Graf týždňa: Starnúca populácia bude znižovať výnosy akciových trhov
Demografické štatistiky a prognózy hovoria, že populácia vo vyspelých krajinách, ale aj v niektorých veľkých emerging ekonomikách starne a na tomto trende sa v nasledujúcich rokoch nič nezmení. Negatívny demografický vývoj sa bude dokonca ešte zrýchľovať. Ľudí v aktívnom veku bude vo väčšine rozvinutých krajín ubúdať a všade vo svete bude rásť podiel osôb v dôchodkovom veku. Tento vývoj bude mať vplyv na ekonomický vývoj, ale aj na akciové trhy. Analýza J.P. Morgan ukázala, že v 10-ročnom horizonte nárast podielu dôchodcov na celkovej populácii o jeden percentuálny bod zníži ročnú návratnosť akciového trhu takmer o jeden percentuálny bod.
Zhruba polovicou sa na nižšej návratnosti akciových trhov bude podieľať pomalší rast firemných ziskov. Stojí za tým pomalší ekonomický rast v dôsledku pomalšieho rastu či dokonca poklesu pracujúcej populácie (čo bude len čiastočne kompenzované rastom produktivity), pomalšie tempa inovácií a nižších investičných výdajov, čo samo osebe bude spomaľovať tempo rastu produktivity.
Druhú polovicu poklesu ročných výnosov akciových trhov možno vysvetliť nižšími valuáciami. A to v dôsledku poklesu úspor, keďže ľudia v dôchodkovom veku míňajú nasporený kapitál. Klesajúca miera úspor však vytvorí tlak na rastúce dlhopisové výnosy, čo by malo prirodzene tlačiť na nižšie ocenenie akciových trhov. Okrem toho ľudia štandardne znižujú svoju investičnú expozíciu voči akciám s rastúcim vekom (takto je nastavená drvivá väčšina dlhodobých investičných schém), čo bude vytvárať tlak na nižšie valuácie. A napokon v prospech nižšieho ocenenia bude pôsobiť aj už zmieňovaný pomalší ekonomický rast a s tým súvisiaci predpokladaný pomalší rast firemných ziskov.
Pri starnúcej populácii je potrebné brať v rôznych krajinách do úvahy aj menový efekt. J. P. Morgan zistila, že mena krajín, ktoré starnú rýchlejšie, má tendenciu oslabovať voči mene krajín s pomalším starnutím. V tomto kontexte populácia Spojených štátov takisto starne a fertilita je pod mierou udržania veľkosti populácie, no najväčšiu svetovú ekonomiku zachraňuje (na rozdiel od väčšiny krajín OECD) imigrácia, ktorá spôsobí, že podiel pracujúcej populácie sa v nasledujúcich dekádach nebude zmenšovať. Aj preto v dolárovom vyjadrení možno očakávať, že nárast podielu populácie v dôchodkovom veku o jeden percentuálny bod sa pretaví až takmer do 1,4-percentného ročného poklesu návratnosti na akciových trhoch mimo Spojených štátov.
V rámci akciových trhov by mal v dôsledku starnúcej populácie však benefitovať sektor zdravotníctva. Starší ľudia majú často rôzne choroby a zdravotné výdavky na nich dynamicky rastú. Rast ich váhy v celkovej populácii znamená aj rast súkromných aj verejných výdajov na zdravie. Zo strategického hľadiska sa pri starnúcej populácii oplatí v investičných portfóliách nadvážiť sektor zdravotníctva, ktorý by mal benefitovať z nadštandardného rastu ziskov. Analýza J. P. Morgan hovorí, že v 10-ročnom horizonte nárast populácie v dôchodkovom veku o jeden percentuálny bod znamená nárast nadvýnosu zdravotného sektora nad výnosom trhu o 0,85 percentuálneho bodu per annum.
Graf 1: Prognóza rastúceho počtu dôchodcov k ľuďom v aktívnom veku
Zdroj: OECD
Graf 2: Počet ľudí v aktívnom veku sa v mnohých vyspelých krajinách začne scvrkávať
Graf 3: Efekt starnúcej populácie na výnosy, rast ziskov a valuácií akciových trhov