Graf týždňa: Bohatstvo v eurozóne
Ekonómovia monitorujú rozdiely v príjmoch, pretože môžu prerásť do štrukturálnych nerovností bohatstva, čo znepokojuje tvorcov pri nastavovaní svojich hospodárskych politík. Širšie rozdiely v bohatstve môžu totiž ovplyvniť transmisný mechanizmus menovej politiky a finančnú stabilitu.
V súlade s tým Európsky systém centrálnych bánk vyvinul nové experimentálne účty distribučného majetku pre eurozónu a väčšinu krajín EÚ. Kombináciou informácií z nich a prieskumov domácností so širšími ekonomickými údajmi vznikol nový ukazovateľ bohatstva, ktorý ponúka integrovaný obraz o bohatstve naprieč skupinami obyvateľstva.
Ako ukazuje dnešný graf, čisté bohatstvo v eurozóne vzrástlo za posledných päť rokov o 27 percent na takmer 60 biliónov eur. Rast bohatstva bol zároveň sprevádzaný miernym poklesom nerovnosti, a to najmä vďaka tomu, že majitelia domov profitovali z rastúcich cien nehnuteľností. Podiel bohatstva v držbe horných 10 percent obyvateľstva dosiahol v závere minulého roka 56 percent, zatiaľ čo spodných 10 percent držalo len 5 percent bohatstva. Na porovnanie podľa údajov World Inequality Lab horných 10 percent celosvetovej populácie drží približne až tri štvrtiny celkového svetového bohatstva.
Graf 1 Čisté bohatstvo domácností v eurozóne (v biliónoch eur)
Zdroj: MMF podľa údajov ECB