Graf týždňa: Zlatovlasý scenár alebo podceňovanie rizika?
Robustnosť americkej ekonomiky vrátane trhu práce je výrazne lepšia v porovnaní s očakávaniami. Spomaľovanie tempa jej rastu je len pozvoľné a dokonca je možné, že medzikvartálny anualizovaný rast v druhom štvrťroku bude rovnaký či lepší ako v priebehu prvých troch mesiacov. Pravdepodobnosť recesie tak klesá, hoci je stále nadpriemerne vysoká. A postupne sa o nej objavuje menej článkov.
Graf 1: Počet zmienok o recesii a jej vyhľadávanie má zostupujúcu tendenciu
Úzky chodník možného soft landingu sa rozširuje, špeciálne, keď júnový inflačný report ukázal neutíchanie disinflačného trendu. Rastú preto očakávania, že na návrat rastu spotrebiteľských cien na dvojpercentné úrovne nebude potrebná recesia, a trhoví hráči sa odvracajú od „boil the frog“ scenára (teda scenára pomalého varenia žaby).
Graf 2: Pravdepodobnosť recesie v Spojených štátoch klesá, no stále je na vyvýšených úrovniach
Aj preto sa Wall Street v úvode prázdnin posúva na nové tohtoročné maximá na najvyššie úrovne od jari 2022, pri páde volatility na úrovne spred vypuknutia kovidovej krízy.
Graf 3: Index S&P 500 nad 4 500 bodmi na 14-mesačných maximách pri volatilite najnižšej od začiatku roka 2020
Expozícia aktívnych portfólio manažérov voči indexu S&P 500 narástla na 90 percent, čo je najvyššia úroveň od novembra 2021. Jednoducho silná viera v zlatovlasý scenár, ktorý je povzbudený aj boomom okolo umelej inteligencie.
Graf 4: Expozícia aktívnych správcov aktív voči amerických akciám dosahuje 90 percent, najviac od novembra 2021
To viedlo okrem iného aj k faktu, že akciové trhy prestali byť až tak veľmi citlivé na rast reálnych úrokových sadzieb a najmä technologické akcie sa odpojili od vývoja bilancií centrálnych bánk.
Graf 5: Technologické akcie sa odpojili od vývoja bilancií hlavných centrálnych bánk
Graf 6: Vzťah medzi reálnymi úrokovými sadzbami a kurzmi akcií sa narušil vďaka optimizmu okolo ústupu inflácie a umelej inteligencii
Otázne je, či sa z úrovní 4 500 bodov indexu S&P 500 pri relatívne bohatých valuáciách dokáže trh posunúť ešte podstatne vyššie aj pri vyhnutí sa recesii a pri možnom poklese firemných ziskov. A najmä, ak sa ešte prejaví efekt prísnejších menových podmienok v ekonomike. Treba pripomenúť, že tieto faktory môžu byť už započítané v cenách.
Graf 7: Konsenzus očakáva medziročný pokles ziskovosti firemných ziskov v Severnej Amerike počas aktuálnej výsledkovej sezóny
Zdroj: Bloomberg
Na druhej strane je možné, že najväčšie protivetry rastu sú už za americkou ekonomikou, čo si myslí napríklad Goldman Sachs, keď tvrdí, že sprísnené úverové štandardy síce budú znamenať negatívny úverový impulz a brzdu ekonomického rastu, no finančné podmienky ako celok sa uvoľnia a budú pozitívne prispievať k rastu HDP. To by mohlo znamenať, že Wall Street by si vskutku súčasné úrovne mohla udržať alebo sa dokonca posunúť mierne vyššie.
Graf 8: Americká ekonomika by mohla mať najväčšie protivetry rastu už za sebou