Januárový výpredaj akcií i dlhopisov pokračuje
Akciové trhy v zámorí v minulom týždni po úvodnom raste rýchlo otočili do červených farieb, keď ich pod predajný tlak dostal pokračujúci rast výnosov na štátnych dlhopisoch, ktorý zasiahol predovšetkým technologický sektor, už tradične citlivejší na zmenu úrokových sadzieb. Pod rast výnosov sa podpisuje silná americká ekonomika s robustným trhom práce, čo implikuje, že Fed sa s ďalším uvoľňovaním menovej politiky nebude ponáhľať a znižovanie úrokových sadzieb sa jednoznačne odsúva na druhú polovicu roka. Na tento fakt pozitívne reaguje aj americký dolár, ktorý na páre s eurom apreciuje k parite. Inflačná neistota pomáha zlatu, ktoré sa aj napriek rastúcim dlhopisovým výnosom a posilneniu dolára dostalo späť k hranici 2 700 dolárov. Výrazný, viac ako trojpercentný nárast zaznamenala ropa, ktorej cena sa v prípade severomorského benchmarku Brent po prvýkrát od minuloročného októbra dostala nad 80 dolárov za barel.
Akciové trhy
V skrátenom obchodnom týždni sa investori zamerali na zápis z posledného zasadnutia Fedu, ktorý potvrdil obozretný výhľad centrálnych bankárov v USA na budúci vývoj úrokových sadzieb a piatkové dáta z amerického trhu práce. Tie ukázali výrazne vyššiu tvorbu nových pracovných miest v závere roka, čo len utvrdzuje trh v oneskorení znižovania úrokových sadzieb Fedom a až prílišnom utiahnutí finančných podmienok na trhu. Trh očakáva, že k prvému (a možno jedinému) tohtoročnému zníženiu dôjde až v druhej polovici roka (najpravdepodobnejšie v októbri). Zmienené faktory skokovito zvýšili výnosy na dlhopisoch, čo zatienilo i úspešný štart výsledkovej sezóny za štvrtý kvartál. Na trhu tak prevážili medvedi, ktorí pristúpili k vyberaniu silných ziskov z posledných dvoch rokov. Celkovo americký akciový index S&P 500 odpísal takmer dve percentá a uzatváral na najnižších úrovniach od novembrových prezidentských volieb. Paneurópsky index STOXX Europe 600, naopak, dokázal zakončiť týždeň v zisku 0,65 percenta.
Dlhopisové trhy
Výnosy, a to nielen americké, ktoré sa po mesačnom výpredaji pohybujú na najvyšších úrovniach od novembra 2023, odrážajú obavy trhov o udržateľnosť tempa zadlžovania veľkých ekonomík v kombinácii so zotrvačnou infláciou a s tým súvisiacim len pozvoľným očakávaným tempom uvoľňovania menovej politiky centrálnych bánk. Americký 10-ročný výnos stúpol o 16 bb na 4,76 percenta, jeho priamy nemecký konkurent vzrástol o 17 bb na 2,6 percenta.
Komoditné trhy
Aj napriek posilňujúcemu doláru a rastúcim výnosom na štátnych dlhopisoch sa darilo paradoxne aj zlatu, ktoré aj v novom roku dokáže fungovať ako bezpečné aktívum v čase neistoty a zábezpeka pred pretrvávajúcou zvýšenou infláciou. Za celý týždeň posilnil žltý kov o 1,9 percenta na 2 689 dolárov za trójsku uncu. Ropa sa posunula na dvaapolmesačné maximá pre očakávania solídneho rastu americkej ekonomiky, oživenie v Číne a obavy z nových sankcií voči Rusku, ktoré by mohli obmedziť dodávky komodity na svetové trhy. K rastu cien prispieva i pokračujúce mrazivé počasie v USA i Európe, ktoré zvyšuje dopyt po pohonných látkach a vykurovacích olejoch. Americká ľahká ropa WTI stúpla o 3,6 percenta nad 76,5 dolára za barel a severomorská ropa Brent posilnila o 3,7 percenta a uzatvárala tesne pod 80 dolármi za barel.
Devízové trhy
S priaznivejším úrokovým diferenciálom, silnými dátami potvrdzujúcimi dobrú kondíciu americkej ekonomiky na rozdiel od tej európskej a vyhliadkami na pomalšie znižovanie úrokových sadzieb Fedom ako ECB prudko posilňuje americký dolár, ktorý na páre s eurom prepisuje 25-mesačné maximá a pomaly sa približuje k parite pod hranicou 1,03 EUR/USD.