Graf týždňa: Pokles globálnych portfóliových investícií pri zvýšenej neistote
Zahraničné portfóliové investície pomáhajú fungovaniu globálnych finančných trhov a poskytujú investorom výhody medzinárodnej diverzifikácie. Takéto investície sú tiež výhodné ako zdroj financovania pre hostiteľské ekonomiky.
Na rozdiel od priamych zahraničných investícií, pri ktorých investori kontrolujú správu jednotiek, do ktorých investujú, v prípade portfóliových investícii to tak nie je. Preto majú tendenciu byť nestále, a ak nie sú dobre monitorované a riadené, môžu vyvolať makroekonomické problémy, ako je prehriatie hostiteľskej ekonomiky, strata exportnej konkurencieschopnosti v dôsledku zhodnocovania výmenného kurzu a vyššia zraniteľnosť v prípade turbulencií na trhu.
Podľa údajov najnovšieho polročného reportu Coordinated Portfolio Investment Survey (CPIS) zvýšená averzia voči riziku v dôsledku rastúcich cien energií, zvýšených geopolitických a inflačných rizík a sprísnenia menovej politiky vo vyspelých ekonomikách výrazne zasiahla v minulom roku kapitálové trhy i portfóliové investície. Tie sa v prvom polroku minulého roka znížili o 15 percent, čo je najvyšší prepad od finančnej krízy v roku 2008.
Graf 1 Pokles globálnych portfóliových investícií medzi decembrom 2021 a júnom 2022 (v USD)
Zdroj: Coordinated Portfolio Investment Survey