Koniec marca i prvého kvartálu v znamení technického obchodovania
Skrátené predveľkonočné obchodovanie sa na finančných trhoch nieslo v znamení nízkej volatility a bez jasného smeru, ktoré sa však nakoniec skončilo ďalším prepisovaním historických maxím na amerických akciách. Základom impozantnej krasojazdy v úvode roka je predovšetkým holubičí obrat Fedu a vyhliadky uvoľňovania reštriktívnej menovej politiky a znižovania úrokových sadzieb v druhej polovici roka spolu s eufóriou ohľadom rozvoja umelej inteligencie.
Akciové trhy
V prvej polovici týždňa sa akciové trhy konsolidovali pod svojimi maximami, keď trh zvažoval, či predchádzajúci rast nebol prestrelený. Celkovo však medzi investormi i naďalej prevažovala pozitívna nálada súvisiaca s oživovaním ekonomickej aktivity vo svete, ktorá by mala prispievať k dynamickému rastu ziskov firemného sektora, pri zvoľňovaní inflačných tlakov a redukcie menovej reštrikcie, ktorá by sa mala začať už začiatkom leta. Táto skutočnosť tlačí na pokles dlhopisových výnosov naprieč všetkými splatnosťami, čo prináša pozitívny efekt pre rizikové aktíva na čele s akciami, ktoré sa v USA v druhej polovici týždňa vrátili k prepisovaniu svojich historických maxím. Wall Street tak dokonala najlepší prvý kvartál za posledných päť rokov. Hlavný americký benchmark S&P 500 uzatváral so ziskom 0,74 percenta, jeho európsky náprotivok STOXX Europe 600 pridal 0,86 percenta.
Dlhopisové trhy
Výnosy štátnych dlhopisov mali počas celého týždňa tendenciu klesať, keď sa trh pripravuje na uvoľnenie menových oprát západnými centrálnymi bankami. Trh zaceňoval ku koncu týždňa až so 75-percentnou pravdepodobnosťou prvé zníženie úrokových sadzieb Fedom na zasadnutí v júni. Americký 10-ročný výnos tak spadol na 4,2 percenta a jeho priamy konkurent z Nemecka sa pohybuje na 2,3 percenta.
Komoditné trhy
Klesajúce výnosy na štátnych dlhopisoch a slabší dolár prispeli k prepisovaniu historických maxím na zlate, ktorého cena sa vyšplhala až nad 2 200-dolárovú hranicu. Ropa sa posunula len nepatrne vyššie, keď z obáv o dodávky komodity na svetové trhy v dôsledku eskalácie konfliktu v Pásme Gazy a ukrajinských útokov na ruské rafinérie zisky redukoval prekvapivý výraznejší nárast zásob suroviny i palív na americkom trhu v minulom týždni. Ropa Brent sa obchoduje nad 87 dolármi za barel a ropa WTI nad 83 dolármi za barel.
Devízové trhy
Vyhliadky na trojité zníženie úrokových sadzieb Fedom v tomto roku zastavili posilňovanie dolára na páre s eurom na hranici 1,08 EUR/USD.