Graf týždňa: Negatívna riziková prémia Wall Street prvýkrát po dvoch dekádach
S&P 500, najsledovanejší akciový index sveta, je relatívne najmenej atraktívny v pomere k dlhopisom za ostatných vyše 20 rokov, keď voči nim neponúka žiadny nadvýnos. Aj preto sa americké akcie dostávajú v ostatnom čase pod predajný tlak a už sú v pásme korekcie, keď klesli od letných vrcholov o vyše 10 percent a nachádzajú sa na päťmesačných minimách 14 percent pod historickými maximami z úvodu roka 2022. A to napriek tomu, že americká ekonomika ukázala ďalšie zrýchlenie rastu za tretí kvartál a firemná výsledková sezóna za rovnaké obdobie v zásade prekonáva očakávania.
Akciová riziková prémia (equity risk premium), ktorá sa počíta ako rozdiel medzi earnings yieldom (čo je prevrátená hodnota P/E, teda pomeru ceny k ziskom indexu) a 10-ročným americkým dlhopisovým výnosom (ktorý je vnímaný ako bezriziková sadzba), je záporná prvýkrát po vyše dvoch dekádach. A len tesne nad nulou, ak v rovnici výpočtu použijeme forward P/E, teda keď do menovateľa dosadíme očakávania budúcoročných ziskov.
Graf 1: Akciová riziková prémia indexu S&P 500 pod nulou
Zdroj: Apollo Asset Managment
Inak povedané, Wall Street je relatívne najdrahšia k dlhopisom, ktorých výnosy sú najvyššie od roku 2007. A to ešte vychádzame z relatívne optimistických očakávaní rastu budúcoročných firemných ziskov na úrovni okolo 12 percent, čo vzhľadom na menovú politiku v reštriktívnom pásme a takmer rozpustené nadmerné úspory amerických domácností nemusí byť realitou.
Vyššie dlhopisové výnosy (pri očakávaní len pozvoľného znižovania základných sadzieb Fedu od leta budúceho roka) si už vyberajú svoju daň v podobe poklesu ocenenia amerických akciových búrz, čo sa pretavuje do predajných tlakov najmä technologických titulov ako aktív s dlhou duráciou, kde obchodníci navyše trestajú akékoľvek zaváhanie z hľadiska hospodárskych čísel za tretí kvartál a výhľadu (Google, Facebook) pri stále vysoko nastavenej latke očakávaní okolo umelej inteligencie. Budúcoročný pomer cien k ziskom, teda forward P/E, sa dostal pod 5-ročný aj 10-ročný priemer.
Graf 2: Ocenenie S&P 500 kleslo pod priemerné úrovne
Fakt, že ostatný výpredaj na akciových trhoch len málokomu vyráža dych, je znakom, že nie je až takým prekvapivým, čo môže signalizovať, že by mohol mať ešte priestor na určité pokračovanie. Najmä ak zoberieme do úvahy, že valuácie sú stále značne odpojené od reálnych úrokových sadzieb. Mínusom pre ne môže byť v najbližšom čase aj zvýšené geopolitické napätie na Blízkom východe.
Graf 3: Valuácie S&P 500 sú stále odpojené od reálnych úrokových sadzieb