Graf týždňa: Svetlá budúcnosť dlhopisov
Investori po celom svete v tomto roku lejú peniaze do dlhopisových fondov veľmi svižným tempom. Centrálne banky totiž začínajú s uvoľňovaním menových oprát a so znižovaním úrokových sadzieb, prípadne sa na takýto krok chystajú v dohľadnom čase. Nižšie sadzby dlhopisom svedčia, pretože s poklesom výnosov rastú ich ceny.
Graf 1 Výnos referenčného amerického 10-ročného dlhopisu poklesol od konca apríla o 0,4 percenta
Zdroj: Bloomberg
Podľa údajov analytickej spoločnosti EPFR globálne dlhopisové fondy v prvom polroku zaznamenali čistý príliv takmer 400 miliárd dolárov. Tempo prílivu peňazí tak dosahuje zhruba 51 percent z celoročného rekordu z roku 2021, keď to bolo takmer 800 miliárd dolárov. Väčšina peňazí zatiaľ smeruje do aktívne spravovaných fondov.
Graf 2 Príliv peňazí do dlhopisových fondov dosiahol v tomto roku zatiaľ viac ako 400 miliárd dolárov
Zdroj: EPFR
Aktívne spravované fondy zameriavajúce sa na aktíva s pevným výnosom sa dostali pod obrovský tlak v roku 2022, keď americká centrálna banka a ďalšie globálne menové autority začali s agresívnym zvyšovaním úrokových sadzieb v snahe stlmiť rozbujnenú vysokú infláciu. To zrazilo ceny štátnych bondov na niekoľkoročné minimá. Napríklad index Bloomberg US Treasury 20+ Years za posledné tri roky vykazuje stále zápornú výkonnosť -30 percent. Dlhopisový iShare 20+ Year Treasury Bond ETF je za rovnaké obdobie v mínuse 37 percent.
Graf 3 Dlhopisy od začiatku roka výrazne zaostávajú vo výkonnosti za ostatnými triedami aktív
Zdroj: Bloomberg
Fed zatiaľ drží svoje úrokové sadzby na 20-ročnom maxime, no známky skrotenia inflácie k dvojpercentnému cieľu centrálnej banky, ochladzovania trhu práce a potenciálneho spomaľovania americkej ekonomiky dávajú investorom nádej, že Fed už bude čoskoro nasledovať ECB a aj on začne na jeseň (zatiaľ 70-percentná šanca, že v septembri) so znižovaním úrokových sadzieb. Dlhopisovým investorom sa tak blýska na lepšie časy a príliv peňazí do globálnych dlhopisových fondov je toho jasným dôkazom.