Graf týždňa: Zvláštna rely, keď je pre investorov ťažké vznášať sa na vlne nových maxím
Hlavný americký akciový index sa pohybuje na svojich rekordných maximách, ktoré už v tomto roku prekonal 31-krát. I tak však medzi investormi prebieha diskusia o tom, že táto rely je nedôveryhodná, chýba jej šírka a neodráža idealizovaný scenár mäkkého pristátia ekonomiky.
Do očí bijúci je rozdiel vo výkone medzi úzkym zoskupením obrích technologických spoločností, idúcich na vlne umelej inteligencie, a zvyškom trhu. Samotný index S&P 500 v tomto roku vzrástol o rovných 15 percent.
Graf 1 Výkon indexu S&P 500 od začiatku roka
Zdroj: J&T banka podľa Bloomberg
Iná verzia indexu S&P 500, ktorá počíta s rovnakými váhami jednotlivých titulov, však v tomto roku vzrástla len o 4,3 percenta a je necelé tri percentá pod svojím vrcholom z konca marca.
Graf 2 Výkon indexu S&P 500 s rovnakými váhami titulov od začiatku roka
Zdroj: J&T banka podľa Bloomberg
Až 20 percent trhovej kapitalizácie indexu S&P 500 tvoria akcie spoločností Microsoft, Apple a Nvidia. Index navýšil v tomto roku svoju trhovú kapitalizáciu o 5,5 bilióna dolárov, pričom až polovicu z toho dodala práve „veľká trojka“.
Kombinácia ziskov najväčších konštituentov indexu a volatilnejšieho zvyšku vytvorila zvláštnu kombináciu prekúpenosti benchmarku, kde väčšina jeho akcií stagnuje alebo koriguje, zatiaľ čo ako celok posúva svoje maximá.
Trh však v súčasnosti sužuje nedostatok fundamentálneho presvedčenia. Tie najväčšie spoločnosti majú zároveň najlepšie vyhliadky na sekulárny rast, najzdravšie trendy budúcich ziskov a najsilnejšie bilancie. Extrémy trhu sa tak i naďalej koncentrujú a tí „najlepší“ sú aj tí najväčší na trhu. K tomu sa zlepšujú aj makropodmienky na trhu. V poslednom období ústup výnosov na dlhopisoch znamenal väčšiu šírku trhu, kde finančné a cyklické tituly dosiahli určitú úľavu. No trh vykazuje väčšiu citlivosť na signály spomaľovania ekonomiky, než by si Fed či investori priali.
Fed nastavil vyčkávací mód, čo sa týka začiatku uvoľňovania menovej politiky a znižovania úrokových sadzieb. Trh však začína byť nervózny pri pomyslení, že trpezlivosť Fedu by mohla trvať dlhšie ako odolnosť ekonomiky. Investori tak len slabo sponzorujú akcie citlivé na ekonomiku.
Stratégovia z Wall Street zatiaľ v druhej polovici roka nepočítajú so žiadnym vzostupom indexu S&P 500. Ich priemer i medián cieľovej hodnoty na konci roka sa očakáva ešte pod aktuálnymi úrovňami.
Prieskum Americkej asociácie individuálnych investorov ukazuje, že spread medzi býkmi a medveďmi sa v poslednom období výrazne zužuje, i keď index S&P 500 prekonáva svoje historické maximá.
Graf 3 Býčí/medvedí spread
Zdroj: AAII
Vzhľadom na to, že v druhom kvartáli sa očakáva rast korporátnych ziskov i spoločností zahrnutých v indexe S&P 500 medziročne o deväť percent, väčšina akcií sa stále drží v dlhodobejšom vzostupnom trende. Výnosy štátnych dlhopisov sú navyše späť v komfortnej zóne, čo značí, že aj napriek určitému ochladeniu záujmu investorov o akcie ešte stále nie je čas prikloniť sa k medveďom.