Inflačné riziká a redukcia počtu „cutov“ centrálnymi bankami stiahli akcie nadol
Akciové trhy vstúpili do apríla korekciou, keď signály odrazu ekonomickej aktivity a obavy zo zaseknutia disinflačného vývoja vystrelili dlhopisové výnosy na vyššie úrovne a zredukovali očakávania uvoľňovania menovej politiky centrálnymi bankami. Ropa sa posunula na najvyššie úrovne od októbra pre rast blízkovýchodného geopolitického napätia, zintenzívnenie ukrajinských dronových útokov na ruské rafinérie, ako aj zlepšovanie prospektov globálneho hospodárskeho oživenia. Zlato opäť prepisovalo historické rekordy pri zvyšujúcej sa nervozite okolo vojny v Pásme Gazy, pre zväčšujúce sa otázniky ohľadne zhoršovania stavu verejných financií Západu, ako aj zvyšujúce sa nákupy centrálnych bánk. Dolár sa obchodoval na pomerne silných úrovniach voči košu hlavných svetových mien, keď trh zvyšuje očakávania, že Fed začne s redukciou monetárnej reštrikcie neskôr ako ECB.
Akciové trhy
Hlavné svetové akciové trhy v minulom týždni prerušili prepisovanie historických maxím a zaknihovali plytké, približne jednopercentné korekcie. Na trhu prevážil výber ziskov z masívnej päťmesačnej rely pri pretrvávajúcich signáloch prekúpenosti a zvýšených valuáciách, keď sa určitá časť obchodníkov obávala, že rely „predbehla svoj tieň“. Impulzom na to bol výraznejší odraz dlhopisových výnosov ako dôležitého diskontného valuačného faktora, keď zlepšujúca sa ekonomická aktivita s rizikom spomalenia či zastavenia disinflačného vývoja by mohla oddialiť a spomaliť tempo uvoľňovania menovej politiky kľúčovými centrálnymi bankami sveta. Tento faktor napokon prevážil nad očakávaním nadpriemerného rastu firemných ziskov práve vďaka solídnemu makroprostrediu.
Dlhopisové trhy
Referenčný 10-ročný americký dlhopisový výnos sa v minulom týždni posunul nahor o 20 bázických bodov tesne nad 4,4 percenta a oproti decembrovému lokálnemu dnu je vyššie rádovo o 65 bázických bodov. A to napriek tomu, že nominálne inflácia ustupuje. Pod kapotou cenového vývoja totiž vidno určité znepokojivé signály. Inflačné momentum sa začína odrážať a superjadrová inflácia sa už niekoľko mesiacov zvyšuje. Pri silnom lokálnom trhu práce a stále svižnom raste miezd, čo potvrdili ostatné nonfarm payrolls reporty, môže byť viac komplikované skrotiť inflačné tlaky v službách pri tom, ako sa agregátny dopyt začína viac oživovať a hospodárstvo pri silnej fiškálnej forsáži smeruje až k „no landingu“ s predpokladom vyše dvojpercentného rastu v tomto roku. Navyše cena ropy je na takmer polročných maximách pri tom, ako OPEC+ pokračuje v škrtoch v ťažbe, Ukrajina zintenzívňuje dronové útoky na ruské rafinérie a prípadná ďalšia gradácia geopolitického napätia môže ešte viac narušiť námornú prepravu, čo môže disinflačný trend narušiť. Aj preto derivátový trh zredukoval očakávania počtu znížení základných sadzieb Fedom v tomto roku len na približne dva a pol (zo siedmich zo začiatku roka), pričom pravdepodobnosť júnového „cutu“ klesla pod 50 percent. Vývoj na americkom dlhopisovom trhu mal vplyv aj na európske výnosy, ktoré sa takisto posúvali nahor. Desaťročný nemecký výnos narástol o 10 bázických bodov, keď odraz bol limitovaný zverejnením lepších (teda nižších) marcových flashových odhadov rastu spotrebiteľských cien v eurozóne a slabších signálov odrazu ekonomickej aktivity regiónu. Odraz dlhopisových výnosov sa pri určitom zhoršení nálady na trhoch pretavil aj do poklesu cien podnikových dlhopisov na oboch brehoch Atlantického oceána.
Komoditné trhy
Ceny ropy pokračovali po Veľkej noci v raste, keď si za uplynulý týždeň pripísali vyše štvorpercentné zisky, čo ich posunulo na päťapolmesačné maximá. Texaský benchmark WTI sa prvýkrát od konca októbra obchodoval nad 85-dolárovou hranicou a zatváral tesne pod 87 dolármi, pričom a severomorský benchmark Brent sa vynoril dokonca nad 90-dolárovú hranicu a končil obchodovanie nad 91 dolármi na konci týždňa. Hlavným faktorom, ktorý v ostatných týždňoch tlačí ceny výrazne nahor, je rastúca intenzita ukrajinských dronových útokov na veľké ruské rafinérie. Naposledy bola ničená ruská ropná infraštruktúra až 1 300 kilometrov za frontovou líniou ukrajinsko-ruského konfliktu v regióne Tatarstan, juhovýchodne od Moskvy. Je odhadované, že v dôsledku ukrajinskej aktivity klesla ruská rafinačná kapacita minimálne o 10 percent, čo sa bude pretavovať aj do nižších exportov ruských ropných derivátov na svetové trhy. Ďalším faktorom z kategórie geopolitiky, ktorý prispieva k vyšším cenám komodity, je zbombardovanie iránskeho konzulátu v Sýrii izraelskou armádou, kde o život prišli viacerí vysokopostavení vojenskí predstavitelia. Teherán avizoval odvetu za tento krok, čo vytvára riziko ďalšej eskalácie už aj tak dosť zvýšeného napätia na Blízkom východe. Obchodníci preto započítavajú aj vyššiu rizikovú prirážku k cenám ropy, keď nevylučujú, že Irán by mohol narúšať dodávky ropy na svetové trhy. Fundamentálnym dôvodom rastu ceny ropy bolo zverejňovanie čoraz lepších makrodát zo Spojených štátov a z Číny, ktoré signalizujú zrýchľovanie ekonomickej aktivity. To isté platí do istej miery aj v prípade EÚ. Zrýchľovanie rastu svetovej ekonomiky by sa následne malo pretaviť aj do rýchlejšieho rastu dopytu po komodite na nové historické maximá. Na druhej strane ponuková strana ropy je obmedzená a združenie OPEC+ sa dohodlo na predĺžení škrtov v ťažbe aj na nasledujúce mesiace, pričom chce zlepšiť aj dodržiavanie škrtov (compliance). Ropný trh by sa preto mohol dostávať do väčšej nerovnováhy, kde dopytu bude predbiehať ponuku. Na trhu sa verejne diskutuje, že politika Saudskej Arábie a Ruska je mierená na posun ropy možno až na trojciferné úrovne na jeseň, keď okrem lepšieho naplnenia štátnych pokladní sledujú aj politické ciele. Vyššie ceny ropy, a teda aj palív, zvyšujú šance, že americkí spotrebitelia, čiže voliči, si v prezidentských voľbách zvolia zmenu – Donalda Trumpa. Tieto ropné veľmoci predpokladajú, že s Trumpom bude viac konštruktívna diskusia v mnohých dôležitých strategických otázkach v porovnaní s Bidenovým establishmentom.
Zlato si za týždeň polepšilo o takmer 4,5 percenta a opäť prepísalo historické maximá. Podporovalo ho gradujúce geopolitické napätie, najmä na Blízkom východe, po tom, ako Izrael zbombardoval iránsky konzulát v Sýrii a Teherán pohrozil odplatou, čo by znamenalo rozšírenie konfliktu v regióne. Navyše kovu pomáha fakt, že centrálne banky vykazujú jeho zvýšené nákupy do devízových rezerv v rámci určitej diverzifikácie od dolára. Plusom pre kov sú aj rastúce obavy z vývoja verejných financií Západu a jeho vysokého dlhového bremena, a to vrátane Spojených štátov. Tvorcovia hospodárskej politiky totiž v minulosti vždy mali tendenciu riešiť vysoké vládne dlhy cez zvýšenú infláciu. Tieto faktory zatienili skutočnosť, že (nielen) americké dlhopisové výnosy rastú a derivátový trh redukuje počet „cutov“ Fedu v tomto roku vzhľadom na robustnosť americkej ekonomiky a zvýšené inflačné tlaky v sektore služieb.
Devízové trhy
Dolár sa udržiaval na silných úrovniach voči košu hlavných svetových mien v minulom týždni a euro miestami kleslo dokonca pod 107,5 dolárového centu. Za silou dolára bol pokračujúci prílev solídnych amerických makrodát na čele s marcovým nonfarm payroll reportom z trhu práce, ktoré naznačujú, že miestna ekonomika je nielenže na ceste k jemnému zosadnutiu, ale dokonca, že poletí takmer rovnakou rýchlosťou ako v minulom roku, to znamená vyše dvojpercentný rast. V takomto prostredí klesajú očakávania (nutnosti) uvoľňovať menovú politiku Fedom. Americká ekonomika jednoducho dokáže „udýchať“ vyššie úrokové sadzby a okrem toho zlepšujúci sa agregátny dopyt bude spomaľovať disinflačný proces najmä v službách. Pravdepodobnosť začiatku znižovania menovej politiky už v júni klesla pod 50 percent. Oproti tomu stagnácia ekonomiky eurozóny (hoci s určitými signálmi oživovania) znamená, že ECB by mohla začať s redukciou monetárnej reštrikcie už pred začiatkom prázdnin.