
Komoditné trhy
Ropa si v minulom týždni pripísala zhruba jednopercentný zisk a posunula sa na najvyššie úrovne od konca augusta. Pre Európu kľúčový benchmark Brent zatváral týždeň v okolí 79 dolárov, pričom miestami sa obchodoval nad psychologickou 80-dolárovou métou. Americká zmes WTI atakovala úroveň 78 dolárov, aby v piatok večer končila mierne nad 75 dolármi.
Hlavným faktorom, ktorý tlačil ropu nahor a držal ju zhruba 14 percent nad septembrovými minimami, bola nervozita na Blízkom východe okolo Iránu a Izraela. Obchodníci sa naďalej obávajú izraelského útoku na Irán, ktorý by mohol byť cielený na lokálnu ropnú infraštruktúru, čo by mohlo obmedziť vývoj iránskej ropy na svetové trhy a vytvoriť ponukový šok. Veľkú paniku na trhu však nevidieť, keď sa Spojené štáty ako tradičný spojenec židovského štátu snažia izraelskú vládu odhovoriť od útoku na Irán, a ak naň predsa len zaútočí, „odporúčajú“ jej, aby nemierila na ropné zariadenia, prípadne len na rafinérie a nie na exportné facility. Biely dom robí jednoducho všetko pre to, aby zabránil pred americkými prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia o mesiac, prudkému rastu cien ropy a následne palív. Establishment je pripravený v prípade skokovitého rastu cien komodity uvoľniť na trh strategické ropné rezervy. Americký spotrebiteľ a ergo volič veľmi citlivo vníma rast cien pohonných látok a ich nárast bezprostredne pred voľbami znižuje šance vládnucich demokratov na zotrvanie v Bielom dome. Dodatočným faktorom, ktorý posúval ceny ropy nahor, bol pokles obáv zo spomaľovania americkej ekonomiky, kde sa konsenzus rastu zlepšuje vzhľadom na zverejnenie série solídnych makrodát aj zlepšenie perspektív rastu Číny po avizovaní masívnych monetárnych a fiškálnych stimulov.
Zlato v minulom týždni len stagnovalo a držalo sa s rezervou nad 2600-dolárovou métou a pohybuje sa mierne pod historickými maximami. Kov tlačil nadol rast úročenia amerických dlhopisov a posilňovanie dolára, keď derivátový trh redukuje očakávania rýchlosti uvoľňovania menovej politiky Fedu a počet doručených „cutov“ v nasledujúcich mesiacoch pre znaky robustnosti americkej ekonomiky. Na druhej strane svižný ekonomický rast bude znamenať aj potenciálne vyššiu infláciu, čo bránilo zlatu ráznejšie klesnúť nadol, špeciálne po zverejnení septembrového inflačného reportu z USA, ktorý ukázal síce na ústup inflačných tlakov, no pomalšie v porovnaní s očakávaniami.
Devízové trhy
Dolár pokračoval v minulom týždni v posilňovaní voči košu hlavných svetových mien, keď sa posunul na dvojmesačné maximá. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru klesol pod 109,5 dolárového centa, keď americkú menu podporovali na jednej strane solídne lokálne makrodáta ekonomickej aktivity a ukazovatele silného trhu práce a na druhej strane zverejnenie septembrového inflačného reportu, ktorý ukázal pomalší dezinflačný vývoj v USA v porovnaní s predpokladmi. To bude značiť, že Fed nebude musieť/môcť rýchlo uvoľňovať nastavenie menovej politiky a trh zredukuje počet „cutov“, ktoré od neho očakáva v nasledujúcich mesiacoch. Na druhej strane „rovnice“ eurozóna na čele s jej najväčšou ekonomikou „stráca dych“ a ekonomická aktivita menovej zóny sa spomaľuje, pričom inflácia dokonca klesla prvýkrát po tri a pol roku pod dvojpercentný cieľ ECB, čo bude znamenať, že inštitúcia bude mať priestor na svižné sekanie základných úrokových sadzieb, pričom ďalší „cut“ by mohla doručiť už tento týždeň.