Spravodajstvo 13.01.2025

Graf týždňa: Euro je najslabšie od novembra 2022

Euro stratilo od jesene voči doláru takmer deväť percent, čo priviedlo vzájomný výmenný kurz na 25-mesačné minimá k prahu 102 dolárových centov. Stoja za tým roztvárajúce nožnice medzi prospektmi vývoja ekonomiky Spojených štátov a eurozóny, čo sa pretavilo aj do rastu úrokového diferenciálu v prospech dolára pri očakávaní divergencie vo vývoji menových politík Fedu a ECB.

Odhady rastu Spojených štátov sa v ostatnom čase, najmä po amerických prezidentských a kongresových voľbách, zlepšujú pri očakávaniach prorastovej hospodárskej politiky nového prezidenta Donalda Trumpa, postavenej na daňových škrtoch a dereguláciách, ktorá sa môže oprieť o podporu celého republikánskeho Kongresu. To podporí už aj tak robustný rast smerujúci k „no landingu“ (teda rastu HDP, presahujúcom 2,0 percenta v tomto roku) pri silnom trhu práce (čo podporil aj decembrový nonfarm payrolls report) a odolnej spotrebe domácností, pokračovaní boomu okolo umelej inteligencie, budovaní datacentier a návrate strategických biznisov domov (reshoring) aj vďaka stimulom pri pokračovaní expanzívnej fiškálnej politiky.

Na druhej strane projekcie rastu eurozóny vädnú, kde sa k štrukturálnej slabosti pre preregulovanosť a presadzovanie ekonomicky zhubnej ideológie dekarbonizácie v rámci Green Dealu bez ohľadu na náklady s drahými energiami a stratou (najmä priemyselnej) konkurencieschopnosti a k politickej neistote v Nemecku a vo Francúzsku či fiškálnej rigoróznosti pridáva aj hrozba uvalenia amerických ciel na vývozy z EÚ a fakt, že európske tovary sa už tak ľahko nepresadzujú na čínskom trhu (Čína sa pre Európu stáva viac konkurent ako exportná destinácia).

Divergujúce očakávania ekonomického rastu na opačných brehoch Atlantiku sa odzrkadľujú aj do divergencie v očakávaní vývoja menových politík. V prípade Fedu trh kalkuluje, aj pre Trumpov protekcionizmus a prísnejšiu migračnú politiku, ktoré sú proinflačné, už len s jedným „cutom“ o 25 bázických bodov v tomto roku (a to pred štyrmi mesiacmi počítal so šiestimi!), no v prípade ECB obchodníci kalkulujú s takmer štyrmi. Trhoví hráči sa pritom začínajú vážne zamýšľať aj nad možnosťou, že Fed by mohol byť v závere roka nútený zvyšovať úrokové sadzby. To vedie k rastu úrokového diferenciálu v prospech dolára, keď dvojročný americký výnos je najvyššie od leta minulého roka a 10-ročný výnos dosahuje najvyššie méty od novembra 2023.

Graf 1: Euro na 25-mesačných minimách

Graf 2: Odhady rastu Spojených štátov na rok 2025 sa zvyšujú a pre eurozónu sa znižujú

Graf 3: Medzi obchodníkmi rastú obavy z vyššej inflácie v Spojených štátoch

Graf 4: Vývoj očakávaní ohľadne uvoľňovania menových politík Fedu a ECB

Graf 5: Rastúci úrokový diferenciál v prospech dolára

Graf 6: Rastie pravdepodobnosť, že Fed v nasledujúcich 12 mesiacoch zvýši úrokové sadzby

 

 


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Nasledujúce články