Graf týždňa: Rekordný stav aktív vo fondoch peňažného trhu
Hotovosť zaparkovaná v krátkodobých investíciách na peňažnom trhu zaznamenala od začiatku zvyšovania úrokových sadzieb Fedom v marci 2022 výrazný rast. Aktuálne sa systematicky posúva z celosvetového hľadiska na nové historické rekordy, keď presiahla podľa dát Investment Company Institute už 5,7 bilióna dolárov. Fondy peňažného trhu dosahujú po ukončení expanzívnej menovej politiky solídne zhodnotenie, násobne vyššie, ako ponúka bankový sektor na sporiacich depozitných produktoch. Krátkodobé konzervatívne investície do dlhopisov s krátkou lehotou splatnosti či štátnych pokladničných poukážok dokonca od štartu sprísňovania menovej politiky hlavnými svetovými centrálnymi bankami porazili celkovým výnosom americký akciový index S&P 500.
Atraktivitu fondov peňažného trhu zvyšujú invertované výnosové krivky, kde krátke inštrumenty ponúkajú vyššie zhodnotenie ako tie s dlhšou splatnosťou. Pomer výnosu k podstupovanému riziku pri nízkovolatilných krátkodobých riešeniach na zaparkovanie hotovosti je mimoriadne atraktívny, pri dynamickom ústupe inflácie v ostatných mesiacoch dokáže priniesť aj reálne zhodnotenie zdrojov. Veď výnos amerických pokladničných poukážok presahuje päť percent a v eurozóne sa pohybuje okolo štyroch percent. Oproti tomu bankové domy na oboch stranách Atlantiku síce reagovali na zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnymi bankami zlepšením úročenia depozitných produktov, no pomerne skromne. Aj preto zaznamenávajú v ostatnom čase skôr odtok depozitov práve v prospech peňažných podielových fondov.
Okrem toho akciové trhy sa síce po katastrofálnom roku 2022 odrážajú, no ide skôr o výsledok boomu ohľadom umelej inteligencie a fakt, že investori boli začiatkom roka výrazne podvážení voči riziku, pričom makroekonomický vývoj prekonal aj tie najviac optimistické očakávania. Magnificient 7 skupina akcií (Apple, Meta, Amazon, Microsoft, Alphabet, Nvidia a Tesla) profitujúcich z umelej inteligencie narástla agregátne od začiatku roka o vyše 70 percent, a keďže tvoria vyše 60 percent váhy technologického indexu Nasdaq Composite a takmer tretinu indexu S&P 500, potiahli aj tieto benchmarky podstatne nahor. A to najmä pre rast valuácií, keď kurzy predbiehali rast (očakávaných) ziskov, ktoré sa javia ako pomerne bohaté (a odtrhnuté od reálnych úrokových sadzieb) s nie príliš zaujímavým pomerom rizika a výnosu. Prémia za riziko je na akciovom trhu nízka (equity risk premia na indexe S&P 500 dokonca záporná prvýkrát po vyše dvoch dekádach) pri zrelej fáze hospodárskeho cyklu. Zvyšok trhu prakticky len stagnuje. Aj zo širšieho hľadiska sa globálne akciové trhy v podstate od jari 2022 napriek značným výkyvom nikam neposunuli.
Aj preto si značná časť investorov vrátane legendárneho Warrena Buffetta šetrí „pušný prach“ hotovosti a čaká na lepšie podmienky či na korekciu na Wall Street, aby naskočila na vlak akciovej rely za výhodnejších podmienok.
Graf 1: Kapitál zaparkovaný vo fondoch peňažného trhu narástol od začiatku zvyšovania úrokových sadzieb Fedom o takmer 30 percent na rekordných 5,7 bilióna dolárov.
Zdroj: Bloomberg, Investment Company Institute
Graf 2: Fondy peňažného trhu ponúkajú lepší potenciál zhodnotenia kapitálu ako bankové depozitá
Graf 3: Hotovosť v amerických bankách zaznamenáva pokles (jednak pre dynamický rast počas kovidu pre helikoptérové peniaze vlády, ktoré sa v rámci spotreby míňajú, ale aj pre atraktivitu fondov peňažného trhu)
Graf 4: Odkedy Fed začal so zvyšovaním úrokových sadzieb, rastú len prítoky kapitálu do peňažných trhov pre zlepšujúce sa výnosy, pri akciových sa zastavili
Graf 5: Odkedy začal Fed zvyšovať úrokové sadzby, akciové trhy s výnimkou technológií len stagnujú a zaostávajú výkonnostne za peňažným trhom
Graf 6: Po výraznom raste zdrojov zaparkovaných na peňažnom trhu spravidla prichádza obrat a ich investovanie do rizikovejších akcií