Graf týždňa: V minulom roku absentovala korekcia na Wall Street
Nedávno skončený rok bol pre americké akcie skvelý, keď pokračovala rely začatá na jeseň 2022, ktorá ich posunula na nové historické maximá. Vlajkový index S&P 500 prepisoval maximá 57-krát a doručil zhodnotenie o vyše 23 percent, pričom celkový výnos (pri započítaní dividend) prekročil 25 percent. Išlo o druhý rok po sebe, keď sa tento index zhodnotil o viac ako 20 percent, čo sa za ostatných 150 rokov stalo len štyrikrát. Po minulom roku je od roku 1950 až 22 rokov, keď index rástol o viac ako 20 percent, v porovnaní s negatívnymi rokmi, ktorých bolo 21. Veľkou anomáliou roka 2024 (na rozdiel od roka 2023) však bola absencia korekcie o viac ako 10 percent, ktorá nastáva v priemere 1,1-krát ročne s priemernou magnitúdou 14,2 percenta.
Ak by sme očakávali návrat k priemeru, potom možno predpokladať, že v tomto roku by mala prísť aspoň jedna viac ako 10-percentná korekcia. A ak vychádzame zo štatistík, že 15- a viacpercentný pullback sa objaví v priemere raz za dva roky, potom by nemalo byť prekvapením, že takáto udalosť by sa mohla vyskytnúť v aktuálnom roku (naposledy sa vyskytla v roku 2022).
Dôvody na korekciu môžu byť rôzne.
Jedným z nich môže byť precitnutie z toho, že dlhý koniec americkej výnosovej krivky neklesne a ostane visieť vysoko napriek uvoľňovaniu menovej politiky. Desaťročný americký výnos sa aktuálne obchoduje okolo úrovne 4,6 percenta, teda približne 70 bázických bodov vyššie ako na konci roka 2023 a rádovo o 100 bázických bodov vyššie, odkedy začal Fed s cyklom „cutov“ v septembri. Nemožno úplne vylúčiť ani jeho ďalší rast k méte päť percent pri smerovaní americkej ekonomiky k „no landingu“ a pri protekcionizme v zahraničnom obchode, ktorý bude zvyšovať inflačné tlaky, ako aj pri ďalšej fiškálnej expanzii a raste verejného dlhu. Vyšší 10-ročný výnos ako dôležitý diskontný faktor by mal tlačiť mimoriadne bohaté valuácie akcií na nižšie úrovne, špeciálne, keď aktuálne je equity risk premia na Wall Street záporná.
Iným faktorom, ktorý môže vyvolať pullback, je sklamanie z vývoja firemných ziskov, najmä Big Tech firiem okolo umelej inteligencie na čele s Nvidiou, ktoré tvoria viac ako tretinu trhovej kapitalizácie S&P 500 a kde šírka trhu na konci roka poklesla na historické minimá. Zisky môžu samy osebe solídne rásť, dokonca aj v súlade s očakávaniami, no trhovým hráčom sa to môže aj tak máliť, keď doteraz boli nastavení na to, že hospodárske výsledky a výhľady jasne prekonávali očakávania.
Ďalším faktorom môže byť skutočnosť, že trhové očakávania sú príliš optimistické a nacenené na dokonalosť, na goldilock scenár, kde by sa nič okolo ekonomiky, firemných ziskov či inflácie nemalo zaseknúť či negatívne prekvapiť. Rolu môže zohrať aj extrémny pozicioning investorov a ich nadváženosť voči Wall Street, ktorá by sa mohla opäť normalizovať.
Možné korekcie, na ktoré sa treba pripraviť a ktoré môžu prísť už v úvode roka, by sa mohli udiať aj pri celkovo kladnej návratnosti na Wall Street za celý tento rok, kde konsenzus trhu očakáva ešte rýchlejší rast firemných ziskov ako v minulom roku, ktoré by opäť mali najdynamickejšie rásť v sektore technológií pri predpoklade pokračovania boomu okolo umelej inteligencie.
Graf 1: V minulom roku absentovala korekcia o viac ako 10 percent na Wall Street
Graf 2: Desaťročný americký dlhopisový výnos narástol z jesenného dna takmer o 100 bázických bodov
Graf 3: Sentiment na trhu je mimoriadne optimistický
Graf 4: Šírka S&P 500 (teda počet akcií, ktoré outperformujú index) klesla na historické dno
Graf 5: Trh je vysoko koncentrovaný najmä do Big Tech firiem, ak sa im nebude dariť, zhodia so sebou celý index
Graf 6: Expozícia investorov voči americkým akciám je nadpriemerná